Diego Maradona

• Česko Diego Maradona (viac)
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2019, 130 min

Diego je usmievavý chlapec z predmestia, ktorý miluje futbal a svoju veľkú rodinu. Vďaka obrovskému talentu plní sny sebe, svojim blízkym i stovkám miliónom fanúšikom po celom svete. V Neapoli, kde aj diabli potrebujú svojich bodyguardov, sa Diego stáva Bohom. Fanatický obdiv a slávu je ťažké ustáť a Diego skrýva svoju ľudskú tvár čím ďalej viac pod maskou Maradonu. Tomu nie sú cudzie divoké večierky, nevery, podvody, kokain ani pletky s mafiou. A zničujúca špirála sa roztáča... Strhujúci portrét jednej z najslávnejších kontroverzných osobností vôbec, poskladal držiteľ Oscara Asif Kapadia (Senna, Amy) z viac než 500 záberov v Maradonovho súkromného archívu. (Continental film)

blondboss

Tento dokument patrí ozajstnej futbalovej legende a ja som si to pustil deň po úmrtí Maradonnu, ktoré šokovalo svet. Tento pán v podstate definoval futbal ako taký a určite si podobný snímok zaslúžil. V zásade sa tu mapuje profesionálny, ale aj súkromný život, ktorý bol omnoho nešťastnejší a nevyrovnanejší, za čo si však mohol samotný Diego. Čo k tomu dodať, R.I.P. Maestro. 80 % ()

papuchalk

Mě v tom dokumentu nic zásadního nepřekvapilo, všechno jsem věděl dřív, možná ne tak přesně chronologicky. Pro mě je Maradona v první řadě velice kontroverzní člověk, podvodník, fetka, a až potom výborný fotbalista, a tím je řečeno vše. My máme svýho Jágra. Představte si že by fetoval, od neděle do středy by jen chlastal a šňupal koks, měl nemanželský dítě, zapletl se s mafií, byl odsouzen na rok a půl, a kdyby vyhrál Nagano zcela nelegálně hozeným pukem do brány. Ne to by nefungovalo a jsem si jistej, že v naší zemi by skončil na dně všech žebříčků celebrit jako ta nejnižší nicka až za Kristelovou. Vlastně mi Maradony bylo v průběhu filmu líto, přicházel do Neapoli na vrcholu mladosti a na vrcholu sil jako nejlepší fotbalista (kterýho kupodivu nikdo nechce..), a když odcházel o 7 sezon později, vypadal jako 45ti letej zdrchanej bezdomovec. Zničenej člověk. Přitom mu bylo tak 31? Ta dokonalá filmová zápletka, jak musel odehrát semifinále mistrovství světa proti domácí itálii na domácím neapolském stadionu tomu příběhu jen nasadila korunu, a vlastně ukázala, jací jsou italové magoři. Fotbal by se neměl brát tak vážně. To je asi to nejlepší zjištění z celýho dokumentu. ()

wick

Nadprůměrný dokument...který zaujme i ty, co fotbal považují za hloupou hru, zejména v druhé polovině je fotbalu naštěstí méně a osobního příběhu více. Přesto osloví asi nejvíce ty, kteří si jeho dobu Boží ruky pamatují. ()

tomino28

Diego Maradona, fotbalový fenomén, polobůh, zrádce, podvodník, blázen či génius - všemi těmito pojmenováními by se dala tato kontroverzní postava charakterizovat. Ostatně i tento dokument se snaží o několik úhlů pohledu na jednoho sportovce. Snaží se nám ukázat dvě tváře, jednu Diegovu, což má být hodný člověk v soukromí, a druhou Maradonovu, který nezná bratra na hřišti a jde si tvrdě za svým. Všechno tohle se dokumentu daří, ale nic víc se bohužel čekat nedá, stejně jako u předchozího režisérova díla, oscarového dokumentu Amy. ()

Nekrosef

Těžko říct, čemu nehovím víc. Jestli dokumentům nebo fotbalu. Když už ale byla na KVIFFu možnost, zkusil jsem a nelituji. Fanouškům fotbalu či zajímavých životopisů můžu jen doporučit. Výborně udělané. Diego na mě udělal hodně velký dojem a to nejen jako fotbalista, ale i jako člověk. O to víc bylo těžší sledovat jeho pád. Chyběla mi pasáž, co bylo po pádu, ale vzhledem ke stávající stopáži se nedá nic dělat. Zakončení bylo i tak dojemné. Uteklo to pěkně. Možná se někdy hecnu a podívám se znovu. Nerad něco sleduji dvakrát. ()

Tawni

Velmi příjemné překvapení, autentické, objektivní a skvěle vyvážené: fotbal, drogy a mafie i milostné aféry jsou podávány v dávkách přesně takových, aby člověka nenudily a aby něčeho nebylo moc a jiného naopak málo. Všechny záběry jsou autentické, doplněné komentáři i ze současnosti. Kromě Maradony si vyslechneme i jeho manželku, milenku, mafiánského bosse, trenéra a spoustu dalších lidí. Skvělý dokument, který divákovi pomůže pochopit jak Maradonu, tak Itálii jako takovou. ()

