Čakanie na barbarov

• Česko Čekání na barbary (viac)

Vojenskej pevnosti, ktorá stráži hranice neznámeho impéria, velí postarší muž (Mark Rylance) vykonávajúci aj funkciu správcu. Jeho starostlivé velenie udržuje po mnoho rokov pokoj s kmeňmi nomádov a dochádza len k drobným nedorozumeniam. Všetko sa zmení s príchodom plukovníka Jolla (Johnny Depp), ktorý prichádza na základe informácií, že barbari chystajú útok. Je krutý a brutálny, správca nechápe Jollove metódy, ani jeho ciele. Jeho protesty nepomáhajú a nakoniec naň padne podozrenie z kolaborácie s nepriateľom. Musí sa rozhodnúť, či zvolí lojálnosť k impériu, alebo ľudskosť, právo a spravodlivosť. (TV JOJ)

StaryMech

Poněkud prvoplánová a papírová bajka o střetu násilné moci a pýchy s tichou, slušnou a nečinnou, kterýmžto pádem spolupracující lidskostí. Vypulírované obrazy devětasedmdesátiletého veterána Mengese, tak vzdálené jeho začátkům, mi příliš neladí s tématem; nakolik se kryjí s náladou Coetzeeho předlohy, nevím - nečetl jsem ji. Poselství je ovšem jasné a bohužel pořád aktuální a Rylance dostatečně vyvažuje výstřednost hollywoodské superhvězdy, zavánějící časy, kdy ji tvaroval Burton. ()

horskejvlk

USA se stáhla z již 20 let domestikovaného Afghánistánu, pokuď dojde k převratu bude trvat léta než se podaří talibanským barbarům ovládnout opět již západní kulturou nasáklou zemi…skutečnost ? Týden po odchodu US.Marines z “A” se Afghánistán vrátil zpět pod Tálibán. Jak a kde byli barbaři schovaní ptám se ? Byli všude… kolem. Tak jak zlo napáchané se vrací jak bumerang, naštěstí v “A” žádná zvěrstva USA nepáchalo a jak se bude obyčejným afghánských lidem žít po 20 letech v americkém bohatém stínu ukáže čas, ale USA už to nebude stát ani cent. Dostaví se nový Vietnam když si uvědomil jak bylo s Amerikou dobře než s SSSR. Tak si možná afgánistán uvědomí jak bylo dobře s Amerikou než s Tálibánem.  Čekání na barbary je vpodstatě stejná agitka jen opačně. Kdo nerozumí tamnímu lidu a podceňuje soupeře nakonec se zlou potáže. ()