60. léta, Oklahoma. Zatímco pro Iris, zakřiklou dívku, jež je terčem posměchu svých spolužáků, je život na malém městě utrpením, pro čerstvě přistěhovalou sebevědomou Maggie se stává příležitostí, jak před ostatními zazářit. Co začíná jako nevyvážený vztah dvou zcela odlišných dívek, pomalu přerůstá v silné přátelské pouto, které Iris začne přidávat na sebevědomí. Jak však hrdinky zjišťují, společnost svázaná genderově podmíněnými tradicemi trpí vybočování z řady jen velmi nerada. S citem pro drobnokresbu vyprávěný snímek Marthy Stephensové nás zavádí do černobílého, až snového světa, který se na první pohled může jevit jako vzdálený, nastavuje však současně zrcadlo dnešní době. (MFF Karlovy Vary)

Jaro_slav

Lidi jsou z toho tady nějak podivně přehejkaný. Koukat na Lianu a vyrostlou Karu bylo sice fajn, ale pořád je to jen taková učesaná jednohubka a obě hrály v lepších kouscích. ()

Rathalos

Vyborna americka drama odohravajuca sa v sestdesiatych rokoch minuleho storocia o dvoch uplne odlisnych dievcatach,ktore si najdu cestu k sebe a vznika priatelstvo,ktore vsak ohrozuju ludia okolo,ktori vidia vsetko inak,herecke vykony su skvele,hudba,kamera i pribeh tiez,cize fakt spokojnost,mna to oslovilo...:-) ()

BOURQUE

Z jednej strany klasický príbeh – mladá slečna (Maggie), ktorá má (väčšiu) sebadôveru si berie pod krídla tú (Iris), ktorá je stratená vo svojom malom svete a ktorú ostatný neustále šikanujú. Viac-menej postupom času druhá slečna získa väčšiu sebadôveru a na konci tá naša hrdinka už nebude utekať pred problémami (alebo nič nerobiť). Z druhej strany sa k tomu pridáva tá neistota a neznáma minulosť, ktorú má Maggie. Od samého začiatku je cítiť, že s ním niečo nie je úplne v poriadku. Dôvod dozvieme až na konci filmu a tejto veci režisérka M. Stephens nevenuje takú pozornosť, akú by si zaslúžila (už len z hľadiska obdobia, v ktorom sa príbeh odohráva, by to bolo potrebné). V hlavných rolách slušné duo K. Hayward a L. Liberato, ale vo vedľajšej roli v podstate žiadny pozoruhodnejší moment. Režisérska M. Stephens sa snažila spojiť dve odlišné príbehy – nehovorím, že to nie je možné, ale rozhodne by som odporúčal nájsť balans medzi nimi. Nie je to zlý film, má svoje dobre zvládnuté momenty, ale tých rezerv je tam veľa. Z hereckej strany, mám na mysli hlavné postavy, sa však nemám na čo sťažovať. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

JohnTheOne

Výborný. Trochu jsem se bál, že to bude nějaká černobílá nuda, ale brzy jsem byl vyveden z omylu. Silný, místy až magický a zároveň bezútěšný film o americkém zapadákově 60. let, který je protkaný společenskými předsudky a alkoholismem. [kviff 2019] ()

Nekrosef

U tohoto snímku na KVIFFu jsem si říkal, že jej zkusím, i když už z popisku mi bylo víceméně jasné, o čem to tématicky bude a nespletl jsem se. Souboj individuality člověka vůči tradicím a nepochopení zaostalého venkovského okolí. Na druhou stranu mě ke konci film dost dojal a celkově byl pěkně zpracovaný. Dost hrál s emocemi a vývojem postav, což je moje oblíbené téma. Jelikož jsem se poté vyskytl i u debaty s tvůrkyněmi a hlavními herečkami, zaujalo mě, že snímek měly natočený za neuvěřitelných 20 dní! Prý prostě musely. A odpověď na mojí otázku ohledně zkušenosti natáčení snímku z jiné doby, představitelkou Maggie (Liany Liberato), že nejzajímavější bylo nosit dobové spodní prádlo a je dost pravděpodobné, že místo, kde se děj odehrál, žilo opožděně ve 40. letech. Závěr byl nevyhnutelný, ale společně s představitelkami doufám ve šťastný konec. Doporučuji alespoň k jednomu shlédnutí. Ať už kvůli černobílému formátu, přátelství, jinakosti, problémům přeneseným i do dnešní doby či hereckým výkonům. ()

