Úhoři mají nabito

• Česko Úhoři mají nabito (viac)

Toto nie je len hra. Je to útek z reality všedných dní, ktorý je prudko návykový. Úhoři mají nabito je čierna komédia o partičke chlapov, ktorí sa vo voľnom čase hrajú na členov URNA – Útvaru rýchleho nasadenia. Zasahujú v domoch domnelých zločincov, evakuujú kultúrne domy a do svojich hier zaťahujú nič netušiace okolie. Ich motiváciou je túžba po adrenalíne a falošná predstava, že sú ako Robin Hood a jeho družina, ktorí bohatým brali a chudobným dávali. URNA je pre Roberta, Arnyho, Karloas, Davea a Komára istota, únik i náhradný svet. Svet pre chlapov, ktorí tak trochu nevyrástli z puberťáckych úletov. Všetko ide hladko až do okamihu, keď sa ocitnú v nesprávnu chvíľu na nesprávnom mieste. Jedno náhodné zastavenie na benzínke a ich hra už nie je iba zábavou. Obzvlášť, keď sa do všetkého zapletie pekná pumpárka. (Forum Film SK)

filmfanouch

Takže Úhoři mají nabito.... Od minulého roku jsem začal cítit v českém žánru lehké zlepšení a žádný český film v kinech mě neurazil, nebo mi přišel alespoň průměrný.A i letos bylo zajímavých námětů jako šafránu... Na střeše, Nabarvené ptáče, Úhoři mají nabito.... a právě, že začátkem roku 2019 mně Na střeše dokázalo potěšit a Úhoři mají nabito mně zase dokázali neuvěřitelně zklamat. Jedná se o černou komedii velmi se zajímavým tématem... pětice náhodných dospělých mužů si hraje na URNU a předvádí falešné policejní přepadení. Cítí v tom adrenalin a pomáhá jim to přežívat na tomhle světě. Prostě pro tu hru žijí! Dost mi to připomnělo loňskou komedii Máš ji! kde parta dospělých mužů i ve 40 letech stále hrála na schovávanou. V případě snímku Úhoři mají nabito vydávají trochu jiným a drsnějším směrem... bohužel se ale stane jen to, že je scénář smyčkou neuvěřitelných dějových děr, nesmyslů a WTF okamžiků. A to je jeden z mnoho úrazů tohoto filmu. eÚhoři mají nabito se propagují jako černá komedie což by do jisté míry mělo znamenat, že se člověk bude smát, protože komedie. Jenomže ve filmu Úhoři mají nabito bych ve finále fakt těžko hledal moment kdy jsem vypustil upřímný smích. Spíš jsem se několikrát uchechtl ve smyslu toho jak to absurdní/blbé/přehnané a dost často jsem si říkal, že už reálně nemůžu dál. Nebal bych se tvrdit že téměř 75-80% filmu nedává pražádný smysl. Téměř každý divák bude mít do jisté míry problém jelikož nyní aktuálně po shlédnutí filmu existuje spoustu teorií/možností jak to ve finále ve filmu vše proběhlo. A dává jakákoliv ta teorie nebo možnost smysl? Ne, nedává! Jediné co tak adekvátně šlape jsou herci: Vyorálek, bratři Hádkové, Holubář a Kaiser jsou skvělý tým, kterému člověk celé to kamarádství věří a je to tím nejlepším na celém filmu. Jako vždy dobrá je taky Anna Linhartová/Kameníka a i Martin Sitta má po letech zase zajímavější hereckou úlohu. Cameo Jiřího Labuse neurazí ani nenadchne a neurazí ani Matěj Ruppert. Po herecký stránce fakt není problém ani s jedním hercem.... Režisér Vladimír Michálek prý kdysi patřil k české špičce. Těžko říct jelikož jsem od něj viděl jenom 5 let starého Pohádkáře ze kterého jsem byl tehdy taky hodně rozmrzelý a do jisté míry to ovlivnilo i fakt, že jsem dodnes neviděl jeho předposlední film Prázdniny v Provence. Michálkova režie přitom není ve finále u Úhořů úplně špatná, spíše jen nezajímavá... Co se týče scénáře: I když jsou herci sympatičtí a nemění to fakt, že nějak nevědí co mají hrát, hodně těžko se dá fandit postavám, které se chovají jako buranští venkovani. Falešná URNA sice během filmu ubližuje jenom samým z morálního hlediska špatným postavám (homosexuální skinheadi, dealeři drog nebo pytláci), i tak si ale ve finále dělají srandu například z toho, že překazili svatbu nebo, že z nich třeba jedna paní měla smrt. Nemám problém s tím, že se pro ně jedná o smysl života a sběrna testosteronu do krve. Mám problém s tím, že téměř celá parta je plná naprosto idiotských moresů. Úhoři mají nabito jsou navíc natočeni celkem lacině a amatérský. Takový ten amatérský projekt, který točíte s kamarády v 9. třídě když vám do konce roku zbývá měsíc a vy nevíte co s časem. Scény typu jedeme do akce nebo za chvilku jsme tam jsou natočeni minutovým nepřerušeným záběrem na jedoucí auto. Je zajímavé minutu dívat se na jedoucí auto? Není! Dáme to do toho filmu? JASNĚ! Oproti předchozímu Michálkovu filmu Pohádkář mají Úhoři také horší hudbu. A to jí dělal ten samý člověk! Hudba z Pohádkáře od Romana Holého lahodila uším. Hudba z Úhořů pobízí k rituální sebevraždě a výzvě vydržet zbytek filmu dokoukat... Tolik WTF dialogů, odbyté kamery (Martin Štrba je přitom v z českých kameramanů jeden z nejlepších!), nefungujícího scénáře (Věřím, že předchozí scénář Petra Pýchy k filmu Všechno bude funguje!) a zoufalých herců, kteří se ve finále při natáčení bavili pravděpodobně více než jakkýkoliv divák, který film uvidí v kině nebo později na internetu. Jak říká Olda Kaiser v tomhle filmu Čím víc pitomců nasereš, tím líp. Nechci být na ten film přehnaně zlý, pořád jsem se na něj totiž ještě nedávno těšil, bohužel jsou ale Úhoři mají nabito příliš blbý film na to aby byli zábavný a málo zábavný film na to aby byli zábavně blbým filmem. Kaiserovi, oboum Hádkům, Vyorálkovi a Holubářovi ale děkuju.... jejich správná chemie je na tom filmu nejlepší! () (menej) (viac)

