Magické hlubiny - Série 2 (2022) (séria)

Kaňony a údolí (S02E03)

Pavel Jirásek

Kamera:

Petr Vejslík

Lucie Výborná (sprievodca)

Kaňony, soutěsky, strže, strmá údolí představují zvláštní vesmír. V neporušené přírodní divočině by jejich zastíněná dna byla domovem chladnomilného života. Přirozené bariéry skal dávají vzniknout rozličným a velmi rozmanitým biotopům. Jenže ačkoliv příroda nad hladinou bývá ve stěnách i okolí kaňonů rozmanitá, bohatá a velmi často lidmi téměř nedotčená, pod vodou to neplatí. Přestože kaňony vesměs leží na místech s vysokým stupněm ochrany, současná legislativa řeky chrání nedůsledně. Je to jediný prostor, do kterého je i na území národních parku povoleno vysazovat život: tedy ryby. A to mnohdy druhy, které na daném místě nemají co dělat. Vody v našich kaňonech jsou navíc často přehrazeny jezy či přehradami, takže průtok i teplota řeky nemají nic společného s divokou přírodou. Lucie Výborná objevuje, že pod křehkou a monumentální krásou, která bere dech, se často skrývají léta neřešené problémy. A i současné snahy o návraty některých druhů, například repatriace lososů, se potýkají s civilizačními překážkami. Kaňony Dyje, Berounky, Labe, soutěsky v Českosaském Švýcarsku a jiná impozantní místa na nás někdy působí divokou, čarovnou iluzí. Tato iluze ale zmizí s prvním pohledem pod hladinu! (Česká televize)