Babička

Réžia:

Scenár:

Kamera:

David Lynch

Mladý chlapec, týraný vlastním otcem a matkou, jednoho dne zasadí zvláštní semena, ze kterých vyroste jeho babička. U níž posléze začne hledat lásku a útěchu, kterou nenachází u svých rodičů. (Pedestrian)

honajz2

Na tohle se jinak kouká, když víte, jak se to celé točilo. Ale k filmu: je to pochmurná depka, která má ale optimistický moment. Je jasné, že v době, kdy žil Lynch v Philadelphii a tam zažil všelijaké hrůzy, takže se nedá čekat, že by točil něco optimistického. A nejvíc se ta doba žití v Philadelphii, kde třeba z okna viděl, jak někdo zavraždil rodinu na procházce venku, odráží v Mazací hlavě, ve které není optimistické nic. Babička je celá podaná surrealisticky a trochu se v ní ukazuje, co bude použito v Inland Empire (detailní záběry na obličeje postav). Navíc celé je to natočené dosti zdařile, jako noční můra, která chvíli vypadá, že by z ní mohlo být cesty, ale i tak, není, noční můra je noční můrou. A ona babička byla teoreticky chlapcův imaginární kamarád. Ještě je zajíamvé, že postavy ve filmu neztvárnili žádní herci, ale lidi z okolí a je to dost vidět na jejich mimice (ačkoli by mě teda zajímalo, jak ten kluk reagoval na to, když ten film viděl celý). Tak jako tak, je to dobrý film a Lynch už tady ukázal, že nějaký talent má, ačkoli v Mazací hlavě se to ještě úplně neprojevilo, to až později u Sloního muže a Modrého sametu. 4* ()

Malarkey

Tak tohle je zase magořina. Už nejenom psychologická, ale taky násilná a dost depresivní (jako obvykle) Ale tohle už překračuje všecko. Sice tam ukazuje něco, co se klidně stávat může, a pak se to všecko upíná do psychologie, ale způsobem jak je to natočené, vypadá, jako kdyby se v tom autor sám vyžíval a sám tyto věci s radostí praktikoval. I když to nejspíš, určitě ne, jen je to natočené s tak agresivním přístupem, že mám strach dál, nad čímkoliv přemýšlet. --- 10 % --- ()

Anticque

V mých očích je babička nejlepší krátký psycho od Lynche. Lepší už to snad ani bejt nemůže. Lynch piloval svůj jedinečný styl už od mládí, a babička to jen potvrzuje, je to jeho snad vůbec první delší film, který natočil a příběh o malém klukovi, který má zlé rodiče a je nešťastný, ale jeho záchranou je jeho babička, která ho jako jediná má ráda, ale umírá. Film nemá absolutně žádný scénář, akorát psycho zvuky, které dávají filmu ráz.Dávám 95%. ()

pepino

Neuvěřitelně silná atmosféra, vynikající postavy, "silný" příběh, výtečná hudba a k tomu všemu ještě zrežírované Lynchem. Atmosféra by se dala opravdu krájet. Jeden z prvních počinů Lynche. Ale už tady nám ukázal co je zač a čeho je schopen. Toto krátkometrážmí dílko na mě silně zapůsobilo a vždycky si ho rád znovu pustím a rád si znovu navodím ty zvláštní temné hororově laděné surrealistické pocity. ()

zputnik

Další, v pořadí již třetí Lynchův filmový počin. Opět jde o dílo velmi surrealisticky zpracované. Snímek pojednává o malém chlapci, který zažívá mnoho trápení, týrání a příkoří. Lásku, útěchu a radost ze života nachází u své (metamorfózou vzniklé) babičky. Velmi silný snímek o tom, že "dotek" může bolet a zároveň může (a měl by) být projevem krásných citů. Film, u něhož jsem si několikrát vzpomněl na ono "beatlesovské": "All we need is love". ;o) Poznámka: BABIČKA je první Lynchův počin, o němž se dá říct, že se ze škatulky Filmový projekt přesunul do škatulky Film. David Lynch na tento svůj opus dostal grant od The American Film Institute. Splnil totiž dvě podmínky pro obdržení grantu: 1. existence nejméně dvou projektů (Lynch v té době měl dva vytvořené projekty - SIX FIGURES GETTING SICK a THE ALPHABET) a 2. předložení projektu, na který měl být grant udělen (BABIČKA). ()

• Film získal ceny na festivalech v San Francisku, Belleview a Atlantě. (Tomket)
  • Chlapce si zahrál RIchard White, dítě z Lynchova sousedství. Režisér dále obsadil kolegyni z tiskárny, imitátora ptačích hlasů a svoji přítelkyni. (hot_spot)
  • Během příprav natřel Lynch celé třetí patro svého domu na černo. (hot_spot)