Skrachovaný komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker. (Continental film)

zajpton

Vše už bylo řečeno. Dodám jen, že takovým způsobem napodobit Scorseseho gangsterky dnes nedokáže ani legendární Martin. To je myslím dostatečná poklona filmu, jehož velmi dobrý scénář táhne neskutečný Pheonix, který by zářil i bez všech ostatních pozitiv tohoto šíleného thrilleru. Povedlo se. ()

serbero

Geniálny herecký výkon a úžasná hudba , ktorá dáva tomuto filmu tu temnú atmosféru a osobne si myslím , že aj tá hudba dopomohla Joaqinovi Phoenixovi posunúť postavu Jokera na vyšší level. ()

baronGrga

Vklínit superpadoucha z kultovního komiksového filmu do dvouhodinového psychologického dramatu zní na první dobrou jako udělat akční thriller o Mikuláši Koperníkovi, nicméně Toddu Phillipsovi se vyplatilo zariskovat a v době uvedení filmu do kin v podstatě nebylo dne, aby se vás někdo nezeptal na Jokera. Těžko říct, zda by takový úspěch zaznamenalo "běžné" psychologické drama o frustracích bílého muže, jehož existenci společnost soustavně popírá, či ignoruje, byť zahrané se stejným zápalem a bravurou. A stejně těžké je i odhadnout, jak by příběhu o tom, kterak ze z outsidera společnosti stal geniální kriminální živel Gotham City, slušelo žánrově očekávatelnější zpracování. Ať tak, či tak, výsledkem Phillipsova experimentu je neskutečně sugestivní film, u něhož se divák nebude cítit vůbec dobře, a to nejen zásluhou na poslech velmi nepříjemného úpění smyčců, doprovázejícího scény klaunova sestupu na dno, vizuální stránky, jíž vévodí odpudivě vychrtlá postava hlavního (anti)hrdiny, často zhmožděná od ran a kopanců, ale zejména vystupováním samotného Jokera, který dovede v divákovi vzbudit současně odpor i lítost, touhu nevidět a neslyšet jej, ale zároveň jej utišit v jeho zoufalství, s jeho bizarním smíchem, který mu proti jeho vůli vyráží z hrdla jako zadrhnutý umíráček jeho důstojnosti. Joker je extrémně depresivní film, který v sobě nemá prakticky nic z komiksového světa, na který je výrazně nepříjemné se dívat, přesto je to film, který s přehledem a na dřeň splňuje vše, co si předsevzal. 80 % ()

Andoria

Po zhliadnutí Jokera jednoznačne vyhlasujem, že Joaquin Phoenix dostal Oscara za svoj výkon v tomto filme zaslúžene. V jeho podaní sme sledovali prerod Arthura, čo by klauna, ktorý zabával ľudí na vraždiaceho pomstiteľa. Film bol upriamený na psychologickú stránku hlavnej postavy. Rolu Jokera sme doteraz videli vo viacerých bravúrnych podaniach Jacka Nicholsona, Heatha Ledgera alebo Jareda Leta. Viac-menej to bol vždy šialený zločinec, ktorý dodával Batmanovi akýsi zmysel. Avšak Joaquin Phoenix predviedol na plátne všetko, čo si postava vyžadovala. Mimika, emócie, pohľad. Pre mňa to bol jeden z najväčších filmových zážitkov. Prítomný motív potrestania spravodlivosti a zla. Rôzne kontrasty a gradácia deja až do najmenších detailov. „Dúfam, že moja smrť bude mať väčší zmysel, ako môj život“. Citát z denníka, ktorý si Arthur viedol. Pri sledovaní filmu som si v istých momentoch tiež zapisovala zaujímavé myšlienky. Dokonca ako Arthur fajčil cigaretu, ja som zároveň použila svoj nástroj na nahrievanie tabaku. Tomu sa hovorí prepojenie s postavou. Nebojte sa, ja nemám v úmysle zabíjať a trestať, niekoho kto mi ublížil. To sa deje len vo filmoch. Chcem len vyjadriť to, ako som tento film naozaj prežívala. Odporúčam pozrieť. ()

