Guo chun tian

• Čína 过春天 (viac)

Vavča

Je fajn, že artfilm a vážně míněná sociální témata v Číně neumírají. Navíc režijní debut Bai Xue je velmi solidní. Příběh dvou středoškolaček jako zrcadlo prázdnoty, morální bídy horní i nižší části společnosti je velmi povedený, relativně nenásilný bez větších výpadků tempa. Přátelství dvou holek musí projít tradičními peripetiemi, stejný kluk, moje rodina je horší, než tvoje... V hlavních rolích samozřejmě nováčci. Nechytlo mě to úplně za srdce, a nesympatizoval jsem se zcela s některými postavami, ale rozhodně zajímavá práce. Příběh o pašování z HK do Číny a zpět však není to hlavní o co běží, důežité jsou hodnoty hlavních postav, co doopravdy chtějí, je odpověď na vše materialismus bez hranic? ()

ScarPoul

Sociálna dráma o hladaní samej seba. Bai Xue neposudzuje. Nevynáša súdy. Snaží sa nám objasniť motivácie hlavnej hrdinky za jej snom. Všetky činy sú dôsledkom prostredia v ktorom sa nachádza a ktoré sa snaží zmeniť. Má ale 16 rokov, takže bude robiť chyby. Film plynie rýchlo a v zásade nemá žiadne výraznejšie chyby. Stavia celý svoj feeling na hercoch, ktorý kupodivu zapadajú do trošku romantického prostredia Hong Kongu ale zase si držia línie civilnosti. Funkčné a s pekne fungujúcimi metaforami. Ako ukážka osobitého prístupu na poli súčasného čínskeho filmu, by ste ťažko hľadali lepšieho predstaviteľa - ukazujúceho ťažkosti teenagerov. A bez toho aby to muselo zbytočne tlačiť na pílu. Príjemne strávená hodinka a pol. ()