Magické hlubiny - Série 2 (2022) (séria)

Rovnováha a ohrožení (S02E05)

(epizóda)

Pavel Jirásek

Kamera:

Petr Vejslík

Lucie Výborná (sprievodca)

Přístup veřejnosti někdy trpí zažitou, ale mylnou představou, že ideální a krásná příroda je neměnná. Že chránit máme stav. Jenže příroda nikdy neměnná nebyla. Krajinou procházely požáry a povodně, měnilo se klima – a příroda se vždy nacházela ve stádiu permanentní změny. Člověk ovšem změny urychluje a navíc nedává přírodě možnost, aby se po zranění vyléčila sama. Lucie Výborná hledá místa, kde ještě funguje očistný rytmus povodní a nachází je na Třeboňsku, v meandrech horního toku Lužnice. Podívá se, jaká rovnováha vzniká v zatopeném lomu Velká Amerika. Vrací se na některá místa, kde byla před lety: na líhniště skokanů ostronosých na Moravě a pátrá po příčinách úbytku žab. Verdikt je zdrcující: žáby v suchých letech ztrácejí místa k rozmnožování, neboť jsme vysušili příliš mnoho mokřadů a příliš zarybňujeme malé vodní plochy. Ani pohádkové rosničky už nevídáme nijak často. A nakonec se Lucie vypraví na vřesoviště v Brdech, kde armáda po desetiletí ničila terén. Jenže právě to vyhovovalo vodnímu životu, který jinde nenajdeme. (Česká televize)

Marze

Nadchla mě podvodní exkurze na Americe u Karlštejna, kam jsme jezdili trempovat a byli také na terénní praxi ekologie. V bažině je pěkně vidět jak chráněný člolek likviduje vajíčka chráněného skokana. ()