Jak se boří monarchie

(TV film)

Místa, lidé a dramatické události, které jsou spojené s odbojovou činností T. G. Masaryka za první světové války. Dokumentární road movie historiků Dagmar HájkovéPavla Helana natočená ke stému výročí vzniku samostatného Československa. Vznik Československa v roce 1918 byl spojen s velmi dramatickými a veřejnosti ne příliš známými událostmi. I odborníci stojí při zkoumání historie vzniku Československa před řadou otazníků. V dokumentárním filmu Jak se boří monarchie se seznámíme se zásadním okamžikem našich dějin skrze pátrání dvou renomovaných historiků Dagmar Hájkové a Pavla Helana, kteří před kamerou rozkrývají válečné osudy Tomáše G. Masaryka, bořitele velké monarchie a tvůrce československého státu. Film ukazuje nejen klíčové okamžiky jeho zahraničního odboje, ale i soukromý život a vztahy k nejbližším spolupracovníkům. Dvojice se v dokumentu pohybuje na místech, které s dějinnými událostmi přímo souvisejí, jako je Univerzita Karlova, Archiv MÚA AV ČR, bývalá restaurace U Choděrů v Praze, ale i Rotterdam, Paříž, Londýn, nebo Bad Schandau, odkud Masaryk organizoval československý odboj a kde mu šlo kolikrát doslova o život. Dozvíme se, že často pouze okamžitá rozhodnutí lidí, kteří ho měli zlikvidovat, určovala dějinný sled událostí tak, jak ho dosud známe. Dokumentární vyprávění historiků Dagmar a Pavla je doplněno autentickými archivními záběry, fotografiemi a animovanými vstupy, které jsou pro diváka působivé a přitom mu zjednodušeně a přehledně podávají informace, jež v dokumentu zaznívají. (Česká televize)

Binne

"Ahoj kamarádi, mám nápad, Všichni jsme vážně zapálení do kultu osobnosti T. G. Masaryka, pojďme si o něm něco ŘÍCT". Úplně zbytečné, rušivé scény z chodby, roztřesená kamera, samé familiární řeči a evidentní nadšení z toho, že mohou za peníze nějakého sponzora objet pár sošek našeho ideálu lidskosti a charakteru. Osobně jsem se u toho strašně nudila, nedozvěděla jsem si nic, co by mi neřekla wikipedie, AI nebo průměrný dokument z YT. Akorát mě naštvalo opětovné vyzdvihování pouze kladných aspektů života našeho TaTÍČka a neschopnost pojmout celou tématiku skutečně objektivně a podstatně detailněji. Ačkoli, pravdou je, že tohle byla spíše osobní prezentace obou autorů, než prezentace dějinných událostí rozpadu Rakousko-Uherska a nastolení naší milé první republiky. ()

Brtniik

Tento dokument mne naprosto dostal, hlavně kvůli průvodcům pořadu. Dva vědcové, kteří ví o čem mluví (a dobře) jsou dle mého vkusu daleko lepší než pitvořící se najatý umělec, který jen interpretuje text, který mu strčili do ruky. Jako špatný příklad nechť je předešlý pořad „Maffiáni“, kterým provázel Ťulda ml. … Naopak třeba Prof. PhDr. František Dvořák, DrSc., český historik umění, byl boží vždy… Vím, národ má zato, že presidentský stolec víc sluší prognostikovi než vědci… ()

Cheeter

Další z řady dobrých dokumentů, které natočeny ke stoletému výročí vzniku Československa. Podle mě se krásně doplňuje s dokumentem Maffiáni, což byl nejspíš i původní plán. Bylo zde poznat, že průvodci dokumentem si sami napsali scénář a že se tím hodně baví. ()