Město a město

• Veľká Británia The City and the City

Když je v pozoruhodném, omšelém městě Besźel kdesi na okraji Evropy nalezeno tělo zavražděné ženy, vypadá to jako všední případ pro inspektora Tyadora Borlúa z Oddělení mimořádných zločinů. Ale s postupujícím pátráním začínají důkazy poukazovat na spiknutí mnohem podivnější a vražednější, než si vůbec dokázal představit. Borlú se musí vydat do jediné metropole na světě, která je stejně zvláštní, jako jeho domovské město, přes hranici, která nemá obdoby. Jde o putování stejně tak duchovní jako fyzické, o posun ve vnímání, vidění neviděného... Čtyřdílná adaptace stejnojmenného kultovního románu předního představitele tzv. „weird fiction“ Chiny Miévillea vznikla pro britskou BBC v produkci společnosti Mammoth Screen podle scénáře uznávaného Tonyho Grisoniho. Hlavní roli ztvárnil anglický filmový a televizní herec David Morrissey, známý například svým účinkováním v seriálového hitu Živí mrtví či v třídílné televizní adaptaci klasického románu Jane Austenové Rozum a cit. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (5)

Město a město (2018)

Nebudu se tvářit, že jsem si nevšiml toho, jak se tvůrci seriálu snažili předstírat, že v sobě jejich výtvor ukrývá něco většího; všiml jsem si a neukrýval. Na druhou stranu ale celá záležitost disponovala zajímavým námětem (schopnost odvidění mi připomněla tu známou opičí trojici), slušnou totalitní atmosférou s nádechem tajemna (která vzalo v závěru, bohužel, tak trochu za své) i solidními hereckými výkony. Jasně, narazil jsem tu na postupy, z nichž jsem byl poněkud rozmrzelý, ale nemůžu říct, že by mě seriál něčím těžce zklamal, nebo naštval, a i když nešlo o žádné veledílo, bavil jsem se u něj natolik, že si ode mě ty slabší čtyři kousky zaslouží. / Poučení: Za vším hledej korporátní praktiky. 4*- ()

Beszel (2018) (E01)

Tradičně otvírám hodnocení pilotních seriálových epizod trojhvězdím, protože se obvykle teprve seznamuji s dějem a postavami, ale tentokrát jsem udělal výjimku, protože mě tento podivný počin od počátku zaujal. Otevřeně přiznávám, že si nejsem tak úplně jistý tím, co jsem to vlastně viděl, protože jsem po většinu stopáže musel nad dějem intenzivně přemýšlet a snažil jsem se rozklíčovat, jestli se jedná o kriminálku, matrixovinu nebo orwellovinu, ale zatím sázím na kombinaci první a třetí možnosti. Zajímalo by mě, kde se vlastně nachází město Beszel, podle složení jeho obyvatel soudě, viděl bych to někde na pomezí Maďarska, Británie a Pákistánu. A díky tomu jsem mohl poznat policistku Lizbyet Corwi, která se dokonale adaptovala na drsný mužský svět a bez problémů teď dokáže splynout s příslušníky fotbalového kotle. Za mě v ní hlavní hrdina získal skvělou posilu s čuchem na kvalitní vlasy a důležité véháesky (VHS- mladším uživatelům doporučuji vyhledat toto heslo Gůglem). No, bylo to dneska zajímavé první setkání s tímto seriálem, a už se těším na pokračování. / Poučení: Terry Pratchett svého času vytvořil dvojměstí Ankh- Morpork, China Tom Miéville to posunul ještě o kus dál. ()

Ul Qoma (2018) (E02)

Druhá epizoda, druhé město, ale žádný posun v kvalitě. Žádné zlepšení, což je škoda, zároveň nedošlo ani k žádnému posunu níž, což mě velice těší. Tvůrci tuhle něco odvidí, támhle něco přividí, čímž mi působí nemalé problémy, protože mám při těch rozmlžených tvarech neustále pocit, že se mi zase zhoršilo vidění. Ale o to větší mám radost, když se pak ukáže, že jde jen o meziměsto. Nevím tedy, jak to bude vypadat, když (pokud) k současnému dvojměstí přibude ještě třetí do party, ale snad ten chaos nějak vydýchám. Příběh mě zatím slušně baví, jednotlivé postavy nejsou nezajímavé, dva druhy totality se taky vyvedly a jako bonus mi v druhém dílu přihodili Papriku Steen. Za mě tedy zatím spokojenost, i když si myslím, že je co zlepšovat. / Poučení: Nikdy se nevrhej do problému po zádech. ()

Orciny (2018) (E03)

Tak jo, desátek současným trendům byl odveden a vzhledem k tomu, že se seriál romantickými vztahy vlastně nezabývá (pokud nepočítám vztah mezi hlavní postavou a jeho ženou- t. č. zmizelou), nebylo ho možno přehlédnout. Ve všech ostatních ohledech pro mě zůstal tento díl na stejné kvalitativní úrovni jako obě předchozí epizody, jen ve mně vzbudil značné obavy, protože mám silné tušení hraničící s prorockým viděním, že se tvůrcům nepodaří vtěsnat do závěrečné hodinovky děj, který by uspokojivě zodpověděl všechny mé otázky, jež ve mně vyvolalo dosavadní dění. Minule jsem radostně kvitoval přítomnost Papriky Steen, ale ukázalo se, že je její role vlastně jen trochu větším štěkem, a to mě trochu rozladilo. Seriál je to pro mě zajímavý, určitě se nejedná o odpočinkovou záležitost, která by mi umožnila udělit volno valné většině obsluhy řídícího centra, ale z provedení nadcházejícího finále mám fakt obavy. / Poučení: Komu není rady, toho kulka nemine. ()

Trans-g (2018) (E04)

Ano, otevřeně přiznávám, že jsem tvůrcům ve svém předchozím komentáři / recenzi svými pochybnostmi hanebně křivdil, jelikož se ukázalo, že nenechali závěr jen tak vyšumět do ztracena a rázně ukončili vše, co načali. Já tedy netvrdím, že jsem byl s výsledkem bezvýhradně spokojen, protože některá řešení vyzněla poněkud předvídatelně až lacině, takže jsem uvažoval spíše o silnějším trojhvězdí, ale nakonec jsem přihodil i čtvrtý kousek jako omluvu za výše zmíněné pochybnosti a za to, že jsem se navzdory všem nedokonalostem i počtvrté dobře bavil. / Poučení: Když už se ti pořádně otevřou oči, dávej si pozor na drobný, létající hmyz. ()