LukeB67

Když vynechám Batmaní trilogii, tak je to nejpovedenější film od DC a po nesmyslech jako Batman vs. Superman a Wonder woman je to příjemná změna, dosažená možná i opuštěním komiksové předlohy. Silný námět psychického onemocnění a psychedelického prostředí by ale fungoval, i bez té berličky komiksu. Kdyby si Joaquin místo masky jokera zvolil oblek myšpulína nebo do si vzal černou kápi, fungovalo by to stejně. Na tuhle epickou One man show ale člověk musí mít náladu, protože ho prostředí Gothamu resp. Arkhamu pohltí a dvě hodiny ho nepustí ze spárů. Todd Phillips chytil šanci za koule katapultoval se k Hollywoodské smetánce. ()

cincala

O tom, že tenhle svět je lhostejný až krutý k neúspěšným, postiženým a starým, se obecně ví. Úspěšní, zdraví a mladí žijí většinově na jiné planetě. O tom se svět přesvědčuje při koroně dnes a denně. Proč ale k tomu tvůrci potřebovali resustitaci Batmana mi není úplně jasné. Skvělý Phoenix, vydařená hudba a pár dalších kladů nestačily na moje lepší hodnocení. ()

SilGhost

Tak nám kino náročného diváka proniklo už i do komiksů. Jak jste asi uhodli nepatřím k milovníkům tohoto stylu. Bohužel film Joker není až tak komiksovým příběhem, jako spíše psychologickou sondou do osudu psychicky narušeného jedince. V reálném životě doufám, že by tento jedinec neopustil ústavní péči. Tvůrce jako by se shlédl ve filmu Volný pád a narouboval ho na hlavního hrdinu žijícího v Gotham City. Nemůžu si pomoci, ale od prvního momentu vidím, že ztvárnění role Arthura Fleka obsahuje některé prvky z filmu Gladiátor, kde hlavní hrdina (Joaquin Phoenix) představoval dědice trůnu – Commoda. Je to stejné, jako kdyby do této role někdo obsadil R. Hrušinského, který skvěle ztvárnil ve filmu Spalovač mrtvol – zaměstnance pražského krematoria. Asi by tuto roli uchopil stejně jako ve spalovači mrtvol postavu Karla Kopfrkingla. Jenže jak se říká nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. A i když výkon Joaquina Phoenixe je lepší, nežli ve filmu Gladiátor není v některých momentech uvěřitelný, leda za předpokladu, že hlavní postava má i další psychickou poruchu a to schizofrenii několika lidí… Za několik desítek let jsem viděl všechny filmy, které se týkaly Batmana. Některé byly lepší, jiné horší. Série od Christophera Nolana se mi asi líbila nejvíce. Pokud však tento film představuje další restart této série, tak mi věřte, že toto není styl, který by batmanovskou sérii pro mne posunul na novou úroveň (v průběhu filmu se objevují výrazně stylizované komiksové záběry a v závěru filmu se opouští psychologická linka a rozvíjí se příběh který vede ke zrození Batmana). A to už nemluvím o historické podstatě komiksové postavy Jokera, se kterou až na šílenství a masku nemá nic společného. S nostalgií se vrátím k sérii o Ch. Nolena. Je to škoda – provedení filmu a hudba jsou na velmi vysoké úrovni, ale přesto jako celek to postrádá epický podtext a jen si to tak šíleně plyne. (PS: dětem pod 18 let bych to vůbec nedoporučoval, myslím si, že by se nudily, ať se nejdříve kouknou na film Volný pád a pokud se jim to bude líbit, tak je předpoklad, že i tento film je zaujme. ()

