(Polo)ostrov Krym

• angličtina The Crimean (Pen) Insula (festivalový názov)

Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, původní, současné, i ty nevítané? Dokumentární portrét několika lidí, kteří se stali figurkami na šachovnici dějin. Dokument je mozaikou portrétů několika žen a mužů, do jejichž obyčejných životů zasáhla politická krize mezi Ukrajinou a Ruskem, a kteří složitě hledají svoji identitu a nechtějí být osamělými (polo)ostrovy uprostřed rozbouřené společnosti. Dokumentární film je rozdělen do tří částí a každá z nich je věnována jednomu z etnik, které obývá poloostrov Krym. V jednotlivých kapitolách tedy hovoří krymští Tataři, Ukrajinci a Rusové. Dokumentární snímek zobrazuje aktuální dění na poloostrově Krym prostřednictvím výpovědí místních obyvatel a materiálů z archivu ČT a krymsko-tatarské televizní stanice ATR. Jádro výpovědí tvoří sedm protagonistů a protagonistek, kteří reprezentují různou škálu politických názorů i osobních příběhů. Krymští Tataři jsou vedeni nedůvěrou pramenící z jejich nedobrovolného transferu během čtyřicátých let z Krymu do Uzbekistánu. O něm pohovoří přímá pamětnice paní Nina Kadyrovová. Politický vůdce Illma Umerov hovoří o svém nezákonném věznění a bývalá ředitelka krymské televize o uzavření televizního kanálu. Přestože s novou správou nesouhlasí, všichni přijali ruské občanství. Ruský pas je totiž zárukou možnosti zdravotní péče a dalších výhod. Jejich výpovědi doprovázejí videa z policejních zásahů a demonstrací na podporu krymské kultury. Postavy: Ukrajinec Michal nepřijal ani ruský pas a rozhodl se tedy stát mimo systém. Nyní je obviněn z „Narušování teritoriální celistvosti Ruské federace”. Oleg Zubkov patří k jedněm z největších podporovatelů ruské anexe Krymu. Navíc se jedná o významného podnikatele, který založil na poloostrově dvě zoo a aktivně se účastnil politického života.
Pocit rozdělení společnosti a krize zpřítomňují autentická videa zachycující dramatické momenty z života našich postav. Sledujeme záběry zatýkání, proruské i proukrajinské demonstrace. Zpravodajské záběry z referenda přibližují tento klíčový moment a vysvětlují začátek a průběh tříleté krymské krize. Doslova v přímém přenosu vidíme těžkooděnce uzavírající krymskou televizní stanici či video, ve kterém majitel zoo Oleg Zubkov slibuje se lvem na klíně, že „když přijdou ukrajinští banderovci, vezmu svoje lvy a půjdu bojovat proti nim”. Tyto záběry zpřítomňují divákům napjatou atmosféru na poloostrově a přinášejí opravdu blízký pohled na jeden ze zamrzlých konfliktů dnešní mezinárodní politiky. Jejich spojení s jednotlivými postavami umožňuje lépe chápat jejich motivace a dodává jejich výpovědím drásavou autenticitu. Vysvětluje se tak i význam názvu filmu – (Polo)ostrov Krym. Stejně, jako se díky mezinárodnímu tlaku a sankcím z poloostrova Krymu stal de facto odříznutý ostrov, tak i odpůrci či příznivci ruské anexe jsou svým způsobem osamělými ostrovy v moři rozdělené společnosti. Snímek využívá komentáře, který představuje jednotlivé protagonisty a protagonistky a provází diváky celým snímkem. Dokumentární film zpracovává aktuální politické téma a přináší unikátní záběry na život na tomto anektovaném území, na které mají cizí televizní štáby i novináři zakázaný přístup. Vzhledem k omezeným možnostem natáčení na Krymu se jedná o výjimečný materiál, který sám o sobě nese silnou výpovědní hodnotu. (Česká televize)

LEGACY

Geniální dokument na cenu to není, každopádně je to velmi dobře zpracováno a autor nenutí nikomu svůj subjektivní názor, ale právě se snaží, aby si divák sám rozřešil otázku zda byla anexe Kryma správnou volbou, či ne. Takhle by měli dokumenty fungovat, i když zde si myslím by měl i ke stavu momentální ruské společnosti jeden názor převládat. ()

thoreau

Pan režisér je chytrý chlapec a v diskuzi po projekci v Jihlavě bylo vidět, že se opravdu snažil o plastické, ideologicky nezatížené dílo. Situaci mu ovšem neulehčila koprodukce s ČT, která nejspíš o objektivní film úplně nestála, aby nebyla obviněna z kremelské propagandy. Zajímavé bylo, že pan režisér tvrdil, že bylo téměř nemožné získat názor prorusky orientovaných Krymčanů. Tentýž večer jsem navštívil Mou babičku z Marsu, a pan režisér Saša Mihalkovič, Bělorus, nám v diskuzi řekl, že před jeho kamerou utíkali příznivci Ukrajiny. Mám pocit, že to hodně vypovídá o situaci na poloostrově: ti, kteří mají pocit, že budou viděni v zahraničí, vzývají trochu utilitárně Ukrajinu. Ti, kteří mají pocit, že hovoří k vlastním lidem (tím nemyslím jen Rusy, ale i Ukrajince, Bělorusy atp.), neskrývají svůj obdiv k Putinovi a Rusku. ()

Luk Skywalker

Rovnoměrně rozvržený dokument mezi Krymské Tatary, Rusy a Ukrajince. Krymští Tataři mají jediní legitimní nárok na obývají Krymu, bo je to jejich původní území, ale jelikož byly odsud hlavně v 2.světové válce odsunuti, tak je aktuálně i vlivem politické situace nejvíce Rusů a kdo s tím nesouhlasí je pronásledován, není ošetřen v nemocnici atd. ()

McGuffin

Též režírující scénárista Jaroslav Kratochvíl zavítal na (Polo)ostrov Krym jen pár let poté, kdy se na něm změnil režim. Na kameru mluví několik lidí, z nichž větší část raději vzpomíná na chybující starý a menší část ještě dává naději chybnému novému. Spokojený dnes není nikdo, a přesto a navíc jsou rozdělení rozdílnou oblibou rozdílných režimů. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin ()