Reklama

Reklama

V osídlach veľmocí

  • Česko V osidlech velmocí
Slovensko, 2015, 35 min

Réžia:

Igor Sivák

Scenár:

Ivan Pop

Kamera:

Igor Sivák

Hudba:

Alan Bezák
(ďalšie profesie)

Obsahy(1)

Dokumentárny film o neznámej časti dejín. Odtrhnutie Podkarpatska od ČSR a jeho dôsledky pre Rusínov... Akú úlohu zohral pri vzniku Československa v roku 1918 okrem Čechov a Slovákov tretí štátotvorný národ – Rusíni? Čo spôsobilo, že v polovici 20. storočia sa odtrhnutím Podkarpatska od ČSR udiala najväčšia zrada na Rusínoch v našom štáte? Prečo sa dodnes tají, že scenár odtrhnutia nadiktoval sám Stalin? Tieto odhalenia ako aj neznáme, dlho zahmlievané kapitoly našich dejín odkrýva nový dokument – V osídlach veľmocí. Krok za krokom odhaľuje od roku 1918 „rusínsku stopu“ v Československu, pripojenie Podkarpatskej Rusi a najmä vyústenie mocenských hier v roku 1945. Tie vo finále priniesli Rusínom katastrofu: pohltenie Podkarpatskej Rusi Sovietskym zväzom a rozdelenie rusínskeho národa hraničnou čiarou. Film, ktorý produkovalo Združenie inteligencie Rusínov Slovenska, naplno s pomocou historických dokumentov odhaľuje a pomenúva kruté fakty. O tom, ako vodcovia veľkých národov v honbe za mocou neváhajú položiť na oltár histórie menšie národy. Film V osídlach veľmocí je určený nielen slovenskej a českej verejnosti, ale prostredníctvom škôl, médií či filmových festivalov aj oveľa širšiemu publiku. (RTVS)

(viac)

Recenzie (3)

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Jednoduché spracovanie dokumentu formou obrázky, fotky, komentär rozprávača, príhovor autora neprináša žiadne prekvapivé momenty, ale informácie sú to poučné. Pokusy o vymazanie národa Rusínov zo sveta administratívnymi aj inými metódami sa opakovali aj v iných prípadoch národov v iných častiach sveta a budú sa opakovať aj do budúcnosti, kým budú záujmy mocností neukojené a ich moc neobmedzená. ()

slunicko2 

všetky recenzie používateľa

Spolehlivá porce nudy. Svým způsobem je pozoruhodné, jak vysoce zajímavé a dramatické osudy Podkarpatské Rusi jsou potlačeny přenudným školometským zpracováním. ()

Reklama

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Československo bolo jediným štátom víťaznej koalície, ktorý vyšiel z druhej svetovej vojny s menším územím, ako mal pred ňou. Prišli sme o Podkarpatskú Rus, región s rozlohou 14-tisíc štvorcových kilometrov a s pol miliónom obyvateľov. Za všetkým treba hľadať Beneša, ktorý v roku 1939 a potom aj v auguste 1941, keď si chcel nakloniť Stalina pripustil v rozhovore s vtedajším sovietskym veľvyslancom Ivanom Majským možnosť povojnového pripojenia Podkarpatskej Rusi k ZSSR. Beneš ten svoj prešľap potom vysvetľoval, ako to myslel že „Podkarpatská Rus môže po vojne patriť iba nám alebo Rusku. Dôležité je, aby nepatrila Maďarsku". Stalin si to v písomnej správe prečítal a bolo rozhodnuté. Začiatkom roku 1945 dal Benešovi jasne najavo, že ak bude robiť s Podkarpatskom ťažkosti, má v Moskve za neho náhradníka, ktorý so všetkým súhlasí (Gottwald). Potom už nasledovali premyslené ťahy s určením pásma vojenských operácii na Podkarpatskú a pásma, ktoré bolo odovzdané československým úradom (František Nemec a generál Antonín Hasal). A tak sme prišli o Podkarpatsko. Ale dokument to je slabučký a nič nehovoriaci. ()

Galéria (23)

Reklama

Reklama