Veľké malé klamstvá

• Česko Sedmilhářky (viac)
USA, (2017–2019), 11 h 48 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvorcovia:

David E. Kelley

Predloha:

Liane Moriarty (kniha)

Scenár:

David E. Kelley

Hudba:

Sam Williams

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz, Parker Croft, James Tupper, Sarah Baker (viac)

Temná komediálna dráma sa odohráva v kalifornskom mestečku Monterey a začína podozrivou vraždou na benefičnej akcii základnej školy. Hoci totožnosť obete aj páchateľa zostávajú záhadou, všetko nasvedčuje tomu, že v pozadí zločinu stála rivalita a tajomstvo obklopujúce trojicu matiek - Madeline, ktorá je živelnou ženou v domácnosti, čo chová zášť voči exmanželovej novej mladšej žene Bonnie, inštruktorke jogy so zenovým prístupom k životu; ďalej Celeste, bývalej právničke žijúcej v zdanlivo dokonalom manželstve s mladším mužom; a Jane, slobodnej matke s temnou minulosťou, ktorú Madeline a Celeste vezmú pod svoje ochranné krídla. V priebehu siedmich napínavých častí plných čierneho humoru vychádza najavo, aké tajomstvo každá zo žien skrýva, a postupne sa dostávame až k onej osudnej noci. (HBO Slovakia)

Vykuk

Když mě první díl unudí a uspí, proč si pouštět další, protože se to někdy časem rozjede? Znám jiné seriály, které mě chňaply od začátku do konce, tohle nějak nemám zapotřebí.. ()

Pete

První série má velmi pomalý rozjezd, na některé nesympatické postavy se déle zvyká, ale konec je již docela zábavný. Druhá série je kompaktnější, celkově asi o fous a Meryl lepší, i když vlastně pouze rozvíjí motivy z první série, a nepřidává nic nového. Sedmilhářky ještě více než jiné seriály stojí a padají na hereckých výkonech. ()

maoc

První série: Odživotnělý život. Projít si těmi hodinami super-ale-ne-až-tak-super podívané (byť se skvělou hudbou, skvěle zahrané i zrežírované) nakonec stálo za to. Poslední díl totiž přinesl tak mrazivý konec (ne ten akční, ale to po něm), který si bez všech těch předchozích pokeců, názorů, sdílení, bojů o uvedení té správné hry, výpovědí na polici a dalších melodramatických vycpávek nevychutnáte. ()

Toustovač

Obstojnej seriál z kategorie "na co můžou koukat holky s klukama". První řada v pohodě, ovšem druhá má tak iritující/hloupou premisu, že mě vůbec nezajímalo, co se na ní dál postaví a těšil jsem se, až to skončí. Plus doplňující dějový linky (babka 1, babka 2, soudní spor) mě taktéž braly minimálně. Škoda. ()

rezistence

You just got the wind knocked out of you.  Nádherná režie, až je mi hrozně líto, že už Jean-Marc Vallée nic neuvidíme. Rodičovská inkviziční linka na prvním stupni skvěle popisující realitu dnešních dní. Různorodost postav můžeme definovat jako: Bonnie, I love this music. Is this Adele? No, it’s Sade, actually. Zajímavé, že tyto ženy sdílely jednoho muže. ()

iMbUS

Na prvý pohľad sa môže zdať, že toto bude vyslovene ženský seriál. Bohaté, moderné maminy, škola a ich deti, ktoré mali síce 6-7 rokov, no nepochopitelne uvažovali, správali sa a rozprávali miestami ako teenageri. Inak výborný scenár, herecké výkony, skvelá hudba a napätie udrží pri obrazovkách aj mužského diváka. ()

Prechytraly

Trošku mrzí, že to bylo prokládaný těma debilníma střihama z výslechů buranů, a že je to od třetího dílu víceméně jasný. Ale jinak fakt dobrý. ()

hwnd

Příjemná minisérie z prostředí takového maloměsta, kdy celou dobu směřujeme k nějaké vraždě. Takže určitě né krimoška, spíše vztahovka, kde je v centru trojice (naprosto skvělých) mamin, jejich rodin, zbytku města, nevěr a hromady dalších komplikací. Rozhodně se při čekání na finále divák nenudí. ()

freddyreddy

Opět další masterpiece z dílny HBO. Oni prostě ty seriály umí, točí je v takovém uměleckém duchu, záběry, charaktery postav, okolí, detaily, vše je prostě opět v prvotřídní kvalitě! Myslím, že si tuto jízdu užije i pánské obecenstvo, díky několika hodinám záběrů na krásnou Nicole Kidman, nebo Shailene Woodley. Co se týče konce, tak to pro mě byl mírný šok. Jsem rád také za odhalení onoho mistery otce malého Ziggyho. Jednoznačně 5* ()

