Narcos: Mexiko

• USA Narcos: Mexico
USA, (2018–2021), 29 h 25 min (Minutáž: 46–70 min)

Predloha:

Terrence E. Poppa (kniha)

Diego Luna, Scoot McNairy (rozprávač), José María Yazpik, Fermín Martínez, Michael Peña, Alejandro Edda, Alfonso Dosal, Fernanda Urrejola, Alyssa Diaz (viac)

Recenzie používateľa Lacike k tomuto seriálu (4)

Narcos: Mexiko (2018)

1. séria: Je to lepšie napísané ako tretia séria Narcos o tom sekuriťákovi. Takisto to je špičkovo zrežírované, takže v tomto ohľade to hravo strči do vrecka seriál El Chapo. Keď už sa vyskytne nejaká prestrelka, tak je to žrádlo jak po technickej stránke, tak aj čo sa týka gore scén, ktorých je tak akurát, aby to pôsobilo drsne ale nie je to žiadny nechutný gorefest. Asi najväčší problém sú postavy. Postava policajta Kikiho je síce stokrát sympatickejšia ako Murphy v podaní otravného Holbrooka. Na druhej strane Pedro Pascal bol o niečo charizmatickejší. Takže celkovo to je na policajnej strane viacmenej vyrovnané. Oveľa horšie dopadol hlavný ťahúň tejto série. Veľký mafián Miguel Ángel Félix Gallardo v podaní Diega Luny. Prvú polovicu série pôsobí ako taký poskok, ktorý sa chodí za každým doprosovať, aby ostatní šéfovia pristúpili na jeho plán. A keď sa mu to podarí, tak ho naďalej neustále ponižujú jak policajti tak aj skorumpovaní politici. V tej chvíli ho má divák chuť skôr ľutovať namiesto obdivu. A to je problém. Diego Luna to po hereckej stránke tiež nezachránil a nedodal postave aspoň štipku charizmy. Najviac viditeľné aká to je vlastne nevýrazná postava bez charizmy sa ukáže (pozor spoiler) v epizóde v ktorej sa znova na chvíľu objaví Pablo Escobar v podaní geniálneho Wagnera Mouru. Behom ich spoločného rozhovoru Lunu úplne zatieni. V druhej polovici série sa Luna konečne trochu odviaže a už nenechá so sebou vyjebávať. Lenže je neskoro a na Escobarové alebo El Chapové príhody sa to ani zďaľeka nechytá. El Chapo sa tu behom celej série objaví ako jeden z poskokov. Takže si viem predstaviť, že by sa seriál mohol venovať od tretej serie jeho postave, akonáhle v druhej pravdepodobne dokončia líniu s Felixom Gallardom. Tá by mohla byť podla záverečného cliffhangeru oveľa napínavejšia ako prvá séria, ktorá pôsobí ako úvod v ktorom sa máme zoznámiť so situáciou v Mexiku v 80tych rokoch. Z ďalších postáv ma bavil Don Neto. Rafael Caro Quintero mal potenciál stať sa tým nebezpečným magorom, ale vďaka otrasnému obsadeniu chlapíkom, ktorý vyzerá jak komický Ind, pôsobí trápne. Takže s výslednými kvalitami som celkom spokojný. Rozhodne to je lepšie ako tretia séria Narcos, ale na Pablov príbeh v prvých dvoch sériach Narcosu to nemá. 7/10. 2. séria: Má stále rovnaký zásadný problém ako tá prvá. Hlavný hrdina Miguel Ángel Félix Gallardo je proste šupák. Keď už príbeh rozpráva o mafiánovi, tak ten by mal byť ultimatívna a hlavne prefíkaná a všetkého schopná sviňa. Nie nejaký chudák na ktorého keď sa niekto zle pozrie, tak sa div nerozplače. A to jeho kruté rozhodnutie v poslednej epizóde mu u diváka žiadny rešpekt nevybuduje. Skôr naopak. Prakticky každá ďalšia postava mafiána ho v tomto seriáli zatieni. Našťastie tých charizmatických mafiánov ktorým sa dej venuje, tu je dostatok, takže to nuda nie je a bol som zvedavý jak všetci skončia. Osud Gallarda bol aj tak viacmenej spečatený. Potešilo ma hlavne, že sa tu v niekoľkých dieloch objavil Kolumbijský mafián Pacho Herrera z pôvodného Narcosu. Každá jeho scéna bola neskutočne napínavá. A kvôli nemu som pretrpel aj cameo otravného sekuriťáka. Veľký priestor dostal mafián Pablo Acosta a jeho romantická línia. To bolo trošku divné. Asi snaha nejakého priekupníka poľudštiť. Užíval