Oběti

všetky plagáty
TV spot
Česko, (1999–2008), 11 h 10 min (Minutáž: 78–90 min)

Réžia:

Petr Slavík

Scenár:

Miroslav Sovják

Zbyněk Fric, Karel Zima, Libor Žídek, Josef Nedorost, Jiří Bábek, Vladimír Dlouhý, Klára Pollertová-Trojanová, Bohumil Klepl, Bronislav Poloczek, Jenovéfa Boková, Jiří Kodet, Marie Spurná (viac)

Na televizní obrazovku se vrací cyklus Oběti o lidech postižených zločinem. Vzrůstající zločinnost a stále častější osobní zkušenost každého z nás, kteří jsme byli oloupeni, vykradeni, napadeni, s nemohoucí spravedlností, která někdy z nepochopitelných důvodů nahrává spíše zločinci než jeho oběti, vedla scenáristu Miroslava Sovjáka a režiséra Petra Slavíka k vytvoření této série. (Česká televize)

Recenzie používateľa Aky k tomuto seriálu (3)

Přepadení (1999) (E01)

Ne, odmítám tomu vzdát hold. Je to schématické, zjednodušující, připomínající předlistopadové inscenace. Bezelstná dobračka s doširoka naivně otevřenýma očima se střetává se zloduchem plným čirého zla, jehož příčiny autory nezajímají, s lhostejnými kolemjdoucími, hloupými policajty bez zájmu o svou práci, s třídou žáků, která se ji permanentně jako jeden muž snaží vytočit, s prospěchářskou úlisnou kolegyní učitelkou a zřejmě celým sborem, s ignorantským a posléze opileckým manželem, se synem, který podvádí manželku… Jen ona jediná je bez vady a poskvrnky, zatímco nikdo z jejího okolí neprojeví jediný pozitivní rys, který by stál za povšimnutí. Taková stylizace je možná v komedii nebo jako horor, ale ne ve snímku, který se tváří jako obraz života v dané době. Protože takovým obrazem není, je falešný. Navíc se to všechno ani nežije, ale vypráví se to (bůhví proč, neboť je vlastně už po všem) značně inertnímu psychologovi. Dvě hvězdičky dávám ze skvělé herce. ()

Svědek (2001) (E03)

Profesionálně je to dobře napsané, příběh je vedený vynalézavě s několika docela překvapivými zvraty, na herecké výkony je radost pohledět. Co mi, zde, stejně jako na celé téhle "slavíkovské sérii" vadí, je ono soustředění všeho negativního, co lze v současnosti nalézt, do jednoho uzlu, který se odehraje v jendom či dvou měsících. Současná ztráta dvou zaměstnání, útěk postbubertální dcery, vražda, gamblerství, alkohol, předpojatý soudce, neschopný úřad práce, absence pozitivních příbuzenských vazeb... A to vše je podáváno formou, z níž se zdá být zřejmé, že toto je obecný snímek dnešní doby. Vlastně mi tam scházela už jen ona postava, která by přirozeným způsobem vyslovila onu zlomyslnou vět:u: za komunistů bylo líp. Proto jen 3*. ()

Hadí tanec (2005) (E05)

Ne, opravdu to není víc než horko těžko průměrná televizní inscenace. Scénárista a režisér se urputně snaží zobrazit aktuální téma domácího násilí a vychází z toho technicicistní popis všech jeho možných příčin, přičemž žádná nesmí být vynechána. Celému tomuto vzdělávacímu vyznění notně napomáhá postava psychologa, který "nenáslině" dovysvětluje,. co by snad dívák mohl nepochopit. Chybí invence, nápad, esprit - drama. Náznak, od kterého by se nějaká dramatická linka dala odpíchnout, spočívající v úvahách, že soudní proces byl možná veden s nějakými vadami a je třeba a je možné ho obnovit, zůstává zcela nevyužitý. Jen kvůli hercům nejdu s hvězdičkami ještě níž. ()