Já jsem vrah

• Veľká Británia I am a Killer
Veľká Británia, (2018–2022), 25 h 28 min (Minutáž: 40–53 min)

V tomto kriminálním seriálu vypráví nechvalně známí vrazi své příběhy ze svého pohledu svými mrazivými slovy. (Netflix)

Recenzie používateľa Vyrida k tomuto seriálu (19)

Prostředek k dosažení cíle (2018) (S01E01)

Otevírací epizoda se snaží diváka seznámit s trestem smrti a pokouší se s vybraným příběhem navodit atmosféru toho, že tento nejvyšší trest je něco speciálního. Z mého úhlu pohledu mi přijde spíše James Robertson jako někdo kdo touží hlavně po veřejné pozornosti. Existuje trilión případů kdy si raději vězeň vezme život v cele sám než, aby dlouhá léta čekal na svůj vynesený ortel. Robertson na to neměl nikdy koule a na kameru okatě hraje divadélko jak moc se na svou poslední cestu mezi životem a smrtí těší. Doopravdy je podělaný až za ušima a natáčení toho to pilotu si náramně užil... Zahřeje u srdíčka i fakt, že to všechno na úkor jednoho úchylného prevíta ( Frank Hart ). ()

Zabiják v očích zákona (2018) (S01E02)

Druhý případ bude navždy zahalen rouškou tajemna a dohadů, protože hlavní svědkové jsou většinou mrtví a nějakou výpověď slečny Mary Patrick, která byla přítelkyni zastřeleného pana LaHooda jsem v pořadu nezaznamenal. Kenneth Foster kolem kterého se tato epizoda točí několikrát své výpovědi malinko pozmění či doplní a asi sami vycítíte, že se v tom dosti místy zamotává. Podle mého se pan LaHood jen zastal své přítelkyně. Nejspíše k tomu použil nechvalné gesta a slova a to už na tak rozdováděnou skupinku černochů bylo moc. To jestli rozkaz střílet vydal Foster nebo ne se už můžeme jen čistě dohadovat. Jeho trest 40ceti let jakožto spolupachatel je proto adekvátní. Je mi líto maximálně jeho dědy, který se vnuka už na svobodě nedočká. ()

Ptáček (2018) (S01E03)

Tento příběh je názornou ukázkou toho, že s feťáky se nikdo nepáře. Dokonce i u soudu jsou považování za totální zplodinu lidstva a můžou si na svou obhajobu tvrdit co chtějí a stejně v takovém případě bude mít policie navrch. Justin Dickens byl mladý, hloupý kluk a působí tak i dnes i když mu je dávno přes 40 let. Na tomto případu zaujme fakt, že policie má forenzní důkazy, které se neshodují s příběhem vraha. To jestli se prodavač obchůdku nakonec slitoval a potvrdil výpověď vraha na úkor policie, jen aby jej ušetřil trestu smrti, to se můžeme jen dohadovat. ()

Soucit s ďáblem (2018) (S01E04)

Doposud asi nejzajímavější epizoda, která nejen zaujme poutavým monologem samotného vraha, ale i justičním systémem, kdy samotný vrah dostane polehčující trest na rozdíl od spolupachatele, který vlastně přímo nikoho nezavraždil. Jediný faktor který v tomto rozsudku hraje roli je věkový rozdíl obou pachatelů. Třešničkou na dortu je i tajemný nádech možné pedofilní orientace jedné z obětí... ()

Úmyslné zlo (2018) (S01E05)

U toho to případu jsem ani na moment nezapochyboval o plné vině pana Thompsona. Jeho příběh je souhrn pohádek, za které by se ani sám H.Ch. Andersen stydět nemusel. Spíše mě překvapuje fakt, že se celý incident odehrál už v roce 1998 a do těchto chvil, ještě nebyl vykonán rozsudek trestu smrti. ()

Prohlášen právně způsobilým (2018) (S01E06)

Tento případ je už tak stářím zaprášený, že i pan Lewis působí při rozhovorech unaveným dojmem. Osobně si myslím, že je jedno jestli mu hrozí trest smrti nebo doživotí, protože pokud se ty dohady o jeho mentálním stavu ponesou nadále v podobném duchu, tak stejně časem pojde stářím nežli onou smrticí injekcí. Jedna z těch slabších epizod, která ani náznakem nepřivodí špetku soucitu pro pana obžalovaného. ()

Rodinná aféra (2018) (S01E07)

Příběh člověka který názorně zobrazuje situaci co s vámi může udělat nepřetržitý život v paranoii. Jeho nemoc z povolání drogového dealera nakonec odnesli ti nejbližší a já doufám, že soudy budou nadále tak rozumné, že nedopustí jeho propuštění na svobodu mezi ostatní beztrestné lidi. V posledním záběru jde navíc jasně vidět, že se přes to všechno ještě nepřenesl a dusí v sobě vztek pomsty. ()

