Magické hlubiny - Série 2 (2022) (séria)

Jezy a kanály (S02E01)

Pavel Jirásek

Kamera:

Petr Vejslík

Lucie Výborná (sprievodca)

Druhá série Magických hlubin začíná. A kde jinde začít než na řekách – vždyť provázejí náš život od dětství. Zdálo by se, že natáčení v běžných korytech je u nás takřka nemožné, že říční vody budou kalné. Ale v různých ročních dobách se na řekách otevírají překvapivá okna do hlubin, a to nejen na horních tocích. Lucii Výbornou očaruje Berounka, která na úseku pod Plzní teče terénem s písčitým dnem a i v parném létě bývá nádherně průhledná. Ohře a její přítoky kolem Lokte zase překypují bohatstvím rybích druhů, včetně poměrně vzácných. Ale to největší překvapení připravila natáčecímu štábu Svitava a Svratka v Brně. Obě řeky protékající aglomerací jsou totiž regulované a zdánlivě plné bahna. Jenže pod jezem v Maloměřicích, kde se vody hýbou, nacházíme takřka akvarijní, bělostný písek. A ve Svratce zase v některých letech bývá kolem půlky června viditelnost až 8 metrů v horizontálním směru. A čirou vodou se prohánějí tisíce ryb: cejni, jelci, podoustve, ostroretky, candáti i okouni. Magické hlubiny tak hned v prvním dílu přinášejí unikátní záběry, nad jejichž krásou se tají dech. (Česká televize)