Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

elma odpad!

Ošklivější hlavní postavy jsem neviděla a scénáristu bych nechala ukřižovat. Denis Šafařík, je mi líto, ale fakt velmi nehezký chlapec, velmi nehezký. Už Hugo Haas říkával záleží hodně na obsazení filmu, tohle je ale hnus velebnosti.... ()

nelmal

Většinou Vánoční pohádky hodnotím hvězdou navíc, aby se vyrovnala přehnaná kritika. A děje se to tak i u té letošní. Bože, ten herec, teda"herec, co stvarňuje Žita, Vilhelmová. .děj o ničem, nuda.tak mám pocit, ze toto bude figurovat na spodku vánočního pohádkového žebříčku. ()

Tomgunses

Málokdy dám krom hvězdiček i koment. Tady udělám opět výjimku. A že to byla blbá pohádka, že? Absolutně nevyvážená a splácaná záležitost nehodná Štědrovečerního večera. Proč někdo vynaloží energii na něco tak stupidniho? Protože mu někdo naloží peníze. :-) ()

korinek odpad!

Herecké výkony „Žita" naprosto otřesné. Po první scéně jsem označil jako blbost, po skončení jsem názor nezměnil. Škoda skoro 2 hodin ztraceného času. Liška a Vilhelmová alias čertice „Filištína" jediné z mála kladů pohádky. Nelze opomenout speciální efekty, které jsou propracované a obohacují nudný, nulový, nezajímavý děj. ()

bblack31

Pohádka tragická.Ti co píší že je to nejhorší pohádka by si měli pustit Slíbenou princeznu a pak hodnotit tuhle.Jedna hvězda protože to bylo o něco lepší než Slíbená princezna která je snad pohádkové dno. ()

sedr odpad!

je mi to líto, ale nelze jinak. hlavní hrdina tragickej, scénář tragickej, všechno...možná bych odpustil, kdyby pohádku vysílallo čt art vpolovine cervence ve 3 rano...ale toto... ach jo :( ()

Pimburger

Dobrá, nebudeme předstírat, že se z tohoto stane legenda, ale z komentářů to vypadá, že většinu hodnotitelů nasral Ježíšek a nejlepší únik z frustrace z měkkých dárků je nenávistná kritika pohádky na ČT. Jinak si totiž nedokážu vysvětlit každoroční záplavy odpadů deset minut po začátku. Pokud jde o samotnou pohádku, tak zase tak hrozná nebyla. Variace Tatiany Vilhelmové na čerta Lucie Bílé trošku vadila, Lišku taky příliš v těchto rolích nemusím, ale koukat se na to dalo a rozhodně to nebylo tak hrozný, aby to dostávalo absolutní odpady. Proto dám taky čtyři betlémský **** - já byl totiž s nadílkou spokojenej a ani kůstka neuvízla v krku, takže není důvod nenávidět pohádky. ()

huhuhu783 odpad!

Naprosto absolutní příšernost.Trapnost nad trapnost. S rodinou sme jen nevěřícne vejrali. Nějakej mladej vocas co se nechal naverbovat, a pak se snaží vochcat kde koho během přijímače , projde kolem princezny a promluví s ní jeho debilním hlasem. Buch láska bezmezná je na světě. Dostane šutr a školí kde koho o spravedlnosti.Poprvní uviděl nezbedník kouzelnej kámen krs klíčovou dírku a buch,nefungoval,pak mu ho restnou a on přiběhne až k princezně se šutrem na košili a ten, i přes to že ho nemohla přehlídnout ,mu pak splní dvě přání jak nic.Jo a mít kámoše co si ve stresu zapamatuje do písmene slogan je fakt super. Akorát poprvní propadl jen vychcánek a pak celá banda turistů.NIC naprosto NIC nedávalo smysl a snad jen ten správce Neklan měl nejčistčí úmysly a taxem mu fandil až do konce a myslím že do kotle bych místo něj posla scénáristu s rejžem. ()

VerJer odpad!

Poser mi zada. Ty woe tak na tohle jdou moje koncesionarske poplatky. Dekuji ceske televizi za dalsi ukazku zmumpojidni mrdky. ()

tom75p odpad!