omit

Bohatí verzus chudobní, spoločnosť verzus jedinec. Joker je, pravdepodobne, prvým vážnym filmárskym počinom režiséra Todda Phillipsa. V dobe, kedy komédia naberá skôr poburujúci ráz, sa autor sústredil na nestarnúcu tému triednych bojov, ktorá však v konečnom dôsledku pôsobí rovnako kontroverzne. Veľké plátno nám prvýkrát ponúka pohľad na zrod ikonického Jokera. Doposiaľ najznámejším origin story obľúbeného zloducha bola grafická novela Killing Joke Alana Moora. Motív skrachovaného komika však nie je jediným prameňom, z ktorého film čerpá inšpiráciu. Joker divákovi otvára dvere do čias skorej tvorby Martina Scorseseho. Todd Phillips, spoločne so scenáristom Scottom Silverom, prerozprávajú príbehy filmov Taxi Driver a The King of Comedy, ktoré navzájom kombinujú a preplietajú. Žeby bola americká produkcia natoľko nekreatívna, že kopíruje samú seba? V konečnom dôsledku má divák príležitosť sledovať tlak sledu malicherných nešťastí týrajúcich protagonistu. Bežné, bytostné nešťastia a pochmúrne udalosti sa nám však v príbehu dostávajú do paralely s celospoločenskou vzburou. Joker je hybným motívom, strojcom domino efektu katarzie občanov Gotham city. Tu sa núka poukázanie na súvislosť filmu s konceptom špirály mlčania, parafrázujem – ľudia sa na verejnosti prezentujú názormi, ktoré sú spoločnosťou ľahšie prijateľné a svoj skutočný názor začnú prezentovať až vo chvíli, keď má v spoločnosti pevnejšie postavenie. Žijeme v kvázidemokratickej dobe, v ktorej je čím ďalej, tým menej prijateľný protichodný názor. Cenzorom už nie sú autority, ale skôr spoločenské mravy. Občas mám pocit, že aj nám chýba takýto žolík, ktorý by nám sprístupnil sebavedomé rozprávanie. Joker pôsobí ako menej závislý film. Divákovi ponúka oddych od výbuchov a prehnane hlučnej akcie. Otvára dvere do čias skoršej a kvalitnejšej americkej produkcie. Pojednáva o nadčasových témach a jednoznačne ponúka uspokojenie všetkým fanúšikom klauna zločinu. ()

kokoro

Film obsahuje prvky čohosi totálneho, absolútneho: od začiatku do konca vás úplne pohltí a vy sa nemôžete prestať dívať na tie najstrašidelnejšie veci, ktoré sú rovnako desivé, ako smiešne, fascinujúce a divoké. Tento film skutočne urobil obrovskú poctu filmovému Jokerovi, dokonca v niektorých scénach sa Phoenix akoby filmovo stotožnil (aj vizuálne, aj energeticky a atmosféricky) s pôvodným Ledgerovým Jokerom z Temného rytiera. Film je preplnený novodobými archetypálnymi scénami, z ktorých mrazí. ()

Gart10

Příběh o duševně nemocném člověku, který se postupně propadá do šílenství. Toto není žádná akční komiksová mlátička, takže všichni co si mysleli, že tento Joker bude akční, jsou na omylu, ale přeci jen to tak všechno pěkně zapadá do sebe že i když ve filmu není skoro žádná akční scéna, tak i přes to, film není nudný. Naopak si myslím že tato adaptace Jokera je jedna z nejlepších. Za mě 90 %. ()

Shakal4972

Ja si nemyslím, že to bolo až také úžasné ako to tu vyzerá. Klasické psychologické klišé akých som už videl vo filmoch stovky, striedané dlhými zábermi na skracujúcu sa cigaretu. Nemyslím, že nejak zvlášť vybočuje. ()