honajz

Přečetl jsem si tady pár pěti- a čtyřhvězdičkových komentářů, jestli mi něco neuniklo, ale když jsem zjistil, že i tyto komentáře v podstatě nadsazují, ale jinak zmiňují všechna negativa filmu, uklidnil jsem se. Neuniklo, Tak především - pokud měl film, soudě podle závěrečného titulku, vyprávět o rodících se paramilitárních skupinách v ČR, proč o nich do háje NENÍ? Kde je nějaká domobrana, ochrana sídlišť apod.?, což jsou nejčastější důvody, proč tyto ozbrojené skupiny vznikají? O to paradoxněji působí první zásah na diskošce, kde se hraje písnička, s níž by právě tihle domobranci měli zcela souznít. Jenže ve filmu jde o partičku debilů, která se vyžívá v ponižování a mlácení nevinných lidí. A těm jsem měl fandit? Celou dobu jsem čekal, kdy je zatknou a poprávu odsoudí na hodně let, a ono nic. Nebo kdy se jim vrátí karma a sami dostanu několikrát přes držku. O postavách víme kulové, vůbec netušíme, co a proč je vede k takovému jednání. O té babě z benzínky nevíme, jestli měla nějaké trauma a potratila, nebo jestli je pak to dítě u řeky její, zas víme kulové. Jak má divák jít s filmem, když o postavách neví vůbec nic? A jestli o postavách vědí víc tvůrci, je jen a jejich chyba, že to nedokázali filmovými prostředky divákům předat. Navíc mě štvaly všechny nelogičnosti - ten "sebevrah" je nějak až moc čilý, na to, že má jen slintat; holka náhodou jezdí na kolečkových bruslích v trávě (sic! - zkoušeli jste jezdit na kolečkových bruslích po trávě?) zrovínka když tam jde jeden z falešného útvaru URNA, a ten je fakt tak dementní, že jí hned zatepla vše vyklopí? WTF? A skutečná URNA je skutečně tak stupidní, že nepozná falešné členy svého sboru? Fakt, jeden nesmysl se vrší za druhým, až to pohřbívá jakoukoliv možnou myšlenu, kterou tvůrci chtěli sdělit. Čímž se vracím k tomu, že to prostě udělali nefilmařsky a neumětelsky. ()

