Ústředním motivem filmu je milostný vztah dvou lidí - Petry a Jakuba. Začínající učitelka přichází z Prahy do jihočeského okresního města, kde žije i její snoubenec Jakub, mladý nadějný inženýr v místní papírně. Petra se sžívá s novými kolegy ve škole i s dětmi z nové třídy a pilně nacvičuje s hudební skupinou Komenium, s jejímiž členy se zná ještě ze studií. Seznamuje se i s Jakubovými spolupracovníky a s ředitelem papírny, na jehož místo by byl Jakub rád po jeho odchodu do důchodu jmenován. A právě touha po vysoké funkci vede Jakuba k chování a jednání, které Petra nemůže schvalovat. Jejich konflikt vrcholí, když se Jakub nechce zachovat lidsky a spravedlivě v případě jednoho z Petřiných žáků a jeho ochrnutého bratra jen proto, aby nepoškodil svoje zájmy. (TV Nova)

Ony

Tohle jsem teda moc nepochopila. Trochu se to tváří jako Škola otců po 25 letech. Ovšem zatímco Helge ve svém filmu i přes vynucené úpravy udržel podstatu sdělení a pochopitelnost hrdinova jednání, Má láska s Jakubem jako by byla pro jistotu rovnou nesrozumitelná, respektive nic nesdělující. Rádoby artové pojetí s alegorickými vložkami tuhle dobovou sterilitu nevykompenzuje ani nezamaskuje, spíš naopak. ()

Ukrizku

Film, který jen dráždí, ale nijak nevrcholí. Je roztěkaný v částech, které nejsou v souladu. Zpočátku slibuje konfrontační analýzu hodnotově nevyváženého partnerství na pozadí pedagogického idealizmu. A pak také nabízí alegorický obraz masopustního soudu, který ovšem nic neřeší, protože se zozplizne do šedého cigaretového dýmu s vychlastanýma očima nepříjemných mužských postav. ()

ostravak30

Kromě dobré hudby - to Komenium bych si rád poslechl, jsou ještě zajímavé prostřihy na lidové tradice a juchání. Ovšem to je tak vše. Otázkou je, zda na počátku osmdesátých let chtěli filmaři ukázat, jak zastaralé názory leckde panují anebo zda naopak měli zájem zobrazit, že někteří mladí lidé to přehánějí se svou iniciativou. A může to platit jak na Petru tak na Jakuba. Velmi průměrný film, který prostě proběhne před očima jako pendolino a já jen vím, že právě projelo. Brzy ale zapomenu, jaký design vlastně mělo a kdy jsem jej viděl projet. ()

Pitryx odpad!

Nebetyčná blbina, kde se motá páté přes deváté. Herci odříkávají to, co mají, nijak se nesnaží, ono není ani proč. Do toho šílený Zich, i když melodie jsou to pěkné, ale já jej nemusím. Spěje to celé od ničeho k ničemu, je to nuda, a nakonec jsem to stejně asi celé nepochopil. No nevadí, věšet se pro to nebudu. Stejně jsem se na to koukal jen kvůli Evě Jeníčkové, kterou jistý web uvádí jako jednu z protagonistek. Já ji tam neviděl, ale to si proto, že jsem krapet sem tam usínal nudou. Ale ani v závěrečných titulcích uvedená není. ()

Jara.Cimrman.jr

"Koukej, zpívej, sláva masopustu ..." To se nám to bojovalo s větrnými mlýny, to se nám nastavovalo zrcadlo nespravedlnosti a to nás to tak moc nebavilo. Na druhou stranu byl ten uvědoměle naivní boj učitelky celkem sympatický a kdyby to vyšlo, tak by všichni skončili v nebi a jen já v pekle. Já se totiž nerad mačkám. ()

• Film se natáčel v jihočeském Písku, Putimi a na hradě Strakonice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)