Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

Wally

Kvalita pochybná...jako štědrovečerní pohádka docela bída... Hlavní hrdina nejasného pohlaví s nožkami jako pavouk sekáč...opravdu teď budou hrdinové vypadat tak zženštile!? Fujtajbl... K tomu senilní král...chudák pan Kostka a imitace Snejpa v roli přehrávajícího P. Kříže... Písničky ani čerti mi nevadili... Tak snad za rok... ()

klúčik

Film o kúzelníkovi, ktorého našli v žite bol iba slabou pripomienkou omnoho slávnejšieho filmu S čerty nejsou žerty.. Aj tam bolo peklo, zlý správca, neohrožená armáda.. Toto dielo bol iba zmeskou omnoho lepších filmov. Ale sme sa aj schuti zasmiali, keď sa hlavný hrdina prezliekal, lebo tak vychrtlého hlavného hrdinu sme ešte nevideli... 30%. ()

Finskej

Slušně řečeno, to se moc nepovedlo. Asi nejhorší z nepovedeného je neuvěřitelně stupidní scénář, který v té stupiditě dosahuje hodnot až neobvyklých. Aby pokoušená pohádková postava vzápětí sama "vědecky shora" zhodnotila právě proběhlé dění "snažila ses mě dostat na zlo", to už je hodně mimo mísu. Velké mixle v pixle, kdy se jazyk snaží být "pohádkově literární" a přitom neustále ujíždí do současných civilních ležérních vyjádření, až chvílemi i hlodů, taky moc nefunguje. Vlastně ani k zasmání to není. A tak dále a tak dále... Člověk se možná ani některým z herců nediví, ono se s tím fakt nejspíš nedalo moc co dělat. (Výtky ostatních uživatelů na nevalné výkony a očima koulení platí i tak, samozřejmě.) ()

xaver

Hluboce podprůměrný až ubohý pokus o vánoční pohádku. Plytký příběh, slabé herecké výkony, až na výjimky, o výkonu režiséra nemluvě. A to si pan Zelenka vyjel na kritiky na sociálních sítích s tím, že těch ubohých kritiků je pouze pár stovek, ale na pohádku se dívalo víc než 2 mil. diváků. Jo, to dívalo, ale proto že čekalo daleko víc. No a víc než 5 000 hodnocení na ČSFD, v drtivé většině kritických, již hovoří za vše. Zajímavé bude zjištění, jaká bude sledovanost při první repríze. To se asi režisér Zelenka bude divit. Nezbytné obsazení jeho oblíbenkyně Bohdalové se zde téměř vůbec nezdařilo, na postavu hodné babičky, na jaké jsme zvyklý z klasikých pohádek prostě neměla. Nic ve zlým. Stvárnění hlavní postavy mladým hercem bylo téměř fiasko, jeho vystoupení jako kouzelníka před králem, kdy odhaloval povahy králových dvořanů bylo trapné a ubohé. Ne ani tak jeho vinou, jako vinou tvůrců snímku, tedy hlavního tvůrce scénaristu a režiséra v jedné osobě. Přemýšlím, co mu ten kluk udělal, že ho takhle znemožnil. Uvidíme, jaký to bude mít vliv na další kariéru tohoto mladičkého a nezkušeného herce. To princezna bylo o něco lepší, ale taky nic moc, i když zase zřejmě zásluhou hlavníhó aktéra pana Zelinky. Takže jedna * s odřenýma ušima. ()

Zagros

Chcípáček. To je první slovo, které se mi vybaví při vzpomínce na pohádku Kouzelník Žito. Přesně totiž vystihuje hlavního hrdinu, teda spíše herce Denise Šafaříka a jeho ne moc úspěšnou snahu o herectví. Nevýrazný příběh upadne do zapomnění brzo, stejně jako pár světlých momentů (Bohdalová, Polívka, místy Liška). Přísnější měřítko snese snad jen výprava a sympatická princezna v podání Anny Kadeřávkové. Na víc než dvě hvězdy to tentokrát není. Ještě drobná poznámka. Poslední dobou jde kvalita našich vánočních pohádek dolů. Ač sám nemám rád podobně zobecňující soudy, je to alespoň z hodnocení většiny fakt. Důvodem může být nesmyslná snaha o kvantitu. Sám bych horko těžko vymyslel jednu ročně a ono jich je hned několik. Pak kvalita (příběh, scénář, režie, obsazení) jde zákonitě dolů a vzniká často podobně ředěný podprůměr. Tohle moje povzdechnutí nic nezmění a jako výmluva tvůrcům sloužit nemůže, přesto jsem to napsat na závěr musel. ()

Ripley

Nic jiného jsem ani nečekal.Tradiční současná otřesná česká TV pohádka.No a Pavel Kříž stále ještě hraje Hitlera,jen ten knír mu chybí. ()

Sayko

Zas tak hrozný to nebylo. Herci hrozní, příběh hroznej, hudba hrozná, no asi tak jsem se spletl, to se může stát každýmu, v tý vánoční náladě.. ()

SpaceOdyseus odpad!

