Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Recenzie používateľa Steparu k tomuto seriálu (9)

Série 1 (2022) (S01)

Tak máme za sebou první sérii, tak si to nějak zhodnotíme. Rozdělil bych seriál podle příběhových linek. Nejméně jsem se bavil linkou Jižních krajů a Númenoru. Místy až římská stylistika mne do toho neseděla. Co jsem si naopak hodně užíval byli Trpaslíci s Elrondem a pro mne nečekaně hobiti. Záměrně nezmiňuji linku s Galadriel, neboť z její linky i postavy mám smíšené pocity. Na jednu stranu to jak je napsaná postava, odhlédme-li od toho co to za postavu má být, je zahraná dobře. Problém však je, že je to šablona a nic více. Ačkoliv k prokreslