Zvuk v tichu

(festivalový názov)
  • Francúzsko L'Esprit des lieux (viac)

Příroda dokáže uchvátit zrak a bohatou paletou vůní a pachů zaskočit nepřipravený čich. Marc Namblard, jehož profese v sobě snoubí činnosti biologa a zvukového inženýra, ale dobře ví, že nepřekonatelné uklidňující účinky má zejména její akustická dimenze. Netradiční sběratel se v oblasti francouzských Vogéz vydává do skrytých koutů krajiny, kde na mikrofon nahrává zvukové projevy zvěře i ambientní ruchy prostředí, a do tajů meditativní práce postupně zasvěcuje i svou zvídavou dceru. Pojednání o klidu lesa snadno pronikajícím do lidského nitra, dokument kultivující naši schopnost pozorovat, u nějž se přivření očí stává žádoucí součástí diváckého prožitku. (MFF Karlovy Vary)

Brylin

Barvitost a pestrost světa zvuků je nekonečná a díky dokumentu Zvuk v tichu máte možnost alespoň ochutnat. Je zcela evidentní, že lidé zrak nadužívají, vnímání světa sluchem, čichem a ostatními smysly otvírá nekonečné dimenze reality, jež nás obklopuje. Působivý byl očividně uklidňující účinek přírodních zvuků na malé miminko. Krásná pozvánka do přírody a vybídnutí k zavření očí. Čtyři hvězdičky a "like" komentáři kolegy Lavrana. ()

Lavran

Snad nejpřesvědčivější film o tom, jak hluboké štěstí může člověku přinášet akt soustředěného naslouchání. A kolik pokory s sebou takové počínání nese - kdo skutečně naslouchá (druhému, tichu, světu), přestává být sám sebou, vysvléká se - jako had z příliš těsné kůže - ze svého jáství (v tom je naslouchání podobné meditaci: meditace koneckonců není ničím jiným než vrcholnou formou tohoto unselfing, návratem do širého domu světa). Ne nadarmo tak britský filosof Timothy Morton v jedné ze svých posledních knih (konkrétně v knize Being Ecological) říká, že vymírání druhů, znečišťování oceánů, půdy, ničení světa (pošlapávání jeho barev, umlčování jeho písní) zabráníme jedině tak, že se kolektivně vyladíme na potřeby všeho mimolidského, podobně jako hudebníci v libovolném hudebním tělese, kteří během vystoupení pozorně naslouchají jeden druhému a jedině tak dávají vzniknout něčemu souladnému, harmonickému. ()