Detektiv Melanie Griffithová se při vyšetřování vraždy dostává do prostředí vyznavačů ortodoxního židovského hnutí, kde ji čeká nejedno překvapení…
Detektiv Emily Edenová se právě se svým dlouholetým kolegou a zároveň přítelem Nickem chystá zatknout dva zločince. Při zatýkání ale jeden z nich těžce poraní Nicka nožem a ten je odvezen do nemocnice. V téže době dostává Emily od svého nadřízeného poručíka Olivera obtížný úkol: v chasidské komunitě, mezi obchodníky s diamanty, je pohřešován mladý muž jménem Yaakov Klausman. Emily se tam má vypravit a začít vyšetřování… Již první setkání s vyznavači tohoto směru je pro Emily velkým překvapením, je zase zaráží její uvolněné chování samostatné mladé ženy. Setkává se tu s Rebbem, jejich duchovním vůdcem, a jeho dvěma adoptivními dětmi Arielem a Leah. Během pátrání se zjistí, že spolu s Yaakovem zmizely i diamanty za 720 000 dolarů. Mladík se měl právě ženit – jeho vyvolenou byla Mara, které se Rabbe před rokem ujal, když žila jako prostitutka a narkomanka na ulici… Netrvá dlouho a Emily, která je pevně přesvědčená, že vraždu má na svědomí někdo z komunity nebo alespoň někdo jí velice blízký, objeví přímo v domě Yaakovovu mrtvolu. Nyní už jde o vyšetřování vraždy... Emily soudí, že aby do prostředí co nejlépe pronikla, bude nejlepší, když v něm bude nějakou dobu žít jako jeho členka. O jejím skutečném poslání ví jen málo lidí – Rebbe a jeho děti – a později to Emily řekne i Maře. Od prvních chvil, kdy mezi ně Emily přišla, se zdá, že mladý Ariel, horlivý čtenář kabaly, je mladou ženou velmi zaujat. A to přesto, že mu má být už brzy představena jeho budoucí žena, kterou mu Rebbe vybral. Dívka žije v Paříži a Ariel ji zatím ještě nikdy neviděl… Podobně jako Ariel se i Emily cítí nevysvětlitelně přitahována mladým mužem, který patří sice do zcela jiného světa, než je ten její, ale působí na ni neuvěřitelně uklidňujícím dojmem. Ostatně stejně jako Leah, která se stane její přítelkyní. V téže době přicházejí do obchodu bratři Chris a Tony Baldessariové a nabízejí „ochranu“, pochopitelně za značnou finanční částku. Emily má podezření, že by s vraždou mladého klenotníka mohli mít něco společného... (oficiálny text distribútora)

Martin741

Slusne natocena, ale len priemerna detektivka, jaxa mlada detektivka stane sucastou rodiny ortodoxneho zidovskeho rabina, aby vysetrila vrazdu. Eric Thal tu vystupuje v roli rabina, detektivku stavrnila Melanie Griffith /Working Girl 1988/. Potom nasleduju peripetie mladej detektivky, ako ze komunita je prekvapena uvolnenym spravanim sa mladej zeny, dalej akysi mladik sa mal zenit, nasli ho ale hore kopytami /teda mrtveho/, mlada zena tusi ze za vrazdou mladeho zyda budu nejaki dalsi zyde z komunity - proste slusne detektivka, slusne tempo, vyborne dialogy....... Lumet aspon natocil slusny, sivy sedivy priemer . 56 % ()

F.W.Colqhoun

Vida - tak on Lumet točil i blbý filmy. Ještěže vraždy večerů nikdo nevyšetřuje - poslední dobou bych tu měl mordpartu každej druhej večer. V průběhu celého "Cizince" jsem se nemohl zbavit dojmu, že jinak spolehlivý režisér prostě rezignoval před pitomostí zápletky (detektivní složka, zdržím-li se pastvy na její trapnosti, nestojí za řeč) resp. kapituloval tváří v tvář bezbřehému neumětelství hlavní představitelky (ochotnické * a tím jistě hodně ochotníků urážím * kníkání Melanie Griffith, jejíž jedinou dobrou rolí blahé paměti zůstává přitroublá Lolitina matka, kde bylo možno využít jejích přirozených, jak to nějak kulantně... dispozic) - a to si běžně označit nějaký výkon za tuze špatný prosím pěkně nedovolím. Jediné klady filmu představují koukatelná kamera a byť povrchní a v osobě hlavní hrdinky, ředící přísun informací nevyžádanými komentáři, povrchnost obhajující exkurz do života chasidských Židů. Na detektivku bylo těch vsuvek moc, na dokument málo (a o jejich hodnověrnosti si neradno dělat iluze). "Ne, děkuji." ()

