Vyjednavači vestfálského míru

(TV film)
  • Nemecko Der lange Weg zum Frieden: 1648 - Wie der Dreißigjährige Krieg beendet wurde (viac)

Válka se vleče už 30 let, naděje na mírovou dohodu naráží na protichůdné zájmy evropských politiků a vojevůdců. Klíčem ke smírné dohodě se nakonec stala žena… Koprodukční dokudrama o událostech, které začaly pražskou defenestrací před 400 lety. Historické dokudrama o politickém zákulisí při vyjednávání míru po třicetileté válce. První celoevropská mírová jednání se uskutečnila v Münsteru a Osnabrücku, kde se Švédové, Francouzi, Habsburkové, Prusové, Poláci a Češi posadili k jednomu stolu, aby se dohodli jak na svých národních zájmech, tak i na obnově Evropy, zničené třicetiletou válkou. V centru filmového příběhu stojí tři jezdci, kteří bojovali na různých stranách a později převáželi během mírových jednání depeše mezi oběma městy. Nejdříve žoldnéři a putovní kazatelé, kteří čas, kdy nepřevážejí dopisy a zprávy, tráví v hostincích a pajzlech po cestě. Jejich příběhy spojují průběh a blížící se konec třicetileté války. Děj filmu oživuje průběh třicetileté války převážně na území českých zemí. Jde o dokument s hranými pasážemi, které jsou zpracovány technikou rotoskopie, využita je i animace, oživující historické obrazy. Prostřednictvím bojových akcí, ale i dovedností a lidských slabostí jejich účastníků, ukáže film první celoevropský konflikt z různých hledisek a motivací. (Česká televize)

Arsenal83

Pekné, interesantné informácie, o ktorých sa bežne nehovorí, ani na školách. Tej tridsaťročnej vojne sa na Slovensku venuje málo pozornosti, hoci habsburský cisár bol jej najvážnejším účastníkom. Dozvieme sa veľa toho zo zákulisia a že tak ako dnes, aj dobách novovekých veľkí páni sedeli za stolom a rokovali, zatiaľ čo na bojiskách stále umierali ľudia. https://dokumenty.tv/vyjednavaci-vestfalskeho-miru-dokument/ ()

jouluputilla

To mohl být film! Škoda, že to je jen ve stylu Prima Zoom. Nicméně jsem toho názoru, že Němci odvedli minimálně slušnou práci a příčinou těch zbytečných zkratek jsou jen ne-prachy, takže to choulostivé předivo mezi Trauttmannsdorfem a například Oxenstiernou, Salviem, vévodou de Longuevillem a dalšími bylo opravdu jen naznačeno. Není mi ale jasné, jestli tím klíčem mírových jednání měla být podle barrandovských historických expertů Longuevillova manželka Anna Genevièva, nebo dcera Gustava Adolfa, královna Kristina. Dnes bychom nemohli vyloučit ani tu přidrzlou služku, ovšem prý tam někde měli sedět u jednoho stolu i Češi (není bohužel uvedeno, za který klub), takže opravdu nic k divení. Jo, dialog těch dvou antropoložnic je dost dětinský. – Seriózní by bylo použití titulků, překlad nebyl vždy přesný. Potěšila mě zmínka o třetí pražské defenestraci (pozor, na tu druhou je třeba se ptát jinde, než u tety Wiki), to se na našich školách moc neslyší. Když se budu snažit nevnímat škraloupy české verze, tak 75%. ()

Luk Skywalker

Vestfálský mír, to jsem slyšel tak před 20 lety ve školních lavicích a to jen krátkou zmínku, takže to byl velmi přínosný dokument (dokudrama). 4 roky trvalo vyjednávání míru a jeho hlavní postava Trauttmannsdorf, tam už nakonec nebyl. Zajímal by mi proč nebyl k šifrovanému dopisu po vyžádání poslán klíč na rozluštění, pletich politikaření tam i bez toho bylo dost. Za přínosné beru zmínění událostí z třicetileté války, které měli na výsledné vyjednávání vliv, nebýt těchto odboček, tak by to bylo kratší, ale pro toho, kdo nemá události třicetileté války v malíku by to moc smysl nedávalo. ()

Marze

Pojem Vestfálský mír je docela známý, ale dokument nenudně zdařile detailně popisuje dobové myšlení, reálie a vyjednavače zúčastněných zemí v Munsteru a Osnabrucku. . ()