Reklama

Reklama

Vynálezkyně: Z kapky krve

  • USA The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
Trailer
USA, 2019, 119 min (televízna verzia: 114 min)

Obsahy(1)

Díky vynálezu, který sliboval přinést revoluci do způsobu testování krve, se Elizabeth Holmesová stala nejmladší miliardářkou na světě, a Američané na ni pohlíželi jako na Steva Jobse v sukni. Pak se po její společnosti přes noc slehla zem... Elizabeth Holmesová vtrhla do Silicon Valley s revolučním lékařským vynálezem. Nazvala jej "Edison": malá, hypersofistikovaná černá skříňka, která měla být schopná provést až 200 typů krevních testů během pár minut, to vše z jediné kapky krve. Jehly, laboratoře a pár vyvolených společností, které je ovládaly, by se rázem ocitly v propadlišti dějin. Stejně jako Mark Zuckerberg, Steve Jobs i samotný Thomas Edison chtěla Holmesová převrátit celý průmysl vzhůru nohama a vnést do něj revoluci. Mělo to však jeden háček – celé to byla lež. Jednalo se o jednu velkou habaďůru. Z původně nejžhavější technologické společnosti roku 2014, oceňované na 9 miliard dolarů, se vyklubal podvodný, krachující systém, který odhalil zranitelné místo Silicon Valley. (HBO Europe)

(viac)

Videá (2)

Trailer

Recenzie (40)

Viktooorka 

všetky recenzie používateľa

Je důležité mít nápad, ale pak také někoho, kdo ho umí realizovat. Zuckerberg, Steven Jobs a i Elizabeth Holmes jsou lidi, kteří měli své kouzlo, obchodního ducha a sebevědomí, aby strhli okolí,.. Bohužel ale nápad Elizabeth úplně nevyšel.. A teď je jen otázkou, jestli to udělala úmyslně, nebo jestli přesvědčila i sama sebe o lži :o) ()

Real Tom Hardy 

všetky recenzie používateľa

"I REALIZED THAT THERE WAS SOMETHING WRONG WITH HER MIND, THAT, I DON'T KNOW IF SHE'S LYING OR IF THERE'S AN UNCONSCIOUS SELF-PROTECTIVE RECONSTRUCTION OF REALITY." -------------------------------------------- Nový dokument z dielne fajnšmekra Gibneyho, tentokrát o zrode, vrchole a páde istej Elizabeth Holmes a korporácie Theranos. Ďalší a jeden z mnohých ukážkových príkladov správne natočeného dokumentu, presne takto to má celé vyzerať (odporučil by som niektorým divákom toho pseudodoku Leaving Neverland). Po filmárskej a obsahovej stránke je to absolútna špička, nič iné sa od tohto dokumentaristu ani očakávať nedá. Na záver už len vyvstáva otázka, koľko rokov nakoniec Elizabeth dostane, no je bohužiaľ asi zrejmé, že to bude menej ako dostal Martin Shkreli. ()

Reklama

D.Moore 

všetky recenzie používateľa

Elizabeth Holmes o svém dobrém úmyslu přesvědčila nejen veřejnost, ale především sama sebe, takže i když se od ní odvrátili i její nejvěrnější příznivci, ona nepochybovala. Ta zaslepená donkichotská tragédie je svým způsobem fascinující. Kromě obrovské díry, ve které zmizela spousta peněz, byl Theranos hlavně hazardem s lidským zdravím. Připadalo mi to, jako kdyby si děti hrály s Legem, zkoušely to, zkoušely ono, co chvíli někdo šlápl na kostku a bolelo ho to, a když se rodiče vrátili z práce a viděli ten bordel, stavebnici jim sebrali. ()

Djoker 

všetky recenzie používateľa

Kauza Theranos si vzhledem ke své velikosti dokument jistě zasloužila, ale je pravdou, že jeho finále působí tak, jakoby Gibney začal stříhat týden po prvních obviněních a to nejdůležitější citelně chybí. Holmes je ale dokonale bizarní postavička ze Silicon Valley, to se musí nechat. Aneb hltáme moudra Stevea Jobse od rána do večera. ()

Triple H 

všetky recenzie používateľa

To, že si Elizabeth Holmes povedala "fake it until you make it" nie je veľmi neobvyklé. Fakt že nepochopila, že za týmto krédom musia byť aj reálne schopnosti je prinajlepšom dosť mimo. Fascinujúce je, že človek s jedným ročníkom medicíny a nulovými reálnymi skúsenosťami, opierajúc sa viac-menej len o odpozerané mediálne obrazy, gestá, frázy, mimiku a pod., si naozaj myslel, že to stačí aby to takpovediac "dal na Jobsa" a vymyslel "geniálny" progresívny technologický vynález, ktorý potom zostava technikov a inžinierov v pote vlastnej krvi nejako dá dokopy. Ešte, a nepomerne viac, fascinujúce je, že jej mimikry zožralo toľko šikovných a vplyvných ľudí, alebo ľudí všeobecne. Čo je zrejme aj nejaká tá reflexia kultúry, ktorá sa v elitárskej a separovanej akejsi už zdekadentnievajúcej skupinke vplyvných rodín a spoločností v Silicon Valley vytvorila - tzn. že všetci verili, že niekde za humnami čaká ďalší Steve Jobs, ďalší geniálny vizionár s novou technologickou hračkou, na ktorej zbohatnú rozprávkovo rýchlo - a dievča z bohatej rodiny pôsobiacej v medicíne, čo sa dostala na štipko aj na Stamford do tejto predstavy papierovo ideálne zapadalo. A tento korporátmi a médiami a večierkami tlačený bulšit bol v tom prostredí už natoľko udomácnený, že sa naozaj reálne stalo, že dievčaťa, ktoré predávalo len hrubý koncept novej geniálnej mašinky sa len minimum investorov a zamestnancov či partnerov spýtalo "hej, a ako to vlastne funguje?". Lebo väčšine stačilo vidieť, že má čierny rolák, predáva niečo geniálne ako Apple, chodí na Stamford, a rodičia sú ten a ten.  Ťažko povedať ako klasifikovať jej úmysel, lebo verím, že ona si naozaj myslela že ako Jobsovi do seba zapadol ten iPhone, jej zapadne eventuálne jej miniatúrne domáce laboratórium. Tzn. toto je podvod uskutočnený asi nie s úmyslom druhých ľudí vedome oklamať a okradnúť, ale skôr akási infantilne detinská a prostredím a rodinou vykultivovaná pokrivená predstava o tom, že na naplnenie megalomanských ambícií naozaj malo stačiť len napodobňovanie gest a pohybov, ktoré robí Steve Jobs. Fascinujúce naozaj koľkých to oklamalo, aká veľká bublina sa okolo toho vytvorila, a fascinujúce koľko varovných signálov ignorovali hlavne tí čo Elizabeth Holmes boli nablízku a že sa svojím frázovaním a divadlom prešmykla až do Forbesu, na prestížne diskusné fóra a pod. Holt niekde to krachnúť muselo, a bude inak zaujímavé či nás nejaký podobný bubble burst nebude eventuálne čakať aj pri niekom ako Musk (za čo ruku do ohňa nedám, ale no...ktovie). ()

Galéria (6)

Reklama

Reklama