Z amerického Oregonu prilieta do Prahy emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má vyše osemdesiat, je pripútaný na invalidný vozík a do značnej miery odkázaný na pomoc ostatných. Preto na neho už na letisku čaká Antonín (Ladislav Mrkvička), starý kamarát z protikomunistického odboja. Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Ten si požičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej mohol Vlasta pohybovať. Oba starci vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou. (Filmtopia)

ZHODNOTITEL

Musím říct, že to nakonec bylo vlastně zklamání. Čekal jsem víc. Už samotný námět byl super ale přišlo mi, že jenom někdo nechtěl při psaní scénáře moc přemýšlet. Ani nevím, co si myslet o konci. Bohužel se mi to u českého filmu stává často. Někde se ještě podaří objevit skvělé téma ale provedení je takové "honem, honem" .. asi aby nás někdo nepředběhl. Schmitzer i Mrkvička byli geniální a při tom málu, co měli dovedli odehrát perfektní postavy. Takže ti si České lvy zasloužili. ()

Mamutol

Člověk má během filmu čas na to, aby si uvědomil, že ten život je sakra krátkej. Oba kluci v hlavních rolích to zvládli bravurně. Poznámka : Že řidiči BMW a Audi zásadně neblikají už víme ... ()

srolyma

Poměrně depresivní film o nenávisti až za hrob a o tom, že ne všichni se s havlovským „nejsme jako oni“ zcela ztotožnili. Schmitzer excelentní! ()

PamelaJJK

Od Staříků jsem očekával mnohem víc. Mým očekáváním otřásla už stopáž snímku, která je v poměru k tempu hlavních hrdinů - staříků vskutku ultrakrátká. Ale dál jsem doufal. Zbytečně. Nebudu zde polemizovat o morální správnosti msty, odplaty a podobně a moralizovat kecama o odpuštění viníkům. To ať si každý pro sebe vyřeší sám. Film je prostě odfláklý a nedotažený. Je to jak viróza, která se šíří českou filmovou tvorbou. Příběh má "dobře pětihvězdičkový" potenciál, ale výsledek mizí nenávratně v propadlišti odpadu. Sorry, ale tohle mohl být tak super film, že mě fakt štve ta nedotaženost, kdy se nastolí spousta otázek, které se neřeší a zkratkami přes situace, které jsou (nebo aspoň vyznívají) nereálně (místy až nelogicky) se fofruje do finále (povětšinou hodně mdlého finále). Nebýt pánů Schmitzera a Mrkvičky, kteří zaslouží absolutorium, tak bych Staříky asi ani nedokoukal. Jen a jen díky nim dávám filmu dvě hvězdy. Víc nejde. I hudební doprovod, který mohl být hodně dokreslující a atmosféru tvořící, se nepovedl. V podstatě nebyl vůbec žádný. A když byl, tak byl tak tragický, že byl lepší ten žádný. Fakt průšvih. Škoda. ()

maraHCV

Škoda že se panu Raichlovi nepovedlo to co Šmícovi ve filmu a skutečný Karel Vaš nedostal to jediné co si za své činy zasloužil a to kulku do hlavy! ()

madam.art

Staříci působí jako malý, nenápadný film, ale vzbuzuje docela závažné otázky o aktu odplaty. Mrkvička a Schmitzer mě přitáhli k obrazovce, absence hudby dělá film přítomný až nesnesitelně. Cíl obou hrdinů je prakticky nereálný a cesta k němu také. Právě to vzbuzuje očekávání a napětí... Nechci nic prozrazovat, ale závěr mě zasáhl. Důrazná a inteligentní zkratka ve mně bude doznívat dlouho. ()

