Stará výměnkářka, surově podříznutá, nalezená sedící na židli nad svou batolící se drůbeží. Okolnosti jasně ukazují na loupežnou vraždu a Budík (J. Plesl) zpočátku nepochybuje. Nabízí se motiv peněz, ukrytých ve výměnkářčině náboženské knížce, Nebeklíči, jak bylo na vesnici zvykem. Ty zmizely. Stopy ukazují, že rodina, tedy vážený syn hospodář (M. Finger) a jeho žena (B. Lukešová), jsou nevinní, že útočník přišel zvenku. Ale kdo? Může hrát nějakou roli blížící se soud o pozemky, ve kterém měla stará paní svědčit? Otázky se komplikují, vesnice na okraji Prahy se jeví jako čím dál tajemnější svět, v němž se dějí poněkud nepochopitelné věci. Existuje například skřítek Hospodáříček? Budík je však racionální člověk, a tak brzy narazí na skutečnou stopu. Na základě chytrého postřehu objeví výměnkářčiny peníze a další důkazy. Podezření se obrací k rodině. Dojde i k zatčení, ale to nakonec nikam nevede, je totiž jasné, že právně neobstojí. Budík cítí, že stále nerozumí něčemu základnímu, bez čeho se v tomto vesnickém případu neobejde a co musí pochopit. A když je varován, aby se o pochopení této bohaté sedlácké rodiny raději nesnažil, neposlechne. Je policista, má nějaké poslání, jeho etika mu velí prosadit pravdu, ať je jaká chce, děj se co děj… (Česká televize)

endymion

Naprosto neprůstřelně jsem vydedukoval, že velkostatkářu podřízl její vnuk, který zběhl z vojny, rodiče ho doma tajně přechovávali, ale bába to jako chtěla nahlásit (šavle, skřítek hospodáříček, služka aj). To, jak to vyšetřili, krátka nesedělo. Téměř ortodoxní křesťanka by takovou "prkotinu" určitě takto neřešila. ()

Peabody

tak tento díl mi přišel o něco lepší, myslím, že Hlaváček byl trochu lépe zapojen (nemyslím počáteční zapojení), dokonce i na něco pčišel a bylo mu to uznáno, buď si zvykám, nebo se méně často nakláněla kamera. Na rozdíl od mnoha místních diskutérů mi hlavní zápletka nepřijde nemožná, myslím, že 80 letou paní, hluboce věřící, pyšnou a soustředěnou na čest rodu, to není zcela nemožné. Navíc předpokládám, že scénárista vycházel z nějakých dobových případů. a necucal si všechno z palce. Ano, trvají nedobové dialogy mezi hlavními postavami, i když žid se docela snažil (jako v Humoreskách), trvá nehudba (abych to řekl klausovsky), ale třeba tubera netubera se mi docela líbila. ()

huspenina33

Langmajer má nějakou úchylku na hospodské a hospodské na něj? Už podruhé řeší případ souloží s hospodskou? Proč?? Nerozumím taky proč se vrchní inspektor šel omlouvat na pohřeb, že to vyřešil. Celý ten seriál je takový neslaný nemastný, nesympatické postavy. ()

maclib

Některé "plivance" na tento seriál už začínají být úsměvné. Soudit tehdejší dobu a přemýšlení lidí v ní z pohledu doby dnešní vůbec nejde. Za mne opravdu velmi zdařilé vykreslení, výborné herecké výkony a ten konec byl vynikající.... Asi to bude mít ještě dohru. Zatím nejlepší díl. ()

Benigni

Celkově se mi líbí jednotlivé kriminální případy a docela jsem ochotna přistoupit i na tu mírnou naivitu, která se v seriálu pěstuje. Přesto mně ale moc netáhne sledovat seriál jako celek - příběhy se šlechtičnou, vztah mladých i strýčkova nemocná neteř jsou jen "telenovelovské" vaty, které zbytečně zdržují příběh. Kamerově je to sice bohaté, ale režijně je to velmi neucelené. Ani silná krimi, ani humoristický seriál, ani psychologicko-dramatický cyklus. Prostě takové nemastné neslané, místy připomínající brakové Četníky z Luhačovic. ()

elma

Moc se mi líbí herečka Lucie Žáčková, je to ten typ herečky, když jí vidím, tak si říkám, jéé to bude hezký. Měla by být více obsazována, má hezký milý obličej a krásný civilní projev. ()