Tak jo,dokoukání Žita beru jako bobra odvahy. Když jsem následně šel na CSFD,říkal jsem si : ať to nemá nad 25%,ať to nemá nad 25%....ať nejsem za úplnýho dementa. Vyšlo to,nejsem dement. PLUSY // Cameo Bolka P.-hezkej čert // slizkej patolízal P.Kříže ( ale je to opravdu plus vánoční pohádky ??? ) // MÍNUSY // takřka VŠE ostatní - vybírám ty top body // Kouzelník Žito - p.Šafařík - omlouvám se , ale TO JE TO ÚPLNĚ NEJVÍC NEJSTRAŠNĚJŠÍ ( větší stupňování už asi čeština nezná ) - jasně,kdybych v tom hrál já,ASI by to bylo ještě horší ,ale JÁ nemám ambice být hercem. Navíc jsem hetero, takže možná neobjektivní , ale ten kluk je ...prostě nechápu jeho výběr ( další z řady pohádek za poslední roky , chjo ) -sl. Kadeřávková vedle něj působí jak K.Hepburn // Zpěvy - doprdele PROČ? // Proč zase český trhy vypadají jak bazaar na Dálném východu // Dementní král - zase. Proč,proč,proč? To je v každý pohádce.Proč?Proč?Proč? Neuhrál to p.Somr,Štěpánek ...., ani p.Kostka // V pekle jsou celou dobu dva čerti? Jo,je to maličkost , ale...Sice mě ani P.Liška ani T.Vilhelmová vysloveně nesrali,ale v týhle sračce to jenom podtrhuje bídu // P.Kříž-byl by slušnej záporák,kdyby to nebyla jeho 20á stejná role // Komentovat příběh radši nebudu. // Stačí. Věřím,že se všichni zúčastnění snažili , co mohli. Zbytečně.Bohužel. Stašná sračka. Jo , a zapomněl jsem na postavu kuchaře. Proti tomu je i p.Šafařík herec. Sorry.// A ještě musím-myslel jsem si,že to nejhorší v české mainstreamové pohádkové tvorbě představuje bodrost,blbost a výpravnost filmů Z.Trošky. Mýlil jsem se,krutě jsem se mýlil. Pane Zelenko , pohár je Váš !!!! ()

mauriceDODO

Hezká princezna, sympatický princ, dobrá kamera, ale vše kazí slabý scénář... Například Kříž v roli zlosyna neměl téměř co hrát, i když se snažil, charakteristika postav byla obecně dost odbytá. Klobouk dolů před paní Bohdalovou - zase skvělá, doufám, že bude hrát v pohádkách věčně! ()

jiki

Mírně nadprůměrná pohádka, objektivně si zaslouží 60%, bohužel u nás se nám rozmohl takový něšvar, kdy se natočit dobře hodnocenou pohádku, která má premieru na Štěedrý den věcí nemožnou. Flustráti zklamaní z vánoc, čekají na začátek pohádky, jen aby ji mohli zde vrazit "odpad":-((( ()

Aladiel

Komentáře zde jsou veskrze negativní, takže budu smířlivější, protože oproti předchozím pohádkám, zejména Slíbené princezně, je Kouzelník Žito umělecký skvost. Plusy: Herecké výkony většiny herců byly kvalitní, dobře hráli zejména Pavel Kříž (i když trochu přehrával, ale u padoucha se to dalo snést), Petr Kostka, Anna Kadeřávková, Pavel Liška i Taťána Wilhelmová. Scénář dobrý, kamera i hudba také. ČT konečně po letech tápání místo 3 pohádek raději natočí jen dvě, takže to už bylo na filmu znát, netrpěl šetřením na úkor kvality. Kvalita chyběla ve filmařském řemesle v některých částech. Mínusy: Naprosto otřesný byl nápad pojmout část filmu jako muzikál. Zásadní chyba. Herec Denis Šafařík se do hlavní role nehodil, nebyl pro ni vhodný typ, a na jeho výkonu to bylo znát. Ale snažil se vydat ze sebe to nejlepší, jenže role nebyla pro něj vhodná. Námět byl trochu křečovitý a jeho chyby nespravil ani scénář. Někteří herci ve vedlejších rolích mohli ubrat na hereckém výrazu a přehrávat méně, aby jejich role byly civilnější a uvěřitelnější. Režie mohla být výrazně lepší. Pohádka se nezařadí mezi filmovou klasiku, ale neurazí se na ni podívat. Příkré komentáře ostatních přispěvatelů nesdílím, bylo tam dost kladných momentů, pro které si pohádka nezaslouží takové špatné hodnocení. Snad se tým poučí a příště natočí něco lepšího, protože vedle excelentních výkonů herců a filmařů se daly najít výkony velmi špatné, které celý film poslaly ke dnu. Kdyby místo špatných výkonů jejich tvůrci odvedli výkon průměrný, filmu by to výrazně prospělo na kvalitě. Nejhorší je nevyrovnanost výkonů v celém filmu a celého štábu, nejen herců. Někteří odvedli maximální výkon, jiní práci odflákli. Ale od toho je režisér, aby herce usměrnil v přehrávání nebo špatném výkonu. Zatímco scénář dobrý, režie podstatně horší, a oboje padá na jednu hlavu. Chyběla oponentura vůči názoru jednoho člověka, který v sobě sloučil role scénáristy i režiséra. Měl k sobě mít někoho, kdo jej upozorní na největší chyby. Proti tomu, co se točí v posledním desetiletí je odvedené dílo ale pořád umělecký skvost, kterému ovšem předešlí tvůrci vánočních pohádek laťku nenasadili příliš vysoko. ()