Magické hlubiny - Série 2 (2022) (séria)

Vetřelci a domácí (S02E02)

(epizóda)

Pavel Jirásek

Kamera:

Petr Vejslík

Lucie Výborná (sprievodca)

Invazní druhy představují druhou nejvážnější příčinu vymírání rostlin a živočichů, hned po zániku přirozeného prostředí, které se hroutí pod tlakem civilizace. Veřejnost už dobře zná některé zavlečené rostlinné druhy, a které se vymknuly kontrole. Ale pod vodou, ve světě vodních živočichů, je situace snad ještě horší. Desítky druhů, které ještě před sto lety patřily k běžným, vymřely, nebo jsou takřka k nenalezení. Typický je příběh karase obecného. Přídomek obecný znamená, že živočich by měl patřit k těm hojným, obvyklým, často spatřeným. Jenže jeho konkurent, karas stříbřitý, který se k nám dostal proti proudu Dunaje, prakticky zlikvidoval populaci našich karasů. A to díky hybridizační schopnosti, tvorbě klonů. Jen někteří přenesení živočichové české přírodě neškodí, většinou proto, že se u nás nedokážou rozmnožovat nebo nejsou agresivní. Podívejte se na příběhy invazního karase, střevličky východní, amerických raků či mlžů z Asie. A na nesmiřitelný boj o potravu a přežití, který panuje pod hladinou. (Česká televize)