Sexuální revoluce

(TV film)
  • Francúzsko Révolutions sexuelles (viac)
Francúzsko, 2018, 2x52 min

Réžia:

Sylvain Desmille

Také sexualita a její pojímání utváří naši společnost. Historické mezníky ve vývoji názorů a chování přináší francouzský dvoudílný dokument... Už druhý den po inauguraci nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v roce 2017, pochodovaly ve Washingtonu, San Franciscu, Tel Avivu, Londýně, Manile, Paříži a Berlíně miliony demonstrantů na obranu práv žen a sexuální revoluce. Boj za osvobození sexuality, propagované od počátku dvacátého století avantgardními kruhy a elitou, se stal masovým hnutím, které po druhé světové válce zasáhlo celou společnost. Nositelem hnutí, které změnilo vztahy mezi muži a ženami, osvobodilo chování a natrvalo uvolnilo morálku, se stala generace „baby-boom“. Myšlenky na osvobození sexuality zasáhly celý svět a staly se jedním z hlavních odkazů dvacátého století. Dějiny sexuální revoluce – od čtyřicátých let minulého století až do současnosti –jsou i dějinami mnoha dalších revolucí. (Česká televize)

easaque

+4* Tento dvoudílný francouzský dokument mi dokázal ve zkratce ukázat mezníky, které stály a byly podstatné pro vývoj naší společnosti z hlediska sexuálního uvědomování a rovnoprávnosti mezi pohlavími. Samozřejmě jednotlivé kroky se udály nejdříve zejména v civilizačně vyspělejších zemích a hodně k tomu přispěl tehdejší „blahobyt“ a svobodomýšlenkářství. Proto mi nezbývá než ho pochválit a ohodnotit vyšší známkou a k tomu i doporučit všem, co se o toto téma zajímají, nejen z hlediska sexuality, ale i sociologie. Je užitečné to všechno znát a kupodivu to ani není tolik o květinových dětech, jak by si člověk myslel. A k tomu všemu zajímavé archivní záběry a několik mluvících hlav, kteří mají co říct. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

ostravak30

Trochu jsem se obával, že půjde o něco jako rekapitulaci dějin z pohledu vnímání sexuality jako prostituce, porna apod. Tvůrci si však vzali na paškál dějiny sexu z pohledu jednotlivých pohlaví, politických dějin a systémů a vývoje společnosti. Což se mi líbilo podstatně víc. A dost mě věcí jsem nevěděl a překvapily mě. Šokovalo mě kupříkladu, že ve Švédsku se sexuální výchova vyučovala v padesátých letech už na školách. Bohužel dnes jsou podobné tendence s přesunutím už na první stupeň. Za chvíli bude sexuální výchova už ve školkách. Zrekapitulování současných událostí, patřících do sexuální revoluce ale bylo dost stručné, tam bych ještě přidal. ()