Pronásledovaný (2018) (S01E08)

Už jen ten nápad přepadnout dva dospělé muže mi přijde postavený na hlavu. Když se oprostíme od všech těch nechutných zážitků z dětství, jako je zneužívání atd. ( které tu je prezentováno jako dobrovolné ), tak ten případ působí dosti chladnokrevně. Dva dobrosrdeční bezbranní muži střeleni opakovaně zblízka do hlavy je podle mě dostatečné odůvodnění na trest smrti. ()

Život s následky (2018) (S01E09)

Další hutný a povedenější příběh z divokých 90satých let. Samotný popis vražedného činu na mě působí jednoznačnou záležitostí. Vražda byla předem důkladně naplánována, bylo tam X možností kdy se od ní mohli aktéři oprostit a i přesto ji vykonali do zdárného konce. To že Joshua Nelson měl těžké dětství ve kterém byl prakticky celou pubertu sexuálně zneužíván svým otčímem ještě neznamená, že musí jít a zákeřně napadnout kamaráda. Tyto dvě situace spolu prakticky nesouvisí a i když se tím režisér snaží vzbudit u diváka soucit pro obžalovaného, tak má smůlu. S trestem smrti v tomto případě všemi deseti souhlasím. ()

Záležitost života a smrti (2018) (S01E10)

Poslední episoda první série je stejně jako ta první malinko odlišná od toho zbytku, což se i promítá očividně v horším ohodnocení. Jako by diváci byli zásadně proti, aby vězni co chtějí umřít rukou popravčí čety si tento způsob odchodu nezasloužili. Za mě je to výborné happy endovské zakončení nadprůměrného dokumentového cyklu. Wayne Doty prosil o trest smrti? Dostal ho! Chce raději elektrické křeslo na úkor injekce? Obavám se, že tady to asi neklapne... :) ()

V jejích rukách (2020) (S02E01)

Odšpuntování druhé série nám začalo historicky prvním ženským příběhem, který sice nemá tak brutální průběh jako činy z první série, ale i tak končí vraždou mladého člověka. Co se týče vyšetřování a předložených důkazů, tak na mě tento díl působí dosti chudě. Pokud však budeme vycházet z toho, že i pitva potvrdila výpověď pachatelky ( o té se celý čas nikdo v dokumentu nezmíní ), tak mi přijde její její verze pravděpodobnější. Zavražděný Robert Mass byl totiž kus chlapáka a pochybuji, že kdyby nechtěl umřít, tak s Lindsay alespoň chvíli nezápasí o svůj holý život. Každopádně tyhle myšlenky vás nenapadnou jen tak ze dne na den. Je to dlouhodobý psychický proces a bylo by na místě kdyby se k tomu vyjádřili i další lidé kteří oběť osobně znali. Možná bychom se více dopátrali k pravdě a nemuseli tolik času poslouchat rodiče zavražděného mladíka, kteří působili místy rušivým dojmem. ()

Nával vzteku (2020) (S02E02)

Dobře a detailně převyprávěný příběh ve kterém si lze k odsouzenému Davidovi lehce najít cestu porozumění a sympatií. Dětství neprožíval idylické a ten jeho nával vzteku a strachu musel být obrovský. To však neznamená, že musí spáchat chladnokrevnou vraždu, navíc u lidí u kterých se cítil vesměs v bezpečí. I když tvrdí, že si událost nepamatuje, vše nahrává k tomu, že jej prarodiče nazvali přinejmenším lhářem. Sice průběh vraždy není kvůli údajné amnézii útočníka popsán dopodrobna, ale s jistotou musel být nezvykle velmi brutální. Na pováženou pak rozhodně zůstává fakt, jak je možné, že si pedofil může jen tak adoptovat malé dítě? Opakovaně! ()

Obyčejný kluk (2020) (S02E03)

Další naprosto zbytečná smrt jednoho mladého člověka. Je naprosto nesmyslné, že pro pár peněz vás někdo dokáže jen tak zastřelit a to i přes to, že se řídíte jeho pokyny. Jestliže ani sám vrah nedokáže racionálně vysvětlit proč nakonec stiskl spoušť, tak na oplátku ani mu nikdo nemusí vysvětlovat proč by měl navěky shnít ve vězení. A já pevně doufám, že se tak i stane. ()

V pasti (2020) (S02E04)

