Proces proti Adnanu Syedovi

• USA The Case Against Adnan Syed
USA, 2019, 4 x 57-67 min

Snímek zkoumá vraždu studentky Hae Min Lee, k níž došlo v roce 1999 v Baltimoru, a následné odsouzení jejího bývalého přítele Adnana Syeda... Příběh středoškoláka Adnana Syeda, který byl v roce 1999 poslán do vězení za vraždu své bývalé přítelkyně, si získal mezinárodní pozornost poté, co se stal námětem zvukového pořadu na pokračování s názvem Serial. Tento audioseriál, ověnčený cenou Peabody, se stal do té doby nejúspěšnějším podcastem, který nakonec vedl ke znovuotevření Syedova případu. Na vlně nadšení obklopujícího případ Adnana Syeda se nese i tento seriál, který nabízí komplexní přezkoumání jeho příběhu. Dokument "Proces proti Adnanu Syedovi", inspirovaný knihou, jež napsala Rabia Chaudryová, se podrobněji zabývá soudním řízením ve věci vraždy z roku 1999, přičemž pohlíží také na Syedův čas strávený ve vězení. Režisérkou a producentkou je na Oscara® nominovaná Amy Bergová ("Zbav nás všeho zlého"). (HBO Europe)

hansel97

Pokud jste jako já nikdy neslyšeli slavný podcast Serial, tak zklamaní být nemusíte. Je to klasicky odvedená a dobrá dokumentaristická práce v žánru true crime, která během čtyř epizod zajímavě načrtává příběh Adnana Syeda s jedinou výtkou, že se příliš nesoustředí na další teorie a důkazy o jeho nevinně. ()

Modeman123

Adnan Syed, hvězda internetového podcastu Serial, se přestěhoval i do vizuálního podobenství. Případ, který se stal i jakousi multikulturně problematickou záležitostí, kdy Pákistánec Syed údajně uškrtil Asiatku Hae Min Lee, byl řešen bělošským soudem. Ti, zřejmě na nátlak pozůstalých HLM členů korejské rodiny, údajně rozhodli v neprospěch Muslima s plnouvousem a šátkem s rozsudkem nadoživotí a k tomu třicet let navíc v kompletu. V očích společnosti navíc Adnanovy akcie klesají na úplné dno už při jeho úvodním pozdravu Salam Alejkum. Co se fakt týče, existují nezvratitelné pochybnosti, nicméně ale ani neexistují jasné důkazy proti. ()

Davered

Slusny doplnek/aktualizace/vizualizace vynikajiciho podcastu SERIAL. Na rozdil od nej ale tato ctyrdilna serie pusobi ponekud neusporadane a neprinasi prilis noveho. Tvurci jsou navic do znacne miry predpojati (ne nahodou ma za sebou reziserka Amy Berg snimek o nepochybne nespravne odsouzenych West Memphis Three) a jejich dukazy/teorie na podporu Syedovy nevinny jsou znacne chatrne. ()

BadassX

Takhle přesně má vypadat manipulace. Byl-li by to byl býval dokument o tomto tématu je to za 5 hvězd. Samozřejmě díky tomu nebylo lze ani řešit otázku vinen či nevinen…. Ovšem pokud to nespáchal tak je to velice kruté a nespravedlivé. ()