PamelaJJK

Skvostně obsazené drama s krimi rovinou, kde vše neuvěřitelně ladí. Sedmilhářky mají vcelku poklidné, se závěrem se zrychlující, tempo a postupně gradující atmosféru. Svojí civilností a nenuceností dokáží zaujmout od prvních záběrů. Všechno skvělé - obsazení (hlavně Nicole Kidman a Reese Witherspoon), hudba (ta je fakt excelentní), kamera, střih, příběh. Jednoduše tak, jak je člověk - divák u produkce HBO zvyklý. Z mého pohledu neměla tato série jedinou chybičku a jednoznačně uděluji maximální hodnocení. ()

DonBraso

Jsem byl nejspíš na jiném břehu než všichni ostatní,ale pro někoho je to nejlepší seriál,já říkám největší zklamání.Jean-Marc umí točit,to bez debat,ale na seriál,který si vzal pod svá křídla mě to přijde jako bláznoství.Já pořád nechápu,že tu každý píše o neskutečným příběhu.Vždyť je tak hrozně plochej,že tajemství má asi jako já doma v kalhotech.To,že režisér použije svoje střihačské časové roviny v mini-shotech,kdy postavy jakoby právě přemýšlí či vzpomínají,je pěkný tak do třetího dílu,ale na sedm to stejné viděné je nuda.Tohle štvalo pořád.Díl co díl je naprosto stejný jako vejce vejci a to doslova.Na minisérii pracovat s materiálem,který se dá sfouknout do čtyř epizod je to znát a já na tenhle rohlík vážně neskočím.Přitom tenhle typ seriálu bych měl zbožňovat.Pomalejší tempo,chování postav v reálném životě....Jenom to je právě všechno jen tak na oko.Já nevím proč mám sledovat Nicole Kidman šest dílů,že jí týrá její muž.Je to pořád na jedno brdo a scény se totálně nehnou ani o skrvu dál.Prostě děj stojí na základní kostře a nechce se moc hýbat a když tak fakt někam úplně jinam,než člověk chce.Další bezvýznamné vsuvky jsou protaganistů školy či rodičů,který zas v rychloflasbacích pomlouvaj postavy.Jako fakt?To se prostě musí snažit seriál přijít s něčím co je naprosto bezvýznamné do celého dění,protože si to člověk ani nepamatuje,postavu jako takovou či Madeline či Jane neposouvají vůbec naprosto nikam,protože tolik prostoru co mají na plátně všechny nemá jen tak někdo,tak si umí vyložit karty sám a né poslouchat vlastně skoro totálně anonymní tváře do příběhu.To,že Madeline je třeba kráva prospěje jenom k tomu,že tohle časoprostorové inferno v 10sekundových štací, je zbytečné utrpení.Je pěkné,že jsou tu vážně herecky přívětivé výkony,casting se fakt povedl,ale ty mouchy nechápu jak každý přehlíží.Film o rodině pomalu,ale jelikož někdo opět pomluví,že ten kluk jí šikanuje,uhodil ji,tak pomalu na tomhle začne seriál stavět skoro celou sérii?Jako proboha proč,když samozřejmě v jednu scénu jen tak náhodou se to posune o 99% kupředu,že jednou to řeknu jak to bylo.Výsledkem je naprostá ubohost scenáře.Pěkný naopak je,že se stane vražda a nevíte kdo to je.Natočený s bravurou,pár tajemných postav,ale opět se naložíte do nálevu,kdy to nevede nikam.Černě humorné epizody v popisu od HBO je drogové šílenství.Napínavé to není,scenáristicky hrozně kostrbaté,více dějových rovin,které nejsou skutečně ukončené či nesmyslně hned.Kladem jsou herecké výkony,vcelku přesná režie,zajímavý nápad s vraždou a nic.Jsem vážně zklamaný,od HBO je tohle z mého hlediska těžký průměr.50% ()

nikus120

V HBO sa zrejme roztrhlo vrece s kvalitnými seriálmi. Big Little Lies prinášajú doslova pôžitok pre každého diváka. Prvé časti privedú diváka fo mestečka Monterey kde si obyvatelia žijú spokojným životom. No ich životy naruší vražda. Tvorcovia do konca seriálu dokonale zatajili kto je obeť. Počas všetkých častí ale oboznámujú o živote jednotlivých hlavných postáv. Treba uznať, že Laura Der v spojení s Reese Witherspoon, Nicole Kidman a Shailene Woodley vytvorili dokonalú príbeh "šťastných" mamičiek. Seriál sa zaoberá, taktiež akutálnou témou "Me Too" kde treba ukázaň na bravúrny výkon Alexandra Skarsgårda a Nicole Kidman. Obaja zaslúžené ocenia za zobrazenie perfektnej bohatej rodiny. Do svojích úloh sa vžili na 100% a divák im dokáže ľahko uveriť. Tvorcovia vytvorili skvelý scenár s výborným obsadením, ktoré zobrazili v "obyčajnom" mestečku. Seriálu sa nedá nič vytknúť. Možno len fakt, že treba čakať na druhú sériu kde sa má ukázať Meryl Streep. ()

