Záhada obrazu sv. Šebestiána

(TV film)

Televizní film o tom, jak klukovské detektivní pátrání napomůže rozluštit hned několik tajemství najednou... Michal (M. Filipovský) tráví prázdniny u strýce, správce na zámku Dobré (J. Chvalina). Se svým kamarádem (G. Bubník) se pustí do pátrání po záhadě velkého plátna v hlavní síni zámku, na němž je zobrazen sv. Šebestián, jehož tvář je identická s tváří posledního majitele zámku pana Petra. Obraz byl ale namalován rok po smrti pana Petra, a ten tedy nemohl stát malíři modelem. Michal pojme podezření, že byl pan Petr zavražděn. Podivné také je, že ač byl ženat a měl dceru, odkázal většinu svého majetku jezuitům, kteří se také po jeho smrti stali vlastníky zámku i panství… (Česká televize)

rakovnik

Kluci pobíhají po hradě a celkem jistě jdou za svým cílen. Rozluštit dávné tajemství. To se jim povede docela snadno a rychle, napětí je tedy pomálu. Je to dáno i omezeným prostorem pro hledání. Dospělému by to trvalo tedy snad kratší dobu, pokud by byl zájem vůbec něco hledat. A zde jsme u toho, že náhody prostě existují, což mi vadilo nejvíce na jinak docela příjemném dětském dobrodružství. Popravdě jsem film zhlédl především proto, že jsem si ho spletl s Arbesovým Xaveriem, ale nelituji. ()

Marthos

Co skrývá tajuplný obraz v zámecké galerii? A byla smrt někdejšího majitele zámku, pana Petra, přirozená anebo se někdo rafinovaným způsobem dopustil vraždy? Co znamená prázdná rakev v kryptě? A kdo je ten muž v černé kápi, který se po nocích prochází po chodbách? Filmy podobného druhu se v českých luzích a hájích nevyskytují příliš často a ty, co předcházely tomuto svěžímu dílu z pera zkušeného scénáristy Jaroslava Dietla ztroskotaly už v době svého vzniku, většinou vinou chatrného příběhu (Ztratila se Bílá paní, Křížová trojka). To ovšem není případ sv. Šebestiána, který má dramatický spád a udržuje napětí od počátku do konce, také zásluhou působivého černobílého vizuálu (scéna v podzemní kryptě je až magicky uhrančivá). Režisér Ludvík Ráža měl navíc šťastnou ruku i s výběrem dětských představitelů – Miloš Filipovský i Gustav Bubník jsou věrohodní, sympatičtí a zcela odpovídají představě o moderním klukovském dobrodružství. Jejich výkony jsou potom podepřeny přítomností zkušených herců ve vedlejších rolích – Josefa Chvaliny (správce zámku), Zdeňka Řehoře (restaurátor) a Felixe le Breux (archivář). Neprávem zapomenutý kousek, který si bezesporu zaslouží častější reprízy. ()

Elden75

Celkem příjemná inscenace, v hlavní roli Miloš Filipovský, který se spolu s Gustavem Bubníkem snaží odhalit tajemství obrazu. Ukáže tajnou chodbu, nebo skrýš, kde je poklad? A kdo je tajemná osoba v kápi a co má za lubem? ()

javlapippi

"Byl to výraz vděčnosti a zdvořilosti, v takovém případě se nehledí na realismus." Šarvanec Filipovský na zámockých prázdninách u strýka kastelána sa spolu s lokálnym kamarátom Bubníkom rozhodnú vyriešiť 300 rokov starý prípad vraždy, kvôli čomu sliedia po kryptách, povalách a hľadajú skryté šifry. Nápomocní v ich snahe sú im archivár le Breux a reštaurátor Řehoř, naopak kolená pod nohy a kýble vody do tváre im vrhajú potmehúdski peciari Besser a Havránek. Prekvapivej pravdy sa nakoniec ako v každej správnej detskej detektívke dopátrajú. Je to dobrodružné, je to napínavé, aj detskí herci sú veľmi dobrí, čo nebýva vždy zvykom. Potešilo. ()

SOLOM.

„Ty seš ale velkej správňák…“. Úsměvná dětská detektivka s dvojicí sympatických malých nezbedníků, kteří se rozhodnou přijít na kloub záhadě starého obrazu. Odpočinková záležitost se slušnými hereckými výkony většiny zúčastněných. Nemám moc, co bych tomu mohl vytknout a určitě nelituji, že jsem se na tuhle nepříliš známou záležitost podíval. Prostě průměr, nic víc a taky nic míň. ()

• Zámek Dobrá je ve skutečnosti hrad Český Šternberk. (sator)