Nag0

Tak rád by som dal tomuto dielku 5 hviezd ako zvyšok kinematografickej komunity. Avšak musím strhnúť zopár hviezd za portrét neadekvátne patetického, neskutočne slizkého, priam až účel postrádajúceho ohnivka z komixového sveta, ktorý o revolucionára s nadmernou dávkou kognitívnej činnosti, ktorého som mal možnosť vzhliadnuť vyše jednej dekády dozadu, ani len nezavadil. Ak by som nemal tento vývoj postavy s čím porovnať, určite by som nebol tak kritický,. Obávam sa ale, že nemám na výber vzhľadom na kus filmového umenia, ktoré vlastne prinieslo túto postavu do popredia s jej revolučným bojom, schopnosťou excelentne plánovať, predvídať, improvizovať a staviť úplne všetko na jedinú kartu. Musím uznať, že náznaky toho posledného tam boli, to nič ale nemení na veci, že zvyšok chýba a k tomu som na to musel prísť absolútne nezáživnou hodinou a pol, ktorá keď už viedla aspoň k nejakým zapamätania hodným momentom, môj cit pre postavu bol dávno odstránený dosavadným príbehom bez zvratov, akcie, či vývoja postavy, ktorá má čeliť mafiánskym bosom, polícií a v neposlednom rade temnému rytierovi. ()

TurboEdmund

Film mě zaujal v každém ohledu. Po celý film jsem byl napjatý. To jak sledujeme úpadek a změnu v mysli člověka a jak se to dvojici Todd Phillips a Joaquin Phoenix povedlo je neskutečné. Postava a celé prostředí kolem ní je temné a hudba od Hildur Guðnadóttir tomu dodává ještě ponurejší pocit. Film je tedy skvělou komiksovou adaptací z DC Universe. ()

rostsoft

Film jako celek nebyl až tak povedený, čtyři hvězdičky dávám jen proto, protože hlavní představitel předvedl neuvěřitelný herecký koncert. Udělat ze sebe magora dovede snad každý průměrný herec, ale udělat to tak, abyste mu to dokonce i věřili, takových moc není, ovšem Joaquinovi Phoenixovi se to podařilo. Vůbec jsem netušil, že je tak dobrý herec. Už jen proto stojí zato tento snímek vidět. Nečekejte ovšem u tohoto filmu nějaký akční snímek, já bych tomu dal spíš název psychologické drama než krimi thriller. ()

Duffman 97

Jedním slovem brilantní.Tak dobrý film dle komiksové předlohy tu byl naposledy v roce 2009 kdy do kin vtrhli Watchmeni. Joaquin Phoenix se dokázal vyrovnat Heathu Ledgerovy a Joker v jeho podání je 👌👌👌👌 ()

tomindel

Čo k tomu to filmu dodať .. čakal som viac . Nato aké to je ospevované ani z ďaleká to není tak hard Core . Príbeh jednej z top postáv DC comics 70 rokov na scéne .. chorý psychopat ktorý vidí vesmír tak ako nikto iný nikto mu nerozumie , nikto ho nechápe. Joker je výnimočný . Film bude patriť medzi klasiku tak ako Nolanov temný rytier . Za mňa však 70% mohlo to byť zaujímavejšie a lepšie . ()

duch9

"The answer is - your mum." Tak tahle Freudovská hláška se prolíná filmem jako tenká červená linie. Jinak mě pohltilo napětí, tajemno a umělecké ztvárnění filmu. Fascinovalo mě, s jakou citlivostí dokázal Joaquin Phoenix ztvárnit postavu Jokera, balancoval na hraně snesitelnosti, směšnosti, vkusu, nevkusu jako akrobat na laně a nespadl, přišlo mi to neuvěřitelně uvěřitelné a všechny ocenění si právem zaslouží. Ve středověku si král pořizoval šaška, aby mu nastavil zrcadlo a řekl pravdu v roli blázna, dnes máme Jokera... ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

18.08.2023

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

13.01.2023

Tak to šlo celkem rychle. Ačkoliv je následující zpráva v tuto chvíli jen spekulací, stejný zdroj, jenž v minulosti odhalil například obsazení Barryho Keoghana (Víly z Inisherinu) do role Jokera v… (viac)

Seriálový The Penguin nabírá obsazení

Seriálový The Penguin nabírá obsazení

01.11.2022

První oficiální spin-off Batmana obsadil hlavní ženskou postavu. Proti titulnímu Penguinovi s tváří Colina Farrella se tak postaví herečka Cristin Milioti (Jak jsem poznal vaši matku, Palm Springs) v… (viac)