Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

uletov

Tak vidím,že jsem na Štědrý večer o nic nepřišel,podle zdejších komentářů.Já měl nějaké tušení,když jsem si všiml,že tam hraje Pavel Kříž :) ()

evangelik

Dal jsem tedy jednu jedničku, ale film jsem neviděl, protože mezi ty tváře, které když se objeví na obrazovce tak v panice a s pocitem znechucení přepínám na jiný program, patří již delší dobu Jiřina Bohdalová..... ()

trawex odpad!

To není pohádka, to je tragedie. Prvních patnáct minut se dá přežít. Člověk čeká co z toho vyleze. Hned potom se ovšem naplno rozjede kolosální brak. Ty dialogy...Co to má znamenat? A ten herecký projev toho "Žita"... Ten je tam jen proto, aby tam byl. Ale není v tom sám. Jestli měl pan Zelenka problém s obsazením postav, stačilo se poohlídnout mezi ochotnockými herci. Věřím, že by určitě našel vhodnější obsazení a to nejen do hlavní role. Určitě by ČT ještě ušetřila a vybraní jedinci by hráli aspoň srdcem a ne pro peníze nebo z jakéhosi automatismu. Odvykládat předepsaný text a ještě občas nesrozumitelně, totiž zvládnou i malé děti. Nechápu, na co tam ten režisér vůbec byl? Herci si prostě hrají jak chtějí a co chtějí, protože prostě neví, co se po nich chce. Prostě když to pana reřiséra nebaví, tak ať to prostě nedělá. Nečekal jsem pohádku kvalit S Čerty nejsou žerty, to bych byl opravdu najivní, ale tohle je výsměch do ksichtu všem divákům a naprosto odfláknutá práce. ()

rozum i cit

Asi bych doporučila České televizi, aby nedělala na své nové pohádky tak bombastickou reklamu, protože o to více pak vynikne, když je nové dílo propadák. Kouzelník Žito má podobně jako některé nové pohádky překombinovaný a nesmyslný děj. Jediný motiv postupného zkažení charakteru naznačený pěkně v Nejlepším příteli, či nebezpečí rostoucího ega plynoucího z možnosti soudit šmahem druhé, a hrát si tak na Boha, v nějž jsem doufala a který by pohádku postrčil o příčku výše, zůstal zcela nevyužit. Místo toho zbyl jakýsi rádoby vtipný, rádoby poučný mišmaš, kterému pak nasadila čertovská trojice korunu. Nemám ráda, když se u televizní obrazovky cítím trapně. Škoda, protože pan Zelenka natočil v minulosti i některé dobré pohádky-př. Rumplcimprcampr a Nesmrtelnou tetu, která je už taky tak trochu klasikou, jeho novější jsou už slabší, přesto vesměs stále koukatelné, ale tohle se opravdu nepovedlo. Ačkoli o herecké tvorbě nějakou představu mám, disponuji na rozdíl od představy pana režiséra o recenzentech i univerzitním vzděláním, tak si přesto myslím, že tato nová pohádka je jedna z nejhorších za poslední roky (byť Slíbená princezna a Kdyby byly ryby je ještě o nějaký ten level níž). A také bych byla opatrná při označování svých kritiků za lidi čtvrté cenové kategorie, protože tím klesne na úroveň těch, vůči jejichž slovům se ohrazuje. Na druhou stranu se musím zastat herců, jakkoli mi nemusí sedět typově ani svým hereckým výkonem. Jistě se upřímně snažili, ale když je scénář blbost...ono kde nic není, ani smrt nebere, a představitelé hlavních rolí si rozhodně nezaslouží různé urážky osobní povahy a komentáře plné vulgarismů, jak se porůznu na internetu objevují. Hodnotit hvězdičkami tuto pohádku raději nebudu, nedopadlo by to dobře. Ještě, že mi rovněž letos natočené Vianočné želanie, které bylo o několik úrovní výše, spravilo chuť. ()

revere

Mně se zdály dialogy téměř bez nápadů, Tatiana Wilhelmová až trapná a snažení Pavla Kříže marné. Ale dětem, vyrůstajícícm ve světě Pixaru, Harryho Pottera a Youtube, se to líbilo. ()

