Čakanie na barbarov

• Česko Čekání na barbary (viac)

Vojenskej pevnosti, ktorá stráži hranice neznámeho impéria, velí postarší muž (Mark Rylance) vykonávajúci aj funkciu správcu. Jeho starostlivé velenie udržuje po mnoho rokov pokoj s kmeňmi nomádov a dochádza len k drobným nedorozumeniam. Všetko sa zmení s príchodom plukovníka Jolla (Johnny Depp), ktorý prichádza na základe informácií, že barbari chystajú útok. Je krutý a brutálny, správca nechápe Jollove metódy, ani jeho ciele. Jeho protesty nepomáhajú a nakoniec naň padne podozrenie z kolaborácie s nepriateľom. Musí sa rozhodnúť, či zvolí lojálnosť k impériu, alebo ľudskosť, právo a spravodlivosť. (TV JOJ)

Malarkey

Krásné historické drama, jehož největší kámen úrazu je způsob, jakým je natočen. Natočen je totiž velice, velice pomale. A možná proto tady skrývá modré průměrné hodnocení s číselným počtem 59. Přitom Čekání na barbary si filmařsky nezadá s takovým filmem, jako je například Američan, který je na tom v hodnocení obdobně, ale přitom já byl neskutečně nadšen. Neuvěřitelné herecké výkony, kterým Mark Rylance jednoznačně vládne, ale kde mu Johnny Depp a Robert Pattinson bravurně přitakávají. Námět, který v sobě má obrovské množství myšlenek právě tím, že je situován do neznámé doby na neznámé místo. Není ale problém si v tom najít ten svůj příběh a situovat to do Afriky, na Blízký Východ nebo prostě kamkoliv, kam se v historii rozpínala bílá evropská tvář. K tomu počítejte s exotickým prostředím pevnosti, která jak kdyby stála na hranici mapy, kde za ní je jen neprozkoumané bílo a perfektní kameru, která svými záběry dokáže učarovat. Ve výsledku nemám úplně pocit, že toto by měl být film, který se sotva dostane k šedesátiprocentnímu hodnocení. ()

Marze

Alegorie s Johnny Deppem jako nemilosrdným vládním úředníkem. Pohled do temného srdce kolonialismu. Film je taková antiKiplingovka romantizování národů mimo západní kultury. Scénář je napsán Coetzeem podle jeho vlastního románu z 80.let a dostal v něm naprostou volnost. Jer to katalog nespravedlnosti, útlaku a sadistického násilí. Guerrova režie postrádá epickou krásu Davida Leana. Dobro a zlo je zde přesně rozděleno a závěr je precizní. Hlavním důvodem film vidět je výkon Marka Rylance. ()

tron

Povedal by som, že strašne divný film... ale ono to vlastne nie je nijako enormne zvláštny film. Len je to trochu iné, než na čo sme (možno...) zvyknutí. Zaujímavá atmosféra (aj výprava). Tiež kasting je zaujímavý – u Deppa je to po jeho excentrických rolách bohužiaľ tak, že akonáhle hrá postavu, ktorá nie je vyložene šialená, tak každý hovorí o uhrančivom, podmanivom a utlmenom hereckom výkone. Pripadá mi to trochu bizarné, tak ale uznávam, že tu sa mi celkom páčil (ale nemal ktovieako veľký priestor...). Mark Rylance je tradične dobrý, ale (tradične) som si (zase raz) pri sledovaní jeho výkonu spomenul na niektoré jeho „isté“ scény z Intimity z roku 2001 a to mi značným spôsobom pokazilo sledovanie tohto filmu. ()

Gilmour93

Zatímco laskavost a člověčenství se často setkávají s nepochopením, krutost je ve své univerzálnosti velmi srozumitelná. A koneckonců, snadněji se i oplácí.. Neznámé místo, sypání si známého imperiálního popele na hlavu a nosná myšlenka měly šanci uspět, jenže to by Guerra nesměl dát štempl na to, že čekání je svou povahou nezáživné a otravné. Problémem možná je, že blazeovaný Rylance, nezlíčený Depp v extravagantních brýlích a ani nestabilní oficírský ex-upír nedokázali chybějící pozornost strhnout na sebe.. ()

Chrustyn

Johny Depp se přeorientoval a místo bizarních postav ztvárňuje nudné postavy v naprosto zbytečných filmech. Čekání na barbary, byl možná chtělo být novým Lawrencem z Arábie, ale je pouze po všech směrech nudným a naprosto zbytečným filmem, který nepřináší nic nového a téma zpracovává tak nezáživným způsobem, že jsem měl pocit, že je tak 2x delším. ()

• Natáčelo se v listopadu a prosinci roku 2018 v Maroku a Itálii. (Punisher)