Aniki

Něco tomuhle ospalému snímku chybí už v základu, postrádal jsem asi přeci jen trošku větší "koule". Jakoby se autoři báli do příběhu pořádně obout. V poslední době jsem na podobné téma viděl jak " Remember" s Plummerem, tak "Tlumočníka" s Menzelem a oba filmy mne zaujaly jaksi víc. Závěrečná scéna s policistou byla navíc taková scifiózně nepravděpodobná a po střelbě, nevím proč, ale neměl jsem pocit jakéhosi zadostiučinění. Chlapci byli i přes výtečné herecké výkony vlastně nesympatičtí a tak příběhu uděluji pouze hodnost nadporučíka - tři hvězdy. ()

swinevenca

Vůbec nebylo na škodu, že jsem během svého letitého brouzdání krvavými léty narazil i na JUDr. Karla Vaše (psáno Judr. Václava Mráze) a skrze něj i na plukovníka Pravomila Raichla. Obeznámení s jejich skutečnou konfrontací ze mě v reálu dělá cynika, co zapomene na ideály humanismu a lituje, že si kromě vítězného února nepřipomínáme i jeden zasloužilý komunistický boží mlejnek, kterých se u soudů vážně nedočkáme, ale zároveň to téhle slouroudmúví dodávalo to správný svrbění, kdy to vlastně kiksne. Čemužto očekávání rozhodně pomůže, když si do atentátnický skvadry naverbujete Mrkvičku. Nic proti jeho výkonu, oba pánové si to dali stařecky na pána, ale každej přece ví, že mu atentáty nejdou. Hvězda chybí asi na to konto, že napříště by se mi do toho bez svrabu už asi nechtělo. ()

blondboss

Toto je ten typ snímku, ktorý vás zaujme svojou živelnosťou a atmosférou aj napriek tomu, že hlavnými postavami sú len dvaja starci. Treba ale povedať, že tých starcov si zahrali skvelé herecké osobnosti českej kinematografie a aj preto je tento film dosť kvalitný a z toho lepšieho z českej tvorby. Trošku mi tam chýbalo viac emócií, napätia či rozvitejšej myšlienky. Na jednu projekciu to ale úplne postačí a podľa mňa budete spokojní. Za mňa je to na silné tri hviezdy. 65 % ()

rigby

Road movie jsou pomalého tempa, ale tady je to vzhledem k věku herců ještě několikanásobně pomalejší. To by zase až tak moc nevadilo a je to zcela pochopitelná. Ale zápletka vystačí asi tak na tříminutový šot. A zbytek filmu jsem se ukrutně nudil. 1+ ()

kyrysar

Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička herecky excelují jak se na starou gardu sluší. Tento film je vlastně takové dobrodružství dvou kamarádů za pomstou. Námět a důvody jsou fajn, realistické. Ovšem dějově je to jednoduché a pomalé stejně jako věk protagonistů a to celkem může někoho uspávat. Asi bych zvolil rychlejší tempo vyprávění, přidal bych pár zastavení na cestě, a pak i nějaký ty hlášky Vlasty a Tondy, kdy si tragikomicky dělají legraci ze svého stáří. Toho je zoufale málo. Chápu, že to nemá být komedie a je to dobře, ale ten utahaný děj tomu docela podráží nohy. Super byla, a bavila mě, na konci filmu infilrace ala Bond na vozíčku. Nebudu říkat kam :) Když se smíříte s tím tempíčkem, tak se na to koukněte určitě. ()

fafejt001

TAK tohle určitě NENÍ film roku . Jiří se na tyto role hodí , to je jasné a Ladislav se snaží zdatně sekundovat . Na můj vkus ovšem dost pomalé tempo a NĚJAK JSEM OD TOHO ČEKAL VÍCE . Práce s vozíkem byla dost věrohodná , ale jak potom z něj upadl když sjižděl z auta a posléze zvedal se až na něj a pak střih , že už sedí , no bylo to trochu dost přitažené za vlasy . Také jak se dostal do Sokolova , pak do toho domova seniorů až dovnitř a následně ke dveřím starého dementního Mráze , tak tomu se dalo těžko uvěřit . Jak se zbavil policajta u dveří pomocí lstí s močí , tak to už bylo hooodně přes čááru . Film jako nápad dobrý , ale má větší trhliny . Za mne * * a půl . ()

rey17

Výborní herci, výborná kamera. Naprosto neskutečně amaterská režie a scénář. Výborný nápad, mizerné provedení. 45%. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)