Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

RenataD

Nechápu to negativní hodnocení. Je to koukatelné a není horší než např. Princezna ze mlejna nebo Tři bratři. Občas stačí, aby ve filmu hrál oblíbený herec např. Vetchý a bývá film nadhodnocen. ()

Montmorency

Co bylo vlastne spatne? Snad ani herci nebyli tak spatni, ale kdybych musela nekomu povypravet dej, tak bych nevedela, co rict...skoro 2 hod. neskutecne nudy, dej se motal porad dokola, nikam to nevedlo...odskocila jsem si na 10 minut a ono se nic nestalo...a to je asi spatne :-(....PS: Pri vsi ucte k panu Kostkovi, ktereho mam moc rada - ale ve svých 80ti letech by mohl mladinke princezne hrat spise pradedecka, nez tatinka... ()

MarlowePetr

Žádná hitparáda.. je zvláštní, že mě to celkově nesralo tak, jako Svěrákovi Tři bratři, představitel Žita je velmi špatný, nevím proč opět za každou cenu musíme všude zpívat, Kříž svou artikulací a projevem mě taky rozčiluje, Liška s Vilhelmovou přirozený herecký projev.. No přežil jsem to ve zdraví.. ()

Karel321 odpad!

Takový scénář bez děje by nevymyslelo hejno romských dětí. Hlavní hrdina je rachytický předčasně narozený chudáček s vypoulenýma očima a se zcela nevěrohodným herectvím. U hudebních vložek vám budou stávat vlasy na hlavě a budete si přát aby přišel rychlý vítr z hor. Ten ale nepřijde! On kurva nepřijde a pořád to pokračuje! ()

M.C.S. odpad!

Asi nejhorší česká pohádka vůbec, tedy po slíbené princezně, koulení očí herců se asi učí na FAMU jako hlavní předmět. Bylo to příšerné koukání. Za mě tak 10%. ()

mlcojana

Nechci být zlá, ale také mám pocit, jakoby Zdeněk Zelenka vykradl svou Nesmrtelnou tetu a vsadil se, že do pohádky obsadí co nejvíce hereckých hvězd do vedlejších rolí. Bohužel to ale pohádce nijak nepomohlo. Zklamal mě hlavní hrdina, kterému jsem vůbec nevěřila, že je hlavní. Lepší herecký projev měla už i tolik kritizovaná princezna. Kostýmy byly perfektní, zvláště Bolek Polívka vypadal opravdu opravdově, škoda že neměl více prostoru. Od Štědrovečerní pohádky jsem čekala víc. ()

simpanz

Plusy: Bohdalová a motiv s trestáním pomocí kouzelného kamene; mínusy: hlavní představitel, pitvoření postav, absolutní nelogičnost děje a zpívané pasáže. Další pitvořící se záležitost, kde děj neplyne, ale jen se na sebe nějak lepí jeho kusy. ()

kudryj odpad!

Mother fucker, co to bylo za Disney Channel??? Co ty stupidně amerikanizovaný Disney songy. Mladší podoba Vaška Neckáře katastrofální, princezna toporná jako snowboardový prkno a celý to vypadalo jako blbej vtip. Země, která uměla nejlepší pohádky na světe, zase kopíruje hajzl papírem prdel západu už neví jak vykouřit dětem mozky z hlavy.... ()

bastardius

Jedna hvězda za Vilhelmovou (kterou nemusím) s Liškou, čertovizi, dobře vypadajícího Lucifera a kouzla obecně. Nejvtipnější moment bylo vyhození rebela z vojny, překvapivý trest, nicméně zapadající do trendu dnešní pošahané doby. Také jsem byl nemile zaskočen zpěvem, který začal tak nějak nečekaně a vůbec tam melodicky ani obsahově nepatřil. Je to kontast oproti "O zakletém králi a odvážném Martinovi", který je sice zcela klišoidní (až na postižení hlavního hrdiny) ale fungunguje to, protože se nepouštěli do žádných velkých akcí. ()

Jehovak odpad!

Tak toto "veledílo" mě sejmulo více něž litrovka ruského standartu.Žena mi říkala po pěti minutách sledování a mých prvních komentářích,že to není špatny.Děcka se potutelně šklebila a já se snažil mírnit.30 minut a já šel se synem boxovat do garáže a dcerky šly se psem.Žena osaměla u té slátaniny.Nakonec se přiznala,že to přepla.Prej nemusí koukat na buznu typu Jakub Janda kříženej se Stropnickým mladším.O ničem a ještě jednou o ničem.Vystoupení mateřsky školky má v sobě více umění než tato sračka námi zaplacená.Šafaříku už se nikdy nestav před kameru a zbytek štábu ať zkusí jinou profesi.Navrhuji šíření křesťanské víry severozápadně od Sýrie. ()

Redyx1 odpad!

Režisér Zelenka není špatný ovšem tady se to nepovedlo a možná by se měl jít poradit se svým kolegou Hynkem Bočanem o tom,jak skutečně vkusně a s nápadem a hlavně s dobrými herci natočit pohádku.Tohle bylo fakt hodně špatný a herečka v hlavní roli působila spíše komicky.... ()

kertus

Hvězda jen za Lišku, který stereotyp celého díla vyvede z hrůzy k trošku méně hroznému zjištění, že je to téměř nekoukatelné. Jednou ano, víc už ne. ()

eMejla

Kouzelník Shito je rozhodně podprůměrný počin. Kříž je dobrej zmetek, Bohdalka podala jako babča standartní výkon, Vilhelmová je jako komtesa dobrá, jako čertice na přesdržku a princezna je aspoň hezká. Šafařík se vlastně svou vizáží na chcípáckého kouzelníčka docela hodí, asi se i snaží hrát, ale jeho ochotnické recitování textu na kvalitě filmu moc nepřidá. K tomu obvyklá klišé jako peklo, debilní čerti, pitovřící se Liška, lidové zpěvy a na vánoční pohádku proklatě málo sněhu. ()

TomKey odpad!

Pan Zelenka už dávno ví, že ČT mu zaplatí i tu sebevětší píčovinu, a tentokrát toho využil parádně. A všichni spolutvůrci a herci měli radost! Nemuseli totiž vůbec přemýšlet, ba ani myslet! Divák, nedejbože dítě, není důležité. Složenky se zaplatily, a hurá vpřed. ()