Xmarc

Nebyl to určitě vyloženě průšvih, už jsem viděl mnohem větší pohádkové (vánoční) průsery. Žádná sláva to ale nebyla i přes sympatickou princeznu a snad pár dalších vcelků nevýznamných plusů. Hlavní hrdina nesympatický jeliman. Pavel Kříž se snažil dělat zlé ksichty, co to šlo, ale asi to nefungovalo úplně jak mělo. Myslím si, že Pavel Liška by čerta zvládl ještě o kus líp. Tatianu Vilhelmovou mám docela rád, ale připadalo mi, jak kdyby se v podobě čerta snažila kopírovat čerta Yvety Blanarovičové z jiné pohádky... bohužel vcelku marně. Zbytek průměr až podprůměr, zpívané pasáže zbytečné. ()

Alvin

Proč má ČT potřebu uvést každý rok novou štědrovečerní pohádku, když to pak dopadne takhle. To radši jednou za pět let, ale pořádně. ()

soukyd33

Docela chudákov dva čerti na celé peklo. Samé pohromy, výbuchy, plameny. Tahle pohádka je vážně divná. Zatím ani nevím za co dát první hvězdu. Zpěv v moderních pohádkách je něco hrozného. Kouzla zajímavá, vždycky je s nimi zábava. Jedna hvězda. Lucifer je hrozně k smíchu, tedy vzhledem. Hvězdiček 1* ()

Frontier

Když jsem po Štědrým dnu četl tu vlnu kritiky, nechtělo se mi tomu věřit. Nechal jsem to malinko uzrát a zhruba po týdnu jsem si tenhle kus pustil s tím, že to přeci nemůže být tak špatný. A ono je. Fakt jo. Dvakrát jsem u toho dokázal usnout, jak je to záživný. Z herců mě nezaujal nikdo. Kříž, Liška a Vilhelmová mě vyloženě iritovali. Kadeřávková s Šafaříkem jsou takoví nemastní neslaní, plochý, mdlí, jaloví. Baba Bohdalová se vleze všude, za mě další mínus. Odpad se mi úplně dávat nechce, tak dám jednu * za Křivoklát... ()

JankaT odpad!

Ty vánoční pohádky. Kdyby se místo kvantity soustředilo na kvalitu, mohli by vznikat díla, které by si pustily i naše děti. ()

EasternJoe odpad!

Mezi současnými, již tak nekvalitními pohádkami, s přehledem nejhorší odpad. Tak trapná klišovitost, mizerné herecké výkony, a až absurdní příběhové poučení (podváděj, buď lempl, buď línej a jsi klaďas) se jen tak nevidí. ()

Ajfist

Tahle pohádka se silně nepovedla.Nechápu co je na ní výpravného.No asi to,že se vypravili s kamerou taky ven do exteriéru.Jinak je to opravdu zoufalost.Když jsem jí viděl jako premiéru,měl jsem problém to vůbec dokoukat do konce. ()

miroslavp odpad!

Ty krabe, co to je za kktinu? Tu pohadku by zachranilo jedine, kdyby Zita nelidsky mucili a popravili. Ja to tedy ani nedokoukal, takze je mozne, ze se tak doopravdy stane, protoze takhle otravna a nesympaticka hlavni postava se jen tak nevidi. ()

Peddro odpad!

Poslední roky je módou zženštilý princ, který se moc neumí prát, ani nemá rád souboje s mečem. Je to Kouzelník Žito nebo princ ve Slíbené princezně. Salámovou metodou se snaží tento typ ,,hrdiny" vnutit dětem. Princ má být udatný hrdina a tečka.. ()

287382 odpad!

Pohádka u které se vám bude vracet štědrovečerní večeře a budete si přát opět poslouchat křik vašich dětí místo zpěvu "vybraných herců". ()