kockodan

Docela drsné zobrazení lesbických problémů v 60. letech ve střední redneckovské, silně křesťanské Americe, a na malé vesnici k tomu, s docela úchylným příklonem k depikci mental health disorders dospělých a jejich abúzivnímu chování vůči svým dětem, a to včetně fyzického násilí. Zdlouhavé, nezáživné vyprávění, kde se daří jen těžko udržet pozornost, neboť žádná z postav, ani dějových linek nezaujme natolik, abychom dychtivě sledovali co se bude dít dál. Herci se asi snaží, ale scénář a režie má pro ně role jen jednostranně střižené, které nedovolují žádný hlubší posun, či vysvětlení jejich jednání. Matka hlavní hrdinky pije, je narcisistická, sexuálně frustrovaná flundra a závidí své dospívající dceři absolutně vše. A tuhle, a žádnou jinou fasetu hraje představitelka této role v každé scéně ve které se její postava ve filmu objeví. Je to takové vyprávění jakože se musí, ale nechce, nebo možná nechce, ale musí? Nepřipadla mi tady produkce a režie jakože je to jejich passion projekt. Asi i scénář a dialogy a vývoj postav tak abychom se o ně opravdu začali zajímat, nějak pokulhává. Celá story působí křečovitě, jakoby na sílu našroubovaná, aby se na ní dalo předvést, jak to měli gay lidé (v tomhle případě gay ženy) před 60 lety těžké. Jako nic proti, ale problematice historie LGBT se věnovala a věnuje spousta jiných filmů mnohem lépe a zajímavěji (Milk, Pose,..jen namátkou). Tady vás nic nevtáhne do děje, a už vůbec nic vás v něm neudrží. Nesourodé epizody ze životů protagonistů, které se nepodařilo přivést k nějaké smysluplné koalescenci. Reálie 60. let byly skvělé, ale to je asi tak vše. Silný lezbický podtón vyplave napovrch až hodně za polovinou filmu po provalení aféry dvou místních žen. To už je člověk ale tou nudou tak apatický, že ho ani nezajímá jak toto drama z tohoto, na tu dobu "děsivého" odhalení, skončí. 35% ()

rigby

Další film, který mě nalákal vysokým hodnocením a pozitivními komentáři. A další film, který byl navzdory tomu pro mě silným zklamáním. Neříkám, že je to špatně natočeno, své diváky si jistě najde. Ale přišlo mi, že je určen spíše pro ženy. Ačkoli téma vypadalo zajímavě, filmově bylo předloženo v nezajímavém zpracování, ba přímo nechutnajícím. ()

vyhnalek

Výborné herecké výkony, dobrý scénář, skvělá atmosféra. Moc rád bych dal lepší hodnocení, protože tématem se jedná o důležitý film. Bohužel celý film se od začátku bere až příliš vážně a příliš otevřeně tlačí na pilu až místy úplně křičí na diváka, že tohle je důležité vidět a přemýšlet. ()

Blanche13

Ale ano, nebylo to špatné, místy možná zbytečně nudné, ale v poslední třetině se to rozjelo, jako kdyby režisérka začala šňupat. A nacpala tam toho tolik, že by to stačilo na tři filmy. Skvělé překarikování typických středoškolaček, paniček v domácnosti a mužů, trestajících svobodomyslně chovající se ženu. Aneb ponižovaní a zavrhovaní všech typů handicapu spojte se ! Jsi sirotek, co se mu utopila máma, jsi počůrávající vsmívaná smraďoška, nebo mladá lesba, která se kvůli aférce i s celou rodinou přestěhuje jinam, nebo lazebnice, která vydává svého v Koreji zabitého bratra za manžela, aby měla pokoj od drbů, jsi prostě člověk, který má úplně jiný hodnotový žebříček, než ostatní, zde vykreslení jako absolutně povrchní a hloupí amíci, jak si je představujeme díky ostatním snímkům ze středoškolského prostředí amerických filmů.... ()

Major776 odpad!

Tak za prvé, popis filmu je úplně mimo mísu. Jaké město? Jaké vztahy? Zas jen další přehlídka úchylností ze staré Amériky. Šikana a prasata tak jak jsme u těchto nepůvodnícn obyvatel zvyklí. Design staré doby a krásná auta to nezachraňují ani omylem. Zas jen přehršle lží, přetvářky a agresivity, které jsou američanům vlastní. Ale to na dobrý film prostě nestačí! Kdyby se vše odehrávalo jen a pouze o ústřední dvojici snad by film našel cestu ku více srdcím. V této podobě je to jen další zrcadlo kreténským obyvatelům USA. ()

Meika

Pro mě skvělý film,sice trochu pro holky,ale to pánům určitě vadit nebude,na Lianu Liberato se jim bude dívat dobře..:) ()

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (viac)