chelsea63

Zpočátku se to jeví jako podivná sonda do práce oddílu URNY, kdy člověk neví, jestli jsou to takoví matlové, nebo co to má vlastně znamenat. Ve chvíli, kdy konečně divák pochopí, že tohle je partička "úchylů", kteří si na přepadový oddíl jen hrají, jako by dostal film smysl. Ne vždy se všechno podaří a některé scény jsou dost jalové, ale některé dialogy mají grády a vlastně všichni hrajou dobře. Závěr bez vysvětleného a komentovaného úmrtí Komára je ale dost podivný. Nicméně, v této chvíli vygenerovaných 36 % je podle mě nespravedlivě málo. ()

Djoker

Když chci kritizovat stav společnosti, tak to řeknu na plnou hubu. Podobné připosrané mumlání mezi řádky na nikoho dojem neudělá. Pýcha potřeboval něco rychle sesmolit po úspěchu jeho předchozího veledíla a Michálek zase potvrdil, že je v posledních letech úplně mimo, když po tom skočil. Skvělá herecká sestava zachránila celý projekt od velkého průšvihu. ()

ForGump odpad!

Chci být pozitivní. A tedy Vladimír Michálek se od minule zlepšil, přičemž pokud bude pokračovat dále, tak už brzy uvidíme něco jako Zapomenuté světlo. Trochu ho podezírám, že chce natočit nějaké kultovní filmy jako bratři Coenovi/Tarantino, i tím, že z předchozích známostí obsadí známé herce, dobře to natočí a hudbu nechá dělat kultovního Romana Holého. Jenže tenhle film je dementní, nelogický, absurdní, šílený, zbytečný a... tak. Schválně si najděte, jak probíhalo analyzování scénáře ve Státním fondu kinematografie, který i přes odborný rozbor film podpořil, to samé udělala i ČT. 20% Místo koukání na tento film doporučuji recenzi Františka Fuky na jeho blogu, kde s humorem jemu vlastním vypisuje dojmy, jak možná snil, a celý film docela rozsáhle vyspoiluje. A zpětně si říkám, že jsem měl ty peníze dá spíš jemu, než bandě v čele s Michálkem a jejich vidláckým Hádkům, Kaiserovi aspol., které se pouze baví svými malými TRAPNÝMI radostmi. ()

• „Obsazení byla velká skládanka. Měl jsem potvrzené bratry Hádky a Patrika Holubáře. K nim přibyl Jiří Vyorálek, se kterým jsem pracoval na filmu Posel (2012). A až nakonec přišel Olda Kaiser a Anna Kameníková. Kaiser je ohromná osobnost a fantastický herec. Samozřejmě jeho příchodem dostala parta přirozeného vůdce. Starého veterána. Postavy ve scénáři jsou neživé figury. Ten zázrak života se stává příchodem herce,“ uvedl režisér Vladimír Michálek. (SONY_)
  • Během natáčení měli kostyméři k dispozici celkem 11 uniforem URNY, některé části byly od České zbrojovky a některé dodali kaskadéři. Jde o originální uniformy. (Zdroj: Falcon)
  • Původní název filmu byl „Benzína Dehtov“. (SONY_)