Jaro 2009. Dva norští občané Joshua French a Tjostolv Moland překročí východní hranice Konga. O pár dní později se začnou šířit zvěsti o vraždě jejich řidiče, a po několika nocích na útěku v rozlehlé konžské poušti jsou oba muži dopadeni a odsouzeni k smrti. V průběhu následujících měsíců vyvolají události, k nimž v poušti došlo, neřešitelnou politickou a diplomatickou krizi. Vojenským tribunálem jsou French a Moland odsouzeni k trestu smrti za špionáž a vraždu najatého řidiče. Norský stát je obviněn z vyslání Molanda a Frenche do Konga, aby zde prováděli špionážní činnost, a soud proto požaduje po norské vládě odškodnění ve výši více než 500 miliónů dolarů. (Cinemax)

Tipko

„Myslím si, že vojna je zdravá, že vojna je prirodzenou súčasťou ľudskej identity. Mať rozbroje.“ Nezdieľam tento postoj. Opak tohto názora z filmu je pravdivý, alebo snáď len v prípade obrannej vojny. ()

mira007

Aksel Hennie a Tobias Santelmann jako dva norští žoldáci, kteří ve službách nějakého afrického řezníka narazí na realitu Konga. Film inspirovaný skutečnou událostí mi přišel jako o třídu lepší bratříček obdobného filmu 438 dní (2019) , kde se do problémů dostali dva švédští novináři. První polovina je 100% napínavá jízda dvou ranařů při plnění úkolu kdesi v rozvrácené Africe a druhá půlka je vězeňské drama s fingovanou soudničkou a to svojí délkou a zpomalením se zbytečně rozplizlo. Kdyby to mělo o dvacet minut míň, tak je to jasná pětihvězdičková záležitost. Kvalitní severská filmařina, u které je vidět na několka místech, že se do ní nasypalo dost peněz. ()

petikacka

Toto je hodně zvláštní film. Od začátku je prezentován jako soukromá mise dvou norských vojáků v Kongu. Není jasné zda jde o prachy, nudu, nebo jenom takové povyražení?! Potom dojde k nejasnému zastřelení jejich řidiče a od té chvíle to začíná být divné. Kdo je who? Soud fraška hodný rčení T.J.A. Fantasmagorie a vleklost z vězeňského pobytu. Poslední třetina to aspoň pro mě úplně zabila, škoda.  "Jsme zabijáci ne vrazi a to je velký rozdíl."  To jako vážně?!   Za mě 70% ()

kolemjdouc

kolik Norů bylo v Kongu na dobrodružné výpravě??Myslím,že reálně by to byl jiný fofr.Sice šlo o licitovaní o výkupném ale asi by se s těmi dvěma tak nepárali ()

slunicko2

Film je zpočátku zajímavý a má spád. Postupně se ovšem děj zpomalil a podivně zauzlil. 1) Nemám rád nelineární vývoj děje. Neustálé přeskoky do různých časových úseků se mi nelíbí, i když, připouštím, to v tomto případě na srozumitelnosti neubíralo._____ 2) Matoucí anotace Cinemaxu opět prozrazuje, že ji napsal někdo, kdo film sám neviděl. Údajná "krize" nebyla neřešitelná ani politická. Celkové vyznění anotace svádí k představě, že budeme sledovat diplomatický a politický boj mezi Norskem a Kongem. Ve skutečnosti se o "nárocích" konžského soudu dozvíme jen tak mimochodem, ke konci, bez nějakého smysluplného významu pro děj._____ 3) Spoiler. Divák se nedozví, co a jak se přesně stalo. Těžko říci, proč. Film vznikl podle skutečné události - Norové byli v Kongu odsouzeni za vraždu, pokus o vraždu, ozbrojenou loupež, zločinné spiknutí a špionáž. Moland zemřel ve vězení v Kinshase v roce 2013, French byl propuštěn v květnu 2017 po osmi letech. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Juhoafrickej republike. (MikaelSVK)