Nepřítel Třetí říše

(TV film)
  • USA Enemy of the Reich: The Noor Inayat Khan Story

Narodila se v Moskvě, ale brzy na to se její rodina přestěhovala do Londýna. O pár let později přesídlili do Paříže, kde Noor Inayat Khan studovala na Sorbonně. Během 30. let se ale změnily poměry v Evropě, Hitlerova říše získávala stále větší moc a pro muslimskou rodinu tu přestaly být dobré životní podmínky. S vypuknutím 2. světové války proto uprchli zpět do Británie, kde se Noor připojila k britské armádě. Jako tajná agentka byla nasazena do řady operací, přičemž mnohdy byla jedinou ženou v týmu. O jejím životě, který skončil v září 1944 v Dachau, vypráví známá herečka Helen Mirren. (Kino Svět)

Volodimir2

Noor Inayat Khan (Nora Baker, Madeleine, Nurse, Jeanne-Marie Renier) sa narodila v Moskve, žila v Londýne, Paríži a opäť sa vrátili do Británie, kde sa pripojila ako tajná agentka k britskej armáde. Najskôr sa pripravovala vo WAAF (ženská pomocníčka kráľovského letectva) a neskôr v SOE. Bola prvou radistkou v okupovanom Francúzsku od 16. júna 1943, kde ju vyslalo Velenie špeciálnych operácii (SOE).(Viď môj komentár k filmu „Jej meno je hrdosť“). V októbri 1943 po vyzradení bola zatknutá gestapom. Nestihla zničiť svoju rádiostanicu a Nemci z jej stanice prinútili Londýn, aby vyslal posily, ktoré všetky padli do rúk čakajúceho gestapa. Podarilo sa jej utiecť z väzenia, ale už o niekoľko hodín ju zatkli a od novembra ju držali v nemeckom väzení vo Pforzheime, keďže nič nevyzradila bola v septembri 1944 premiestnená do koncentračného tábora Dachau a tu 13.9. zastrelená. Celý hraný dokument sa venuje práve tejto britskej agentke s indickými a americkými koreňmi. ()