Město podivínů

• Česko Freaks (festivalový názov) (viac)

Sedmiletá Chloe, která žije s otcem zavřená v domě, žije ve strachu a fascinaci z vnějšího světa. Protože je jiná než ostatní, je pro svět nebezpečná a svět zase pro ni. Aspoň tak jí to bylo řečeno. Přes zákaz otce jednoho dne vyjde z domu k autu starého zmrzlináře. Stařec je jejím dědečkem a věří, že jeho dcera, Chloeina matka nezemřela, ale žije. Chloe brzy přichází na to, že pravda není tak jednoduchá. Zjišťuje, že otec má v něčem pravdu, když se probudí její schopnost telepatie. Nebezpečí je opravdu reálné. (JOJ Cinema)

J*A*S*M

Kdyby si někdo tenhle koment četl jako první, tak tu radši hned na začátku zopakuju radu od dřívějších komentujících: Pokud o tomhle filmu nic nevíte, tak si o něm ani nic nezjišťujte a hlavně proboha nekoukejte na trailer. Minimálně celá první polovina filmu totiž výrazně těží z toho, že vrhne zmateného diváka do víru podivného děje, kdy člověk netuší nic - kdo, co, proč, jak? Zpočátku jako diváci víme jen tolik, že malá holčička jménem Chloe obývá spolu se svým podivně se chovajícím otcem (?) jakési polorozpadlé stavení a má zakázáno chodit ven. A téhle temné paranoi, která se navíc brzy komplikuje ještě mnoha dalšími různými tajuplnými motivy, je jen velice pozvolna dodáván nějaký řád. Co ovšem není pozvolné ani trochu, je tempo, kterým děj ubíhá kupředu. Ve Freaks se neustále něco děje, zvrat střídá zvrat, nápad střídá nápad. A přestože se ten úplně hlavní motiv nakonec ukáže jako vcelku obyčejný a okoukaný, ale v téhle formě, z tohoto úhlu pohledu a takto s gustem a koulemi podaný, jsme ho ještě asi neviděli. Občas je vidět, že nějaký ten milionek k rozpočtu navíc by neškodil, ale kolem dokola velká paráda. ()

slunicko2

Netuctový film poskytne netuctový zážitek. 1)  Komentář obsahuje mnoho spoilerů. Čti až poté, co jsi dílo viděl. Čím méně budeš o filmu vědět před jeho začátkem, tím lépe pro tebe._____ 2)  Spoiler. Kvalita snímku spočívá v tom, jak si tvůrci pohrávají s divákem. Jeho vnímání věci se během sta minut několikrát změní stejně jako sympatie k postavám a vůbec vnímání toho, kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí. Postupně zjistíme, že na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět a že je všechno složitější, než se zdá._____ 3)  Spoiler. Monstra umějí létat, umějí přimět druhé, aby udělali, co chtějí včetně zabití a umějí dokonce zastavit čas. Ve světle těchto skutečností, které se vyjeví až ke konci, mi zápletka připadá kapku nesmyslná._____ 4)  Tuctový příběh je ozvláštněn optikou sedmiletého dítěte, což ději zvláště zpočátku dodává jakýsi až mysteriózní opar._____ 5)  Protože nesnáším agresivní holčičky, tak jsem Chloe příliš nefandil._____ 6)  Snímek jsem sledoval se zájmem a bez nudy, což se počítá._____ 7)  Líbil se mi 33letý Emile Hirsch (otec)._____ 8)  Můj dojem z filmu nejlépe vystihuje stručný koment JohnaCZ*****. ()

dubinak

V minulosti absolutně must-see záležitost, už jen kvůli tomu, že čekání na ni bylo tak dlouhé a hodnocení tak skvělé. Natěšenost se ale ochladila tím, že mi tohle téma v této nízkorozpočtové, ač velmi snaživé podobě vůbec nesedlo. Dopředu jsem záměrně o filmu nevěděla absolutně nic a tak pro mě bylo hodně těžké odhalit pointu, která byla úspěšně oddalovaná co možná nejblíže ke konci. Herci byli ale ve většině nesympatičtí, nějak mi nešlo jim držet palce a občas jsem se přistihla, že mi film pomalu utíká. Obecně mi celkový ten feel kolem přišel něčím divný a hrozně nedivácký, Třeba je to mnou, že mi do nízkorozpočtových filmů tento subžánr nesedí a říkejte mi pokrytec, ale mě to zkrátka nebavilo. ()

Filmmaniak

Po celou první polovinu si film, odehrávající se ve světě, jehož zákonitosti drží před diváky pod pokličkou s překvapivou vytrvalostí přinejmenším do poloviny stopáže, minimalisticky vystačí s postavami otce a dcery, schovávajícími se před okolím v zabedněném domě, kolem nichž vytváří atmosféru nejistoty a možná opodstatněného, ale také možná jen paranoidního strachu z neznámého nepřítele. Ve druhé polovině pak jde s pravdou ven naplno, přičemž řada do té doby jen mlhavých, nejasných a iluzorních motivů je konečně doplněna o smysl a kontext, postavám jsou přiřazeny konkrétně vytyčené cíle a nakonec dojde i na akčnější trikové scény, které však slouží příběhu a nikdy nejsou používány jen na efekt. Prvky, které známe z amerických velkofilmů se stomilionovými rozpočty, jsou tu nápaditě a originálně využívány ve prospěch pozoruhodně vyprávěného a chytře vystavěného příběhu, který by vydal i na několik pokračování nebo na televizní seriál, a jemuž vévodí skvělý herecký výkon talentované devítileté Lexy Kolker. ()

Hamaradža

Veľmi ma bavila prvá polhodinka, počas ktorej je divák dezorientovaný a pomalým, postupným dávkovaním informácií si musí skladať podobu a pravidlá fiktívneho sveta. Sklamalo ma preto, do akej x-menovskej banality príbeh vykryštalizuje. Najzaujímavejším prvkom tohto filmu je napokon mimoriadne (!) nízky rozpočet 2000 dolárov, ktorý mi príde ako najväčšie sci-fi. Je naozaj možné natočiť za takú sumu takýto indie veľkofilm?? ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v kanadskej provincii Britská Kolumbia. (MikaelSVK)
  • Celosvětová premiéra proběhla na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu 8. září 2018. (rafix)

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019