Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

old_school odpad!

My všichni, kteří kritizujeme toto veledílo Zdeňka Zelenky, jsme lidé čtvrté cenové kategorie. Autor scénáře a režisér štědrovečerní pohádky financované z koncesionářských poplatků se v médiích vyjádřil takto: Drsným komentářům se Zelenka jen směje. „Myslím si, že lidé, kteří něco takového něco píšou, vůbec nerozumí oboru, nevědí, jak herecký výtvor vzniká. Jsou to lidé, jak já říkám ze čtvrté cenové kategorie. Tam univerzitní profesoři nepíšou, většinou jsou to bezcharakterní nuly, kteří mají jediný cíl ublížit. Kolik těch lidí se takhle vyjádří? Asi tak pět set, to nejde ani srovnat s tou sledovaností,“ má jasno režisér štědrovečerní pohádky. ()

72Nihlus

Veľmi biedne. Zo začiatku to ešte nevyzeralo úplne zle, ale ako sa mu dostal do rúk ten šuter, to bolo veľmi tragické. 1* za sympatickú princeznú v podaní Kadeřávkovej. ()

jouluputilla odpad!

Zmatek nad zmatek, naprosté zklamání. Už v prvních minutách se sešly reálie z několika staletí a podobná nesourodost neustala do konce. Nicméně začátek sice hodně kodrcal, ale i trakař občas dojede do cíle. Vystřízlivěním pro mne však byla první zpívaná vložka ve stájích, což byla ještě pohoda proti hudebně lahůdkovým zvratkům, při kterých měla Vilhelmová svádět hlavního prdinu, pardon, hrdinu. U Vilhelmové to vidím jako jednoznačně největší šmíru její kariéry, za kterou by se styděl i ochotnický začátečník a tím vizuálním hybridem Stropnického a Neckáře střelil casting kozla. Můžem tam (bohužel) zahlédnout i jinak dobré herce, ale pokud ve zdraví dožijeme do titulků, musíme se ptát, jestli tak třou bídu s nouzí, že své jméno musí špinit takovou ptákovinou... Poprvé v životě mi v součtu vyšlo záporné číslo, takže nic. ()

doubravkaa

Opravdu jsem se chtěla podívat, ale po půl hodině jsem tu nudu už nemohla vydržet a přepla jsem na Jasněnku, kde se aspoň dalo dívat na Jíru jako zajímavýho mužského hrdinu, na rozdíl od toho klučíka v této pohádce. ()

Mach Tom

Evidentně tady budu v menšině, ale celkově reakci na tuto pohádku nechápu. V celkovém kontextu je smutné, že se tady nejvíc rozčilují dospěláci a proto mě napadá. Pro koho vlastně je ta pohádka točená? Pro vás a nebo pro děti? Kolik lidí ji opravdu vnímalo? Sorry jako, ale z rozvášněným davem, které se nechá strhnout několika rádoby kritiků řvát nebudu. V rámci televizní pohádky šlo o lepší průměr. Srovnejte s podobnou produkcí televizních pohádek před dvaceti, třiceti lety a pochopíte. Navíc je zvláštní, že vánoční pohádky jsou vždy po uvedení děsně zkritizovány a v pozdějších reprízách se na ně stejně spoustu lidí dívá. Mě osobně na této pohádce vadilo pouze to, že tam zase byli čerti, což je taková modla posledních českých pohádek a proto než vůbec budete někoho obtěžovat svou úžasnou kritikou, tak se zeptejte svých dětí zda se jim pohádka líbila a pokud tak proč a na základě toho upozorněte na případné nedostatky. ()

BigJohn02

Lacině působící TV pohádka, která zaujme (čti nasere) jen svou délkou. Vykulený buzelník Žito bez špetky charismatu, nezajímavá princezna, příšerný Kříž, pitvořící se Liška s Vilhelmovou a - jak jinak - Bohdalka. Snad jen na Kostku a Polívku se dalo jakž-takž koukat. Snad Jirka Strach natočí trojku Anděla Páně, jinak budou štědrovečerní pohádky dál na hovno. ()

Lucie.Luca odpad!

Skvělá ukázka, jak fungují koncesionářské poplatky: ČT zajišťuje za peníze daňových poplatníků job pro špatného režiséra (Zelenka) a vysloužilé herečky (Bohdalka) plus případně pro ty, které by herečkami být chtěly, ale nemají na to (Kadeřávková). Korunu všemu dává neschopnost tvůrců přijmout oprávněnou kritiku - odkaz na neprofesionální reakci pana režiséra už tady někde je, takže obohacuji pouze o odkaz na dětinský výplod hlavní představitelky, který se zjevil na sociálních sítích - takto může vystupovat jen člověk, který pracuje za státní peníze, v soukromé produkci by si ovšem s podobným vystupováním už neškrtl: https://www.super.cz/610894-anna-kaderavkova-neunesla-kritiku-na-pohadku-kouzelnik-zito-tenhle-vulgarni-komentar-od-ni-cekal-malokdo.html; k pohádce samotné je škoda jakýkoli komentář - spousta vyhozených peněz za ukázku naprostého diletanství: možná by se dalo využít na FAMU jako modelový příklad, jak se pohádky nemají točit. ()

KOLMI odpad!

Jestli jste neviděli pohádku u které je vám jedno, jestli hlavní hrdina zemře nebo ne, vlastně jestli zamřou všichni pak tohle je ta pravá. Nesoucítím, nevžívám se, nejsem s hlavním hrdinou. Nedodíval jsem se - bylo to prostě příliš sračkoidní. ()

Black.Adder odpad!

Tenhle paskvil jsem naštěstí chytil až v půlce, jinak bych musel někoho zabít. Kdysi jsme v disciplíně "pohádka" vynikali. Snad proto to českej národ zkouší každej rok znova a každej rok je to horší a horší. Proč musíme ty darmošlapy stále živit z našich peněz?! Je na to snad nějakej zákon?! Aha, zákon o České televizi! Pojďme už tenhle skanzen jednou provždy zrušit, všem se nám uleví. O "pohádce" se ani nemá cenu bavit. Těch pár počítačovejch triků jako z roku 1990 se pokládá za výpravný dílo? Fušařina na každým kroku. Hlavní hrdina neurčitého pohlaví a orientace má problém, aby věty, předepsané mu pitomým scénářem, vůbec vyslovil, natož aby stíhal hrát. Princezna je hezká, ale hezkejch holek máme všude plno. Liška hraje celou kariéru to samý: šišlavýho idiota. Vilhelmová taky nepřekročila škatulku pitvořícího se individua: "Jšem malej ale šikovnej" a Nesmrtelné tety už bylo opravdu dost. Režisér by se měl stydět do konce života. Proč už dneska nejde natočit normální pohádku? Kdo si žádá každej rok novou patlaninu? Opravdu to ČT musí sekat jak Baťa cvičky? Nerad to říkám, ale ta cenzura za minulýho režimu asi nebyla tak špatná věc... Kam jsme to dopracovali, když tohle musím říct? ()

perteus odpad!

Nebudu se vyjadřovat k hercům. Napíšu jediné. Jako celek je to hnusné. Nelíbilo se to ani mému pětiletému synovi a tak je to prostě odpad. ()

Zrzavakocka odpad!

a za takovýto výtvor platíme ČT poplatky - raději si do každého pořadu přidejte reklamu ( teď tomu říkáte sponzor) a pak si můžete točit co chcete - vydržel jsem 20 minut - pohádka nemasná neslaná - herecké obsazení .. jasně každý musí někde začít, ale proč vybrat nevýrazné herce, kteří ještě vy konkurzu lžou ??!! bohužel to nezachránil nikdo ze starší generace - ani Pavel Liška natož pan Petr Kostka což mě mrzí - o Bohdalové nemluvím - co je pravdy na tom, že má s ČT smlouvu která jí zaručuje každý rok pohádku ??!! ()

NoodlesCZ

Tak to se nepovedlo. Celkově křeč. btw: Dlouho mě neiritoval představitel hlavní role tolik že by mě vyloženě rozčiloval, neuvěřitelně protivný. ()

RozaF

Bohužel. Nejhorší porevoluční, štědrovečerní pohádka. Pan režisér Zelenka, ani představitelé dvou hlavních rolí navíc nezvládli kritiku, kopou kolem sebe a uráží diváky, čímž tomuto "veledílu" dodali ještě další nepříjemnou pachuť. Zelenka se projevil jako arogantní člověk, hodně mě zklamal. Kdo se však nejvíc obhajuje a lituje je slečna Kadeřávková, která hrát nikdy neuměla, což se projevilo už v Ulici, odkud odešla i ve skutečnosti stát se slavnou v Americe a když se nezadařilo byla ještě ráda za návrat do nekonečného seriálu, kde opět předvádí své neumětelství. A představitel Žita Denis Šafařík se celou pohádku tvářil jako arogantní vyčůránek. Jedna hvězdička za pana Kostku. To je pan herec a ani tady mě nezklamal. ()

Tulpa odpad!

Tak tohle bylo hodně ubohé, hlavní role byla obsazena ukňouraným a rádoby vtipným předmětem, který zřejmě nemá vyvinuté svaly v obličeji a proto nedokáže předvést ani jednu emoci za celý " film".Přestaňte tohle nátáčet a odejďete!!!! ()

hvezdana

Jedna z mnoha novodobých nezajímavých pohádek. Jakoby "něco" splácali dohromady. Dala bych i dva body, ale vzhledem k tomu, že si už po pěti dnech jen matně vzpomínám, o čem ta pohádka vlastně byla (což se mi často nestává), dávám jen jeden bod. ()

ZZZHarry odpad!

Snad nejvíc ze všeho mi vadil naprosto nesympatický floutkovský hlavní “hrdina”. Byl mi tak odpudivý, že spolu s dalšími záležitostmi, které jsou zde určtě už popsány, dávám jednoznačně odpad. Fakt nemůžu jinak :-/ ()

KITTbx

Nechápu, proč zrovna odpad, pohádka je to sice poněkud jinak natočená, ale pokud si vezmu tu změť tzv. pohádek natáčených posledních cca 30let, tak je to jedna z mnoha podobných. Jsem už také starší chlap, takže pochopitelně S čerty nejsou žerty, Jak se budí princezny a podobně se to měřit nemůže, ale představitelka princezny je nádherná mladá žena a rozhodně pohádce ostudu nedělá. Mladý pan kouzelník, tedy jeho představitel mi není nijak znám, ale rovněž nešlo o vyloženou ostudu či zmar. Nic méně na pohádku jsem se koukal dnes na netu, štědrovečerní náladu jsem k tomu nepotřeboval a dokoukal jsem to. Takže dávám dvě hvězdy a věřím, že Anička Kadeřávková se bude jen zlepšovat a Ulice ji nepohřbí a že i na Denise Šafaříka čeká lepší budoucnost. ()