Gregor_Samsa

Je to fakt dobré. V tempu, odsejpá to, startuje rovnou v rozjetém vlaku – přestup do Neapole, města odpadků, města pod Vesuvem. A Camorry. Diego vs. Maradona – nakonec tu je ten hlavní konflikt, který autor nějakou dobu určitě hledal. Fiat místo Ferrárka? WTF, osmdesátky byly horší variantou devadesátek, známe. Krásnej soundtrack BTW, sosám. Stopáž dlouhá pro ty, co úplně neznají souvislosti, mistrovství světa jim splývají jedno v druhé. Ti, co vědí, a pak se ještě wikivzdělají, mají z filmu mnohem víc, minuty nepočítajíce. V 86tym byl Diego král, king, emperor of football; dribling mezi anglickými statisty vžene i dnes slzy do očí… jen pro ten jeden gól, stojí za to žít! Vůbec jsem je měl rád, Caniggiu, pak Batistutu… škoda že jim to ještě jednou nevyšlo. Musim dát Sennu, fakt to umí, Asif Kapadiů… [90%; 2019-08-01 Kino Aero] ()

ZetDaElO

Fantastický dokument plný skvelých dobových záberov a hlavne prešpikovaný emóciami. Je vysoko nepravdepodobné, že sa ešte niekedy vo futbale zopakuje podobný príbeh ako ten Maradonov. A kopať rozhodujúcu penaltu v semifinále MS proti Taliansku na mieste, kde sa stal Bohom - tak o takej zápletke sníva nejeden scenárista. ()

bonovox

Tak ako bol Diego futbalový génius tak A.Kapadia je génius na poli dokumentárneho filmu. Po Sennovi a Amy ďalší skvost do jeho filmografie. Strhujúci životný príbeh od chudobného detstva až po vrcholné momenty z rokov 84-91, úspech a sláva si však v Diegovom živote zobrali svoju vysokú daň. Áno Diego patrí navždy medzi naj futbalistov sveta a navždy zostane aj napriek všetkým škandálom legendou a je len dobre že jeho životný príbeh bol takto geniálne sfilmovaný. ()

karnifex

Příjemné překvapení. Maradonu jsem moc nemusel, ale tento film ho (možná nekriticky) zobrazuje tak, že vám prostě bude sympatický. A když jsem odpůrcem dlouhých stopáží (s výjimkou Bély Tarra - samozřejmě), tady těch 130 minut nenudilo. ()

buchannon

Maradona měl bouřlivý život a tento dokument je prosycen kokainem a bohužel je celkem depresivní, mj. i díky hudební kulise. Po prvním zhlédnutí jsem ho nehodnotil takto vysoko, právě kvůli té ponurosti a depresivnosti, ale napodruhé (den po jeho smrti) hodnotím výše, dojalo mě posledních deset minut. ()

the_weaver

Režisér Asif Kapadia je skutočný mág, pretože sa mu podarilo premeniť zatuchlú žumpu na víno, ktoré sa naozaj dá piť, a to hneď v dvoch smeroch:↵  1. Bez akýchkoľvek hraných scén, len z dokumentárnych materiálov v kvalite silne obohratej VHS, dokázal vytvoriť celovečerný širokouhlý film, ktorý vôbec nenudí, a futbalových fanúšikov neraz aj nadchne.↵  2. Z beznádejného závisláka, neverného sukničkára a neveľmi charakterného, namysleného a sebastredného detinského klamára, ktorý vynikal akurát v práci s loptou, dokázal vytvoriť ilúziu nešťastníka, v ktorom súperí dobrý Diego so zlým Maradonom. S touto relativizáciou to mal u mňa síce dopredu márne, ale viem si predstaviť, že u pár nerozkukaných detí by to mohlo fungovať.↵  ↵  Myslím, že Maradona mu môže ruky bozkávať, pretože do smrti o ňom asi nenatočia lepší film. ()

karlvonarbei

Nenásilně sestavený příběh fotbalového boha 80. let, který velmi dobře vystihuje tehdejší atmosféru, jež je navíc až neobvykle dobře podkreslen vhodnou hudbou nejen z oblasti elektroniky. Dokument naštěstí absolutně postrádá mluvící hlavy a obrazový materiál nijak chaoticky neskáče v čase, ač samozřejmě v časové posloupnosti využívá i jistých reminiscencí, které celkově dotvářejí ucelený a smysluplný příběh. Možná dokumentu ještě něco málo chybí k tomu, aby byl považován za naprosto bravurní, ale i tak je to práce velmi zdařilá. Díky za podobné filmy. ()

Sidenius

Pro mě jednoznačně nejlepší dokument ze sportovního odvětví a pořád nevím jestli bůh nebo padouch.. tenhle problém mým už cca 30 let :) ()