Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Nórsko, 1969, 22 min

Hudba:

Karel Kryl

Karel Kryl

Pro českého diváka dosud neznámé vystoupení Karla Kryla pořídila v roce 1969 a po téměř padesáti letech ze svého archivu uvolnila veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost NRK. Více než 22 minut dlouhý záznam vznikl v norském Oslo na přelomu června a července během Krylova třítýdenního pobytu ve Skandinávii, kam jej z popudu československých exulantů pozval Norský studentský svaz. Karel Kryl se poté ještě vrátil do Československa, ale v době norské premiéry pořadu 28. října 1969, tedy v den výročí vzniku Československa, už pobýval v mnichovském exilu. Pětici svých písní, kterými byly Salome, Jeřabiny, Bratříčku, zavírej vrátka, Marat ve vaně a Rakovina, doprovodil tehdy pětadvacetiletý zpěvák a výjimečný básník ilustracemi, jež kreslil ve studiu křídou na tabuli.Emotivní vystoupení, plné odkazů na okupaci Československa, stálo Karla Kryla hodně sil. K působivé syrovosti a autenticitě celého záznamu přispěla i dojemná epizoda, kdy se při hraní „Bratříčka“ spletl a v angličtině žádal o nový začátek písně. Celý recitál je unikátním počinem. Vinou cenzorských zásahů na počátku sedmdesátých let minulého století se žádný podobný a takto ucelený záznam z té doby nedochoval. (Česká televize)

km_

Krásný nekomentovaný autentický vhled do rané tvorby Karla Kryla velmi krátce po jeho odchodu do exilu, který v nesestříhaném videu působí velmi lidsky, citlivě a pokorně až stydlivě. Vzhledem k okolnostem vzniku nahrávky se mi při sledování tajil dech a mrazilo mě v zádech. Děkuji Karlu Krylovi za celoživotní boj proti zlu, děkuji NRK za poskytnutí útočiště a zakonzervovaní neutěšitelného pocitu bezmoci roku 1969. Mocný a emotivní záznam i po 50. letech. ()

Aky

Karel Kryl byl nepochybně nejlepší český folkař, básník a z nejstatečnějších a nedůslednějších rváčů s totalitou, komunisty a veškerou nesvobodou. Díky těm, kteří tento kratičký klenot vyštrachali. ()

slunicko2

Fascinující. 1) Fascinující unikátní recitálek tehdy ještě pohledného 25letého písničkáře podsadité postavy. Kryl zde hraje na kytaru, recituje své verše, zpívá své songy a kreslí. 2) Tři charakterizující slova: autentičnost, opravdovost, bolest. ()

sator

V roce 2019 po 50 letech se stal zázrak a na světlo boží se dostal tento záznam... 😍 Přehlídka je u konce, vězení je místo, kde žijeme.. ()

progression

Raritní záznam televizního studiového vystoupení Karla Kryla z roku 1969, který norská TV po padesáti letech uvolnila ze svého archivu. Velice působivé koncertní vystoupení provázené Karlovým originálním slovním i grafickým doprovodem zahrnuje pět písní, které v nesmírně emocionální a současně pokorné interpretaci autora zarazí diváka hluboko do křesla, do vzpomínek i přemýšlení o současnosti. Karel Kryl všechno co dělal, dělal maximálně naplno a to zrcadlo společnosti svými nadčasovými básnickými texty s využitím bohatosti českého jazyka nastavoval naprosto přesně a výstižně a dokonce i s přesahem do budoucnosti. Tento vzácný záznam od úvodní "Salome" přes "Jeřabiny", "Bratříčka", "Marata ve vaně" po závěrečnou nadčasovou "Rakovinu", která silně rezonovala tehdy a rezonuje stále, to všechno nezapomenutelným způsobem dokazuje.. ()

bohemia_regent

Karel Kryl ve vrcholné pěvecké formě a naléhavosti umocněné dobou. Drobné projevy nejistoty, jako je rozpačité těkání očima a občasný pohled do kamery (hlavně mezi ohlášením písně a jejím začátkem), stejně jako přerušení krátce po začátku Bratříčka, omluva za chybu a druhý (teď už bezchybný) pokus, vůbec nevadí, naopak, jen posilují autenticitu celého minirecitálu. Totéž platí pro maximální jednoduchost televizní realizace. -------- V titulcích pořadu uvedeno: režie Svein Erik Børja. -------- Výborně, jméno režiséra doplněno, pochvala udělena 16. 8. 2023. ()

Chudobka

Bylo mi 14 a objevil se Karel Kryl. První láska, ta největší. Žádný střední proud, Gott, Vondráčková...To nebylo nic pro mě. Kryl, osobnost, které si člověk mohl vážit. ()

kukkik

Moc pěkný, intimní a působivý koncert prapodivné formy a velice nečekaně objevivší se ze zapomenuté historie. Jsem rád, že jsem na toto narazil. 5/5 ()

Anianna

Autentická, naléhavá výpověď člověka s krásným hlasem a působivými texty. Vlastně jsem si až nyní všimla, že i s výjimečně přesnou artikulací. Komu z dnešních zpěváků rozumíte každé slovo? A komu z nich věříte? ()