Město a město

• Veľká Británia The City and the City

Když je v pozoruhodném, omšelém městě Besźel kdesi na okraji Evropy nalezeno tělo zavražděné ženy, vypadá to jako všední případ pro inspektora Tyadora Borlúa z Oddělení mimořádných zločinů. Ale s postupujícím pátráním začínají důkazy poukazovat na spiknutí mnohem podivnější a vražednější, než si vůbec dokázal představit. Borlú se musí vydat do jediné metropole na světě, která je stejně zvláštní, jako jeho domovské město, přes hranici, která nemá obdoby. Jde o putování stejně tak duchovní jako fyzické, o posun ve vnímání, vidění neviděného... Čtyřdílná adaptace stejnojmenného kultovního románu předního představitele tzv. „weird fiction“ Chiny Miévillea vznikla pro britskou BBC v produkci společnosti Mammoth Screen podle scénáře uznávaného Tonyho Grisoniho. Hlavní roli ztvárnil anglický filmový a televizní herec David Morrissey, známý například svým účinkováním v seriálového hitu Živí mrtví či v třídílné televizní adaptaci klasického románu Jane Austenové Rozum a cit. (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (5)

Město a město (2018)

Další ze seriálů, který mate tělem, jak si hraje na něco chytrého, a nakonec z toho vypadne příručka pro sebevrahy a nic víc. Všechny ty náznaky, historie, vykopávky, podivnost dělení, odkazy na totalitu - nic z toho zde nakonec nehraje roli, takže se díly díváme na něco, co se dalo říct kratším způsobem, a stejně by to vyznělo povrchně. Četl jsem od autora Nádraží Perdido, a to je v podstatě to samé - hromada stránek popisů, snaha o atmosféru, ale postavy jednaly jak dementi a příběh se nakonec přes tu spoustu stran ukázal naprosto jednoduchoučký, že by jej sfoukl žák základní školy. Pan spisovatel je prostě jen ozvláštňovač, ale kromě toho samoúčelného ozvláštňování, jež nakonec nikam k ničemu nevede, nedovede napsat ani jak šla babička na nákup. ()

Beszel (2018) (E01)

Zatím je otázkou, co se z toho vyklube. Pokud to zůstane u paralelních světů a kritiky totalitních režimů a jejich praktik, tak v pohodě. Vizuál to má zajímavý, ačkoliv ne úchvatný, to seriál Charlie Jade, kde je hlavním hrdinou také policajt a jsou tam podobné motivy, měl daleko lepší využití lokací, výpravu i atmosféru. Ale první díl mě zaujal, jen jsem zvědavý, co z toho vypadne. ()

Ul Qoma (2018) (E02)

Sešup dolů. Jak první díl začal zajímavě, tak teď jsme ve druhém městě, na které se ti z prvního nesmějí dívat, vládne zde trochu jiná totalita a všichni jsou povinně šťastni, ale zase zde mají daleko lepší technologické vychytávky a město prosperuje. Hlavní hrdina se chová jako uřvaný debil a nebýt té emo holky, nic by nevyřešil a k vykopávkám se nedostal. Což je ostatně jediná zajímavá scéna tohoto dílu, jeskyně s vykopávkami. Jinak je tento díl přecpán retrospektivami, jak se komisař seznámil tehdy se svou ženou, která četla zakázanou literaturu a zmizela právě v tomhle druhém městě. ()

Orciny (2018) (E03)

Tak konečně se něco málo zase děje, ačkoliv teda o Orciny je to to pořád jen vzdáleně. Aby se natáhla stopáž, jsou zde opět retrospektivní vsuvky, jež jsou zcela zbytečné, protože nic nového nepřinášejí. Konec, kdy konečně najdou Jolandu, je konečně trochu akčnější a přinese jeden zajímavý prvek. Btw, nepochopil jsem, proč ti, co po něm šli, vypadají všichni jako židé. A jinak zde máme myšlenky o polici nad policí, dělení dosavadního stejného názoru (města) na dva, tři různé proudy, které se navzájem nesnášejí (což hodně něco připomíná, až se divím, že tnehle seriál vysílá právě ČT), a ty špílce na fusion a fusion bistra a fusion nechutná jídla se mi líbily. Akorát ten lesbický vztah tak nějak mi přišel až moc na splnění norem korektnosti. 3,5 * ()

Trans-g (2018) (E04)

A to jako mělo být všechno, tahle nakonec prvoplánová historka? S tak jasným koncem, že jsem doufal, že přesně tohle Orciny nebude? A co všechny ty vykopávky, nápisy, jen ozdobička pro těžbu kovů a nic víc nás nezajímá? Jako hodně mě ten konec zklamal. ()