Bohdalka, Liska se pitvori, Preiss cte voicover, falesny zuby... tady je proste vse z ceskych pohadkovych evergreenu. A do toho naprosto debilni dialogy, zadny poradny pribeh a agitka jak z padesatych let. Tohle pustit na stedry vecer? To jsou idioti! ()

York

Cekal jsem, ze to bude blbost. Ale ze az takova, ze me to v pulce prestane bavit, tak to jsem necekal. A hlavni hrdina je tak akorat na presdrzku. ()

Foxhound#1

Kočička Anička a kozí nožička Liška jsou kupodivu to nejlepší na této pohádce, možná i ten valašský král co by lucifer ještě ušel. Jinak to byla ... NŮŮŮŮŮŮDÁÁÁ. Hlavní hrdina snad utekl z nějaké submisivní role o týraných dětech a Pavel Kříž by raději vážně měl natočit Jak básníci přicházejí o divize. Vážně, poslední koukatelnou pohádkou na Štědrý večer bylo Tajemství staré bambitky a to mě nikdo nepřesvědčí o opaku. Z větších produkcí už jen ten Anděl páně, pak dlouho nic no a pak už jsme zase zpátky v temném socialismus, kdy ale naše kinematografie za něco stála. Tím nijak nechci vzívat návrat socíků nebo komárů, ale ten styl "každý rok nová pohádka i kdyby na chleba nebylo" je prostě špatný a dávno tomu došel dech a nápad. ()

Asmodin

Pokud se jedná o netradiční pohádku, kdy z dobrého mládence se stane pomocí ďábelského kamene kouzelník, pak se hlavní hrdina může jmenovat jak chce, ale pokud mladého kouzelníka pojmenují Žito, pak by se tak měl chovat a představovat nejznámějšího čaroděje v české kotlině a pomocníka krále Václava IV. a pohádka by mohla poukazovat na středověkou legendu, všem známou ze Starých pověstí českých. Pohádka, která nenadchne ani neurazí. Dobré obsazení, hezké kostýmy i kulisy. Dobrým nápadem byli zajímavé hudební vložky, škoda jen že písně nejsou víc chytlavé. Oproti tomu mě zaráží proč tvůrci využili takové okaté šablony: hodní jsou již od pohledu hezcí, naproti tomu zlí jsou oškliví. Myslím, že většinu starších diváků napadlo, že kdyby Neklan měl ryšavou paruku a přejmenoval by se na Kazisvěta I., tak by se Pavel Kříž trochu Martinu Růžkovi podobal. :) ()

cepice

Zajímavá myšlenka a úžasně krásná princezna, proto dvě hvězdy. Jinak to nestálo za moc. Není to pohádka, na kterou bych se chtěl podívat znovu. ()

peetriss

Je mi líto - Kouzelník Žito se řadí mezi nepovedené "štědrovečerní" pohádky (ba dokonce ji považuji po Slíbené princezně z roku 2016 za druhou nejhorší). V první řadě je odfláknutý scénář, který do sebe zahrnul pouze mylně "povinné" a otřepané prvky - princezna, její vytoužený nápadník, nevytoužený konkurent, naivní král, čerti, hodná babička aj. Do těch Zelenka přimíchal recykláty z mnoha jiných pohádek a snažil se tento miš maš pospojovat primitivním nazajímavým příběm, který budí dojem, jakoby jej psal narychlo "na poslední chvíli". Za druhé: Zelenka není natolik zručným režisérem, aby tyto nedostatky dokázal alespoň částečně zakrýt zručným řemeslem. V neposlední řadě kulhá herecké obsazení, které jakoby to nebavilo, a jen si přišlo odříci své dialogy. Výjimkou se je snad pouze Anna Kadeřávková (velice krásná princezna), která si své role alespoň užívá a Tatiana Vilhelmová, která si svého čertíka taktéž užívá. Abych to shrnul - prostě nuda... ()