Automata

• Veľká Británia The Devil's Machine (viac)

ricci.s

Mám z toho trochu rozpačité dojmy. Asi najšialenejší film, aký nám režisér doteraz predstavil. Čakal som skôr duchársku báchorku o prekliatej bábike, a napokon som sa dočkal surreálneho psycha. Niektoré aspekty filmu boli bravúrne (hudba, filtre, zaujímavý príbeh), avšak samotná dejová línia každú chvíľu skákala kamsi do neznáma, takže atmosféra funguje tak pol na pol. Navyše to bolo až príliš urozprávané. Po hororovej stránke to na mňa nemalo takmer žiadny dopad, vydesiť sa to ani veľmi nesnaží. Je to škoda, lebo bábika bola celkom strašidelná, takže som čakal, kedy niečo poriadne predvedie... ale nepredviedla. Vlastne šlo skôr o to divákom ukázať, ako sa jej tragická minulosť prenesie do správania hlavných postáv, a to sa mi zdá trochu málo. Cením si aspoň to, že chceli byť tvorcovia originálni a ukázať v hororovom žánri aj niečo nové. ()

George Stobbart

Automata resp. The Devil's Machine je už štvrtý kvalitný horor od nezávisláckeho štúdia Hex, ktoré pokračuje v sérii originálnych príbehov, tentokrát o tzv. pekelnej princeznej. Tvorcovia ostali verní tomu, čo im dobre ide a tak tu máme tradičný polo-umelecký film, s unikátnym príbehom, zasadený do pôsobivého prostredia Škótskej vysočiny. Žánrovo sa pohybuje(me) medzi starosvetským atmosférickým hororom, znepokojivou drámou a historickou inscenáciou – práve tam trochu vidieť ten nízky rozpočet. Ináč je to technicky a audiovizuálne ich najvyspelejší film, s precízne skomponovanou hudbou a krásnou farebnou kalibráciou, ktorá pripomenie diela Argenta či Bavu. Nie je to mainstream, nie je to moderný horor dnešnej doby a táto "bábika" by nemohla byť súčasťou Wanovho univerza. Je to oveľa lepšie, než som očakával a úprimne sa teším, keď si to zopakujem. ()

darkrobyk

Brendan dostane velkou finanční nabídku, aby zjistil pravdu o loutce představující princeznu Taliu, protože se o princeznin příběh zajímal a napsal o něm několik knih. Do zámku s ním přijíždí také Rose, která Brendana miluje, ale on ji zřejmě ne. Loutka, která byla po dlouhé době objevena v ukryté podzemní kapli, se zdá být falešnou, jenže Brendan postupně zjišťuje, že na příběhu bude něco pravdy. Majitel zámku mu dá na rozluštění záhady loutky týden. Historické intro a pak zdánlivě obyčejný příběh se postupně promění v surrealistické vize, kdy se setřou hranice mezi snem a skutečností. Film není prvoplánově strašidelný, ale má v sobě jakýsi neklid a mysteriózní náboj. Zejména druhá polovina a především poslední třetina mají vizuálně zajímavé scény, kde převládá červená s modrou. Film v té chvíli dostává nádech gotického hororu. Zatím mé třetí setkání s Brewsterovou tvorbou a jsem opět spokojen. Snímek je ale určen spíše okrajovému publiku, s čímž je třeba počítat. ()

pornogrind

Od režiséra Lawrie Brewster jsem už něco viděl takže vím, že točí tak trochu jiný (pro většinu diváků né zrovna moc atraktivní)horory. Mě však jeho styl doposud seděl a líbily se mi i jeho filmy. U The Devil's Machine(2019) je to rozporuplný a myslím si, že pro většinu diváků to bude ještě míň stravitelný než jeho starší filmy. Začátek působil hodně lacině a kdybych nevěděl, že to točil právě Lawrie Brewster tak to asi vypnu. Celkově je zhruba první půl hodinka taková slabší. Zhruba od 40minuty jsem ale začínal poznávat, že to točil právě L. Brewster. Mix surrealistickýho a tak trošku gotickýho hororu, kterej hraje barvičkami. Jde o takovej poloartovej počin, kterej určitě není pro mainstreamový diváky. Ostatně jako všechny filmy od Brewstera. The Devil's Machine je dle mého zatím nejslabším Brewsterovým snímkem co jsem zatím viděl. Pro neznalé diváky jeho tvorby doporučím spíš jeho starší kousky The Unkindness of Ravens(2016) a především Lord of Tears(2013) ale nezaručuju, že to sedne. Opravdu nejde o tuctový horory. The Devil's Machine to má u mě za slabší 3 hvězdy. ()