Tajemné Rumunsko

• Česko Expedice Rumunsko
Česko, 2018, 7x20+1x60 min

Rumunsko je údajně jednou z nejtajemnějších zemí světa. Končiny, které zplodily takové legendy jako je Vlad III. Țepeș alias Drákula či Hoia Baciu - jeden z nejstrašidelnějších lesů Evropy, si o dokumentární výpravu přímo říkají. A tak jsme se v červenci 2017 vydali na expedici s cílem zmapovat a seznámit českou veřejnost s tajemným Rumunskem.

1. Duchové Hoia Baciu - seznámení První český dokument o výzkumu v jednom ze světově nejslavnějších strašidelných lesů.
Co zde náš spolek Paranormal tým z.s. zažije? A co s přístroji vyzkoumá? To zjistíte ve dvou dvacetiminutových dokumentech. V této první epizodě se zaměříme na seznámení s lesem Hoia Baciu. Dozvíte se, jak jsme se na místo výzkumu dostali, čím je zajímavé, jakému lesu u nás se podobná či jak hlubokou historii má. A dále stihneme provést i první fázi výzkumu, která spočívá v monitorování běžných hodnot (teploty, elektromagnetismus), které se na tomto místě vyskytují.

2. Duchové Hoia Baciu - vyšetřování Ve druhé epizodě navážeme na poznatky z předchozí části. Měření přirozeného EMF pole nám odhalilo, že tu nedochází k žádným elektromagnetickým abnormalitám. S tímto náš výzkum začíná a nikdo neočekává nic paranormálního. Jenže, to jsme toto místo podcenili...

3. Drákula Rumunsko má pro návštěvníky mnoho zajímavostí, turistických i historických atrakcí a předně nádhernou přírodu. Nicméně jedna sféra přitahuje turisty daleko silněji než jiné. Oblast, kvůli které jsme této dokumentární sérii dali přívlastek tajemná.

4. Hrady Když jsme se v minulé epizodě zaobírali hrabětem Drákulou, načali jsme i historii této unikátní východoevropské země. Nyní se ale na její dějiny zaměříme konkrétněji. Protože to, co dnes v této zemi můžete obdivovat, někdy nějak vzniklo. Skrze konkrétní hradní památky si tak odkryjeme středověkou historii této oblasti a vykonáme cestu časem směrem k založení samostatného Rumunska.

5. Opevněné kostely Rumunsko je zemí, kde strach z Turků byl téměř všudypřítomný. Tvořil nejen konkrétní osobnosti, ale i stavby. A právě opevněné kostely jsou krásnou ukázkou tohoto strachu v praxi. Podíváme se do tří takových památek. Prozkoumáme nejen jejich minulost, ale i současnou proměnu v turistický cíl.

6. TOP NEJ Během série jsme se zatím podívali na několik překrásných hradů, opevněných kostelů, strašidelného lesa a několik měst. Nyní se ale podívejme na to vůbec nejlepší, co nám expedice Rumunsko 2017 přinesla. Jaká místa by neměla uniknout vaší pozornosti a co nejlepšího jsme během našich cest natočili?

7. Epilog Když jsme se vraceli do České republiky, doslechli jsme se při průjezdu Maďarskem o vesnici, kterou v roce 2010 zavalilo rudé toxické bahno, které zapříčinilo nejen ekologickou katastrofu, ale i zničení lidských životů. A právě na toto místo tragédie se podíváme. Provedeme měření v oblasti, kde dříve zemřeli lidé a uvidíme, jestli něco z minulosti náhodou neproniká i do naší současnosti. Mimo to se podíváme k maďarskému jezeru Balaton, či srbskému Bělehradu, který tak dobře známe jak díky Švejkovi, tak Velké válce.

Tajemné Rumunsko (hodinový speciál shrnující celou expedici)
Rumunsko patří k nejtajemnějším oblastem Evropy. Rozhodli jsme se zjistit, co je na tom všem pravdy a vydat se na průzkum této zajímavé východoevropské země. Je libo nejstrašidelnější les Evropy? Krvelačného upíra? Nebo strašidelný hrad? Žádný problém, Rumunsko toto vše má. A tak jsme volání tajemna poslechli a vydali se na expedici. Toto jsou naše prožitky... (Nach)

Peytl odpad!

Pane Bezouško, prosím, moc prosím, kde se dá koupit ten excelentní blikátor na měření těch mrduchů? Něco tak neuvěřitelně vědeckého jsem léta neblikal. Cožpak nevíš, ty ženská jedna hloupá, že upír hovoří pouze mongolsky? ()

• V opevněném kostele Valea Viilor došlo málem k tragédii. Během výstupu na věž se tým musel proplétat místy, kdy chyběla podlaha. A na věži samotné se pak Kamil Valeška mezerou mezi prkny téměř propadl dolu. Kdyby k tomu došlo, jeho pád by zastavila až země o dvacet metrů níže. (Nach)
  • Autoři během natáčení najeli přes 3000 km. (Nach)
  • Jelikož noční natáčení v lese Hoia Baciu připadalo na první den expedice, tvůrci dokumentu prakticky dva dny nespali, aby dodržely předem dané plány. (Nach)