majo25

Taký mix žánrov, v ktorom nevystupuje do popredia ani jedna zložka. Spočiatku je to krimi, vo voľnejších chvíľach zasa dráma o hľadaní svojho ja a svojich priorít. Škoda, že atraktívny stret dvoch rozdielnych kultúr je demonštrovaný hlavne na začiatku, potom už je toho pomenej. Príbeh sa snaží byť kúúl či iný - do roli policajta je obsadená žena a žena je tiež vrahom, takže v závere sa môžu estrogény vybúriť. Občas sú vzťahy zaujímavé, občas je tam vata, ale vcelku pozerateľný film. Zapamätatelný dialóg: "Čím chceš byť ty? Manželkou, matkou. Nič viac? A môže byť niečo viac?" ()

Šandík

"Cizinec mezi námi" kupodivu selhává především na režii, která je mechanická, nevynalézavá a tak nějak podivně upocená. Také kamera není nikterak brilantní. Samotný příběh je ovšem napsán poměrně neotřele a v rovině mezilidských vztahů, pocitů a prožitků mu nechybí mnohovrstevnatost. Bohužel, kriminální složka příběhu čpí amatérismem na sto honů. Vyšetřování je vysloveně podivné, vyděrači se chovají trochu jako v laciném románu, ostatně celá kriminální rovina je notně šablonovitá a komplikovaná jen o chlup víc než skládačka pro děti předškolního věku, odhalení vraha je sice nečekané, ale také notně neuvěřitelné... Oprostíme-li se od tohoto (pravda vcelku zásadního) nedostatku, dostaneme však celkem fungující komorní psychologický film, řešící základní mezilidské problémy konfrontací dvou velmi rozdílných a v zásadě dosti protichůdných životních postojů. Herectví zúčastněných není špatné. Eric Thal jako Ariel zvládá svou roli s bravurou a také Mia Sara jako jeho filmová sestra Lea svým hereckým výkonem rozhodně neurazí. Melanie Griffithová jako Emily žel ovšem opravdu místy působí docela prkenně a to především ve scénách, kde jí scénář ukládá tvrdost a nekompromisnost. Místo toho je však spíše jen křehká a zranitelná. Tam, kde taková být má, zužitkuje ovšem tyto vlastnosti poměrně dobře. Jiskření mezi ní a Arielem skutečně funguje a také uvolněná poloha při rozhovorech s Leou či s oběma policejními parťáky je vcelku slušným kouskem herectví. Zmínit se sluší také výtečnou hudbu Jerryho Bocka. Celkový dojem: 65% ()

Xeelee

Námět vypadal docela zajímavě, ale scénář je nudnej, předvídatelnej a nakonec se to zvrhlo v naprosto tuctovou romantiku na pozadí kriminalistickýho vyšetřování. Na začátku mi strašně vadila kamera a rušivý střihy mezi prací hlavní hrdinky a pohledy do života ortodoxních židů. Přišlo mi to neuvěřitelně amatérsky natočený. Když se tyhle dvě dějový linie propojily, tak už to tak strašný nebylo. K odhalení vraha se dospělo strašně rychle a křečovitě v dvou naprosto nesmyslných krocích na konci filmu. Vlastně šlo jen o scénáristou naplánovanou chybu, kterou vrah udělá. Vyšetřování totiž v tomhle filmu slouží jen jako záminka ke střetu dvou odlišných světů a kriminální zápletka s romantickou linkou k vyhrocení jistých situací. Děj se tak dostává z bodu A do bodu B občas dost krkolomnou cestou a postavy často nejednaj moc uvěřitelně. Jediná zajímavá věc, která vyzdvihuje film z hlubokýho podrůměru je náhled do života a zvyklostí ortodoxních židů, kterej je ovšem dost povrchní. Snaží se židy vykreslit v dobrém světle a aspektům víry, které by se divákům nelíbily, se obloukem vyhýbá. Škoda, čekal jsem něco víc. ()

• Natáčelo se od 12. září do 6. prosince 1991 v New York City (New York, USA). (GASTON73)