Schimanski

Nemecko, (1997–2013), 25 h 20 min (Minutáž: 85–95 min)

Götz George, Denise Virieux, Julian Weigend, Chiem van Houweninge, Matthias Redlhammer, Robert Viktor Minich, Steffen Wink, Suzanne von Borsody (viac)

Po šesti letech se Horst Schimanski (Götz George) vrací v tomto spin-offu v ikonické bundě a s nezdolnou vervou! Nespravedlivě vyhozený od policie si užívá klidný život na hausbótu v Belgii. To se ale změní s podezřelou smrtí jeho bývalého kolegy. Schimanski se nedokáže udržet stranou a vrhá se po hlavě do pátrání, aby pomohl policii s vyšetřováním. Seriál Schimanski navazuje na kultovní sérii Místo činu a přináší 17 napínavých epizod plných akce, humoru a typického Schimanského sarkasmu. Sledujte, jak se tento neúnavný detektiv znovu pouští do boje proti zločinu a nenechá se ničím a nikým zastavit. (Untentrauer)

Recenzie používateľa Enšpígl k tomuto seriálu (4)

Eskadróna (1997) (E01)

Myslel jsem si, že osobnější díl než Zub za zub už být nemůže, ale spletl jsem se. Tvůrci se nějak museli vypořádat se smrtí Eberhard Feika (představitel Thannera) a vypořádali se tak, že to zabolelo nejen Schimanskiho, ale i mě. Eskadra začíná tam kde první serie skončila, tedy, že Schimanski odešel od policie a trenuje v Belgii děti ulice box. Jenže důvod proč se vrátit k policii se našel asi jedinej, kterej tohohle bouchače ze starý školy mohl uvěřitelně přesvědčit. Díl je dost akční a celkem tvrdý, ale zase není příliš napínavý, ostatně jako v mnoha předchozích dílech i tady zná gaunery dřív každej krom Schimanskiho. Trošku jsem cítil smutek, protože i když Schimi dokáže utáhnout sérii sám, (motorka pořád zaparkovaná v bytě, ve skříni několikrát jeden vzor bundy) bude se mě stýskat po starý partě Schimi + Thanner + holanďan, protože oni jako trio byli jedinečný a na slovní přestřelky Schimanskiho s Thannerem se snad ani zapomenout nedá, zkrátka starý časy tři frajerů z kriminálky Dusiburg mně budou chybět i když to bude dobrý už to nebude ono. ()

Deti pekla (2001) (E10)

Nová řada Schimanskiho se mně až tak nelíbí, minimálně tenhle díl vypadal jak život uředníka z Bruselu. Nudnej a plnej keců. Zmizel alkohový opar, Schimi mě nepřipomíná ranaře co se žene v náručí děvky z průseru do průseru, ale ukecanýho pantátu. Vtip na bodu nula a napětí pod bodem nula a celej díl je jak tuctová kriminálka, kterých jsou po celým světě tisíce. ()

Zločin a trest (2011) (E16)

Mé randění s Götzeho filmografií jsem snad ani jinak než Schimanskim zakončit nemohl. Musím říct, že v posledním díle mě přišel Götze svěžejší a víc ve fyzický formě než v tomto předposledním, který mě vyzníval až příliš televizně. Při sledování mně přepadla mrcha nostalgie a vzpomínal na časy, kdy Schimi do sebe lil jedno za druhým a spolu s Tannerem byli králové Duisburgu a hlavně ty příběhy ve kterých bylo cítit obyčejný člověčenství z každýho záběru. Tohle byla jak z učebnice pro začínající režiséry seriálových kriminálek. ()

Loverboy (2013) (E17)

Musím přiznat, že poslední série Schimanskiho mě už tolik nebrala, pořád se tam řešili problémy s kofolama, Schimi mudroval kudy chodil a po sarkasmu, ironii, chlastu, kurvách a rebelství se slehla zem. Byl bych však špatný fanoušek, kdybych si nechal ujít (zatím) poslední díl Schimanskiho a musím říct, že jsem byl extremně přijemně překvapen. Nechybí, pivčo, děvky, rvačky, Schimiho typické nadrzlé prupovídky a to prosím ve věku, kdy je hlavnímu představiteli 75 let a ted velký pozor, abslutně vůbec to nepůsobí trapně nebo nerealisticky. Smekám Götzem v jaké fyzické kondici se v takovém věku nachází, je to skutečný král frajerů. Zatím poslední případ Schimiho má v sobě spíš obavu o hlavní hrdinku, protože to kdo je tam šmejd vidíme všichni, až na ni. Loverboy má v sobě svižné tempo a je z něj cítit návrat ke kořenům, starý špinavý ulice Duisburgu, ano, ano i na záběr továrny dojde, kurev jak nasráno a Schimi v tom šem působí jako ryba ve vodě a tak to má bejt. ()