Skoro mi připadá, že kdyby měly střílet své manžely všechny ženy v 80satých letech, které prožívají domácí násilí, tak je z mužských dnes vysoce ohrožený druh. To máte případ od případů, který začíná jako přes kopírák podobným dodatkem. Až na ten malý rozdíl, že se ty ženy rozhodnout v drtivé většině sbalit a odejít pryč. Paní Linda se rozhodla jinak a poslala na věčnou cestu raději svého manžela. Kromě toho, že se tím stala chladnokrevnou vražedkyní, tak i po těch spoustu letech ji není trapné lhát a to ani do televize. Už z mého selského rozumu mi nepřišla pravděpodobná její historka o zakopnutí a náhlého vystřelení z odjištěné zbraně. Je to místo činu nebo groteska? Podle lékaře kulka prošla přesně do zátylku zezadu oběti, takže silně pochybuji, že když mu zbraň vytrhla z rukou se jen tak otočil, aby mohla zakopnout a trefit přesně jeho palici. Když se ke svědectví přidala i její dcera a matku dokázala nařknout ze lží. Mám jasno a pevně věřím, že se ta sobecká ženská už nikdy ven z vězení nepodívá. ()

Čestné úmysly (2020) (S02E05)

A pak se všichni divme, že existují manželské páry, kdy si jeden z párů svou drahou polovičku raději drží izolovanou od venkovního světa. Jednom případě je nazýván domácím tyranem a v druhém dostane třeba kulku do hlavy ( přinejmenším jen ty parohy na hlavu ). Myslím si, že zde můžu s klidným svědomím souhlasit s kriminalisty a i přes tvrzení pachatele, který přísahá na své koule, že jej nikdo k činu vraždy nepošťouchl, určit jako spolupachatelku ženu středního věku, která svým klínem dočista oblbla toho to mladého tupce. Je dobře, že nakonec zavřeli za mříže bez výjimek oba dva... ()

Pyroman Joe (2020) (S02E06)

Silný emotivní příběh až se mi pomalu nechce věřit, že to všechno musí být pravda! Na druhou stranu, může si něco takového přibarvovat mentálně zaostalý člověk? Nabízí se mnoho otázek a spousta načatých informací nebyla dotažena do konce. Je to sice hlavně příběh o Joeovi, ale i tak by mě zajímalo například jak dožili život jeho rodiče, zda přežila ve zdraví nehodu jeho sestra ( kvůli které vlastně vraždil ) a vůbec i více svědeckých výpovědí od jeho dalších sourozenců. Zatímco jiné epizody vaří pomalu z vody, tady by se dalo klidně ještě hodinu o čem povídat. Nakonec jsem i veskrze rád, že mu zmírnili trest smrti na doživotí i když nálepku brutálního vraha už mu nikdo v mých očích neodpáře. ()

Být chlap (2020) (S02E07)

Pokud v tomto dokumentárním cyklu existuje někdo komu bych přál přinejmenším doživotní vězení, tak je to jednoznačně Charles Armentrout. Dostal tolik příležitostí, aby se mohl zařadit do společnosti. Babička ho dokonce po jeho pokusu o vraždu jejího syna, vzala na milost i když nemusela a on se ji za odměnu odvděčí brutálním způsobem, rozmlácení lebky tupým předmětem. To všechno jen pro pár drobných na svůj crack. Nesympatický, zbytečný slaboch, který ani po X letech neměl koule přiznat pravdu. Zkrátka hmotné ztělesnění dna společnosti. ()

Překročit hranici (2020) (S02E08)

Asi jeden z těch nejméně zajímavých případů, které v tomto dokumentu lze zhlédnout. Na úvod je třeba říct, že pokud si obstaráte střelnou zbraň, tak musíte počítat s tím, že pokud z ní vystřelíte a váš oponent zemře, s největší pravděpodobností půjdete tak či tak za vraždu do vězení. Cavona se ohání u soudu sebeobranou, policie zase plánovanou vraždou 1. stupně. Svézt to na pokus o znásilnění je vždy tou nejjednodušší cestou, protože se těžko toto tvrzení vyvrací. To že Cavona něco tají názorně ukázaly fakta, že se s napadeným už v minulosti několikrát u něj doma setkala a trávila s ním dobrovolně noci. Ve výpovědích však uvedla původně opak a já si jen řekl, jak moc musí být žena hloupá, aby šla na první schůzce s naprosto s cizím mužem hned k němu na byt? Co asi může čekat, že budou hrát kanastu? ()

Tiché svolení (2020) (S02E09)

Chladnokrevná poprava dvou bratrů bez nějakého většího udání motivu. Na tomto případu mě zaujal hlavně fakt, že za peníze se můžete vykoupit i z takové to vraždy. Smrt jednoho z odsouzených krátce po dokončení natáčení budiž malou justiční odplatou pro tyto oběti. ()