som si postupný vzostup Amado Carrillo Fuentesa a trenice medzi šéfmi plazy v Sinaloe a Tijuany. Tunelová krysa El Chapo tiež pekne postupuje v hierarchii. Snaha DEA polapiť Gallarda je celkom napínavá, ale tak nejak očakávateľne bezzubá. Nový ťahúň policajnej línie je ale celkom dobrá postava. Celkovo je táto séria dobre napísaná a sem ta sa dočkáme štýlovej a krvavej prestrelky. Záver uzatvára líniu s Gallardom a príbeh Camarenu a zároveň obsahuje poriadne vráta otvorené dokorán pre nevyhnutné udalosti, ktoré budú nasledovať a Gallardo nám ich v skvelom rozhovore s agentom DEA trefne popíše. Takže vznikne tretia séria Narcos: Mexiko? Na jednej strane je o čom točiť, ale na druhej strane rozmach jednotlivých kartelov a následnú vojnu medzi nimi dostatočne zmapoval Netflixovský seriál El Chapo a to hlavne jeho druhá séria, takže by sa zbytočne len opakovali. Som zvedavý jak sa v Netflixe rozhodnú. 7/10. 3. séria: moje obavy sa naplnili. Tretia séria sa zaoberá udalosťami, ktoré už zmapoval Netflixový seriál El Chapo v prvej sérii. Samozrejme tu sú nejaké dejové odlišnosti, keďže v obidvoch prípadoch sa skutočnosť kvôli dramatizácii upravovala. El Chapo je viac naivný, ale keďže sa venuje len Chapovej línii, tak v nej ide viac do hĺbky. Na druhej strane táto séria Narcosu je až príliš dejovo roztrieštená a venuje sa mnohým líniám, ale príliš povrchne. Naviac má strašne pomalý rozbeh a celá tá línia s policajtom vyšetrujúcim vraždy žien je rovnako otravná ako legendárne neznesiteľný sekuriťák. Zas tu máme proste postavu, ktorá sa pohybuje v špinavom prostredí, ale napriek tomu sa snaží si uchovať kúsok cti, čo nikdy nefunguje a ani divácky to príliš zaujímavé nie je. Zadosťučinením je len nevyhnutný tragický koniec takýchto nerozhodných naivkov. Postupne sa do centra deja série dostane boj kartelov o moc, keďže po odchode Gallarda ostala diera, ktorú sa snažia všetci zaplniť. A prebieha to nielen tak ako diváci už mali možnosť vidieť v seriáli El Chapo, ale aj ako to sám Gallardo vo finále druhej série Narcosu opísal. Silný požierajú slabých a vedenie štátu s tým stále nič extra nerobí, keďže je v tom zapletené tiež. Na jednej strane máme nesympatickú súrodeneckú bandu Arellano Felixových a na druhej zmáhajúceho sa tunelového krtka El Chapa. A popritom si nenápadne svoje impérium vybuduje letecký sympaťák v čiernom Amado. Jeho osud je rovnaký ako u Pacha Herrera a bandy z Cali. Z tohto biznisu sa neodchádza. Škoda, že sa dopustil rovnakej chyby. Ale som rád, že tu znova dostal veľký priestor Pacho Herrera v podaní neskutočne charizmatického Alberta Ammanna. Som rád, že dostatočne zaplnili dieru ohľadom jeho konca, keďže v tretej sérii pôvodného Narcosu to až príliš odbili. Bohužiaľ aj vďaka tomu táto séria pôsobí ako taký zlepenec, ktorý chce zaplniť všetky diery z minula ale ako celok to nie je vôbec dostatočne súdržné. Záver série má tentoraz depresívne posolstvo. Jedna generácia zla bola porazená a druhá už nastupuje a dobro? To prinajlepšom môže udržovať akú takú rovnováhu. Čím skôr to agenti DEA pochopia, tým skôr budú môcť viesť normálny manželský život. Ak by ďalšia séria Narcosu nevznikla, tak by to vôbec nevadilo, pretože to ako sa El Chapo postupne dostane k moci a ako ďalej prebieha vojna kartelov z Tijuany a Sinaloay, pekne mapuje druhá séria seriálu El Chapo. Narcos má síce produkčné zázemie a technické spracovanie prestreliek o 1-2 triedy lepšie, ale dejovo už ani táto série nič nové nepriniesla. Preto dávam len slabých 6/10. P.S. potešilo ma, že v jednej epizóde tí gangsteri sledujú seriál BH90210 a snívajú o živote tých boháčov. () (menej) (viac)

Série 1 (2018) (S01)

Je to lepšie napísané ako tretia séria Narcos o tom sekuriťákovi. Takisto to je špičkovo zrežírované, takže v tomto ohľade to hravo strči do vrecka seriál El Chapo. Keď už sa vyskytne nejaká prestrelka, tak je to žrádlo jak po technickej stránke, tak aj čo sa týka gore scén, ktorých je tak akurát, aby to pôsobilo drsne ale nie je to žiadny nechutný gorefest. Asi najväčší problém sú postavy. Postava policajta Kikiho je síce stokrát sympatickejšia ako Murphy v podaní otravného Holbrooka. Na druhej strane Pedro Pascal bol o niečo charizmatickejší. Takže celkovo to je na policajnej strane viacmenej vyrovnané. Oveľa horšie dopadol hlavný ťahúň tejto série. Veľký mafián Miguel Ángel Félix Gallardo v podaní Diega Luny. Prvú polovicu série pôsobí ako taký poskok, ktorý sa chodí za každým doprosovať, aby ostatní šéfovia pristúpili na jeho plán. A keď sa mu to podarí, tak ho naďalej neustále ponižujú jak policajti tak aj skorumpovaní politici. V tej chvíli ho má divák chuť skôr ľutovať namiesto obdivu. A to je problém. Diego Luna to po hereckej stránke tiež nezachránil a nedodal postave aspoň štipku charizmy. Najviac viditeľné aká to je vlastne nevýrazná postava bez charizmy sa ukáže (pozor spoiler) v epizóde v ktorej sa znova na chvíľu objaví Pablo Escobar v podaní geniálneho Wagnera Mouru. Behom ich spoločného rozhovoru Lunu úplne zatieni. V druhej polovici série sa Luna konečne trochu odviaže a už nenechá so sebou vyjebávať. Lenže je neskoro a na Escobarové alebo El Chapové príhody sa to ani zďaľeka nechytá. El Chapo sa tu behom celej série objaví ako jeden z poskokov. Takže si viem predstaviť, že by sa seriál mohol venovať od tretej serie jeho postave, akonáhle v druhej pravdepodobne dokončia líniu s Felixom Gallardom. Tá by mohla byť podla záverečného cliffhangeru oveľa napínavejšia ako prvá séria, ktorá pôsobí ako úvod v ktorom sa máme zoznámiť so situáciou v Mexiku v 80tych rokoch. Z ďalších postáv ma bavil Don Neto. Rafael Caro Quintero mal potenciál stať sa tým nebezpečným magorom, ale vďaka otrasnému obsadeniu chlapíkom, ktorý vyzerá jak komický Ind, pôsobí trápne. Takže s výslednými kvalitami som celkom spokojný. Rozhodne to je lepšie ako tretia séria Narcos, ale na Pablov príbeh v prvých dvoch sériach Narcosu to nemá. 7/10. ()

Série 2 (2020) (S02)

Táto séria má stále rovnaký zásadný problém ako tá prvá. Hlavný hrdina Miguel Ángel Félix Gallardo je proste šupák. Keď už príbeh rozpráva o mafiánovi, tak ten by mal byť ultimatívna a hlavne prefíkaná a všetkého schopná sviňa. Nie nejaký chudák na ktorého keď sa niekto zle pozrie, tak sa div nerozplače. A to jeho kruté rozhodnutie v poslednej epizóde mu u diváka žiadny rešpekt nevybuduje. Skôr naopak. Prakticky každá ďalšia postava mafiána ho v tomto seriáli zatieni. Našťastie tých charizmatických mafiánov ktorým sa dej venuje, tu je dostatok, takže to nuda nie je a bol som zvedavý jak všetci skončia. Osud Gallarda bol aj tak viacmenej spečatený. Potešilo ma hlavne, že sa tu v niekoľkých dieloch objavil Kolumbijský mafián Pacho Herrera z pôvodného Narcosu. Každá jeho scéna bola neskutočne napínavá. A kvôli nemu som pretrpel aj cameo otravného sekuriťáka. Veľký priestor dostal mafián Pablo Acosta a jeho romantická línia. To bolo trošku divné. Asi snaha nejakého priekupníka poľudštiť. Užíval som si postupný vzostup Amado Carrillo Fuentesa a trenice medzi šéfmi plazy v Sinaloe a Tijuany. Tunelová krysa El Chapo tiež pekne postupuje v hierarchii. Snaha DEA polapiť Gallarda je celkom napínavá, ale tak nejak očakávateľne bezzubá. Nový ťahúň policajnej línie je ale celkom dobrá postava. Celkovo je táto séria dobre napísaná a sem ta sa dočkáme štýlovej a krvavej prestrelky. Záver uzatvára líniu s Gallardom a príbeh Camarenu a zároveň obsahuje poriadne vráta otvorené dokorán pre nevyhnutné udalosti, ktoré budú nasledovať a Gallardo nám ich v skvelom rozhovore s agentom DEA trefne popíše. Takže vznikne tretia séria Narcos: Mexiko? Na jednej strane je o čom točiť, ale na druhej strane rozmach jednotlivých kartelov a následnú vojnu medzi nimi dostatočne zmapoval Netflixovský seriál El Chapo a to hlavne jeho druhá séria, takže by sa zbytočne len opakovali. Som zvedavý jak sa v Netflixe rozhodnú. 7/10. ()

Série 3 (2021) (S03)

Moje obavy sa naplnili. Tretia séria sa zaoberá udalosťami, ktoré už zmapoval Netflixový seriál El Chapo v prvej sérii. Samozrejme tu sú nejaké dejové odlišnosti, keďže v obidvoch prípadoch sa skutočnosť kvôli dramatizácii upravovala. El Chapo je viac naivný, ale keďže sa venuje len Chapovej línii, tak v nej ide viac do hĺbky. Na druhej strane táto séria Narcosu je až príliš dejovo roztrieštená a venuje sa mnohým líniám, ale príliš povrchne. Naviac má strašne pomalý rozbeh a celá tá línia s policajtom vyšetrujúcim vraždy žien je rovnako otravná ako legendárne neznesiteľný sekuriťák. Zas tu máme proste postavu, ktorá sa pohybuje v špinavom prostredí, ale napriek tomu sa snaží si uchovať kúsok cti, čo nikdy nefunguje a ani divácky to príliš zaujímavé nie je. Zadosťučinením je len nevyhnutný tragický koniec takýchto nerozhodných naivkov. Postupne sa do centra deja série dostane boj kartelov o moc, keďže po odchode Gallarda ostala diera, ktorú sa snažia všetci zaplniť. A prebieha to nielen tak ako diváci už mali možnosť vidieť v seriáli El Chapo, ale aj ako to sám Gallardo vo finále druhej série Narcosu opísal. Silný požierajú slabých a vedenie štátu s tým stále nič extra nerobí, keďže je v tom zapletené tiež. Na jednej strane máme nesympatickú súrodeneckú bandu Arellano Felixových a na druhej zmáhajúceho sa tunelového krtka El Chapa. A popritom si nenápadne svoje impérium vybuduje letecký sympaťák v čiernom Amado. Jeho osud je rovnaký ako u Pacha Herrera a bandy z Cali. Z tohto biznisu sa neodchádza. Škoda, že sa dopustil rovnakej chyby. Ale som rád, že tu znova dostal veľký priestor Pacho Herrera v podaní neskutočne charizmatického Alberta Ammanna. Som rád, že dostatočne zaplnili dieru ohľadom jeho konca, keďže v tretej sérii pôvodného Narcosu to až príliš odbili. Bohužiaľ aj vďaka tomu táto séria pôsobí ako taký zlepenec, ktorý chce zaplniť všetky diery z minula ale ako celok to nie je vôbec dostatočne súdržné. Záver série má tentoraz depresívne posolstvo. Jedna generácia zla bola porazená a druhá už nastupuje a dobro? To prinajlepšom môže udržovať akú takú rovnováhu. Čím skôr to agenti DEA pochopia, tým skôr budú môcť viesť normálny manželský život. Ak by ďalšia séria Narcosu nevznikla, tak by to vôbec nevadilo, pretože to ako sa El Chapo postupne dostane k moci a ako ďalej prebieha vojna kartelov z Tijuany a Sinaloay, pekne mapuje druhá séria seriálu El Chapo. Narcos má síce produkčné zázemie a technické spracovanie prestreliek o 1-2 triedy lepšie, ale dejovo už ani táto série nič nové nepriniesla. Preto dávam len slabých 6/10. P.S. potešilo ma, že v jednej epizóde tí gangsteri sledujú seriál BH90210 a snívajú o živote tých boháčov. ()