Helmut Berger, herec

(festivalový názov)
  • Rakúsko Helmut Berger, Actor

Zpustlý byt, zaplněný fotkami a předměty upomínajícími na někdejší hercovu hvězdnou éru. Bergerovy teatrální výstupy, hysterie, obscenita, blábolení, hra na primadonu v liduprázdném Saint Tropez. Filmaři se nepodařilo dostat z něho nic, kvůli čemu za ním přišel, ale stvořil otřásající obraz rozkladu a samoty. (MFF Karlovy Vary)

J.Connor odpad!

Kdyby nás pan Horvath alespoň trochu seznámil s pozadím celého natáčení, bylo by možné film trochu odpovědně hodnotit. Helmut Berger není žádný zločinec, či zkrátka někdo, kdo by zasloužil pomyslný trest odhalením své pravé stránky či detailů ze soukromí. Ano, je to vysloužilý prasák a ožrala, pomatenec zajatý chimérami o své dávno zašlé slávě a důležitosti. Nicméně je to také starý osamělý člověk, jenž si velmi pravděpodobně jen málo uvědomuje realitu kolem sebe, je velkou otázkou, zda vždy věděl, že je natáčen či, že tento materiál bude někde vysílán a jeví se mi zcela zřejmé, že Horvath vědomě zneužil jeho přirozeného exhibiconismu, kdy Berger vycítil čanci o sobě dát naposled vědět aniž by zcela dosáhl a ovládal všechny aspekty svého konání. Jistě, trávit tolik času s nakropeným ouchylem a čelit jeho verbálním útokům asi byla pruda, ale nikdo k tomu režiséra nenutil a skutečnost, že tohle nebude kultivovaný povídání o italském neorealismu musela být jasná od samého začátku. Bez jakéhokoliv dovětku či vysvětlení je tak pro mě tohhle dílko i přes některé formální kvality voyeurská a hlavně zcela neetická sračka a fakt bizarní vstup do KVIFF 2016. ()