Sexual Revolution: 50 Years Since Humanae Vitae

Turbulentné 60. roky 20. storočia priniesli do spoločnosti fenomén zvaný sexuálna revolúcia zrodený na základe voľnej lásky hlásanej hnutím hippies a uvedením antikoncepčnej tabletky na trh. Dokument ponúka historické informácie o vývoji antikoncepčnej pilulky pod vedením doktora Pincusa. Zároveň je predstavený jeho náprotivok, kedysi bývalý kolega, doktor Billings, ktorého niekoľkoročná vedecká práca a skúmanie ženského cyklu viedli k uvedeniu tzv. Billingsovej ovulačnej metódy, ktorá je dodnes považovaná za základ pre prirodzené plánovanie rodičovstva. V snímku zaznievajú aj proroctvá z encykliky Humanae vitae, ktorú v roku 1968 napísal pápež Pavol VI, a v ktorej potvrdil stanovisko Cirkvi k antikoncepii a rozmáhajúcim sa voľným zväzkom a zároveň varoval ľudstvo pred jej neblahými následkami ako sú redukcia žien na obyčajný nástroj uspokojenia mužských túžob, nadobudnutie nadvlády nad telom iného, uplatňovaním moci človeka nad jeho telom a jeho prirodzenými funkciami vedúcimi k reprodukčným technológiám, transrodovosti či eutanáziám. (Biopler)

Biopler

Téma je obrovská a je dobre poňatá, lebo odkrýva hlavne pozadie fenomému antikoncepčná pilulka a fenoménu Billingsova ovulačná metóda. Odhaľuje celé pozadie spolu s predstavením dvoch lekárov, ktorí boli kedysi kolegovia. Snímka predstavuje mnoho ľudí, známejších i menej známych, ktorí rozprávajú o svojom postoji k téme. Niektorí sú snímaní z blízka, niektorí z diaľky, niektorí v interiéri, niektorí v nákupnom centre... vyjadrovacia štruktúra cez kameru je amatérska, taktiež mix zvuku. Fakt to režíroval nadšenec pre tému, no nie pre film. No pobavil celkom originálnym vyjadrením jedného komentátora, ktorého nám púšťal z televíznej bedne zasadenej na zelenej lúke. ()