Luckyboy

Závist, pohrdání, lži, manipulace, hysterie, pasivní agrese, fyzická agrese, traumata, chorobná posedlost vlastními dětmi a do toho jeden psychopat a k tomu pár sociopatů zabalených do líbivého pozlátka americké upper-middle class. Takový koncentrovaný hnus se nedá hned jen tak najít. Pokud se vám neudělá alespoň jednou až fyzicky špatně, doporučoval bych popřemýšlet o úrovni své vlastní empatie a tendencích k sociopatickému chování. Pro jedince se sklonem k depresím, anebo po nějakém vlastním traumatu raději nedoporučuji. Emočně hodně silné a drsné, do zhruba poloviny se i velmi těžko analyzuje, kdo koho jak a proč zabil. Postupem času je jasné, kdo bude katalyzátor, ale už mnohem hůře se předvídá, jak to nakonec dopadne. Za schopnost udržet napětí až do konce by si zasloužili autoři odměnu v podobě plného hodnocení. Jenže... jenže oni přidají do rolí dětí naprostě supermany. Protože přece sedmileté nebo šestileté dítě umí perfektně zpívat, hrát na hudební nástroj, poslouchat dospěláckou hudbu, mluvit jako dospělí, chovat se jako dospělí... stačí už je, aby nějaké z dětí zacitovalo z Kanta. Nemyslím si, že bylo nutné takovýmto přehnaným způsobem podtrhávat kontrast mezi hnusným světem dospělých a nevinným světem dětí. Anebo je prostě Amerika skvělá a už od šesti let jsou tam všichni top, skvělí, nejchytřejší, nejumělečtější... ()

Amoen

A já jsem si ze začátku říkala, tyjo to je takové nezajímavé, zas jedna a ta samá témata, která se teď řeší všude, paničky, které mají všeho plnou prdel, jsou strašně užvaněné a jejich chování je nepochopitelné. Nakonec mě to dostalo. Za skvělé bych označila výpovědi zakomplexovaných svědků, kteří se taktéž zúčastnili plesu a měli tu drzost si brát na paškál jednu po druhé z hlavních hrdinek. Jejich slova mě totiž nahlodala ve smyslu, že jsem částečně uvěřila tomu, že chování třech hlavních hrdinek je samá přetvářka, a to hlavně k sobě samým. To, že za tím bylo opravdové přátelství a opravdová soudržnost mě překvapilo. Nejsem zastánce ortodoxního feminismu, ale tato forma pomsty ze strany žen na muži, který je sadistický hajzl, mě jaksi uspokojuje. Velkou roli tady hraje ta lidská stránka věci. Na povrchu vypadáte dokonale, ale nějaký ten kostlivec se ve skříni vždy najde, takže považuji za silné to uvědomění hrdinek, že každá má ten život v nějakém směru pošramocený, ať už se jedná o problémy s dětmi, nevěru, znásilnění,...a právě to je ve výsledku spojuje, takže dochází k takzvanému "cosme si tosme si" a mužský nepřítel se najednou stává společným jmenovatelem. Vynikající je závěrečný paradox, kdy postava ze všech ze seriálu nejmírnější, ta, která vždy věci řeší kompromisem a hlavně v klidu, ta, s odporem k násilí, v té krajní situaci překoná své morální zásady a vykoná tu poslední tečku - zadostiučinění. ()

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

03.01.2022

Herečka Kate Winslet (Titanic, Steve Jobs) a tvůrci seriálu Mare z Easttownu režisér Craig Zobel (Z for Zachariah) a Brad Ingelsby (scenárista Cesty zpátky) už za svůj seriál několik prestižních… (viac)

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Velice nepříjemná zpráva nás zasáhla krátce před koncem roku – oceňovaný kanadský režisér Jean-Marc Vallée zemřel nečekaně v pouhých 58 letech. Filmař stojící za oscarovým Klubem poslední naděje,… (viac)

Batman našel svoji Catwoman

Batman našel svoji Catwoman

15.10.2019

Můžete spustit fanfáry, Batman režiséra Matta Reevese totiž oficiálně obsadil Catwoman. Po mnoha spekulacích, kdy se o roli v Hollywoodu ucházela snad polovina atraktivních hereček pod třicet, totiž… (viac)

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

13.07.2019

Kabelovka HBO našla v seriálové adaptaci Sedmilhářek od autorky Liane Moriarty nečekaný hit. A to až do takové míry, že po úspěchu na Emmy přemluvila spisovatelku, aby vymyslela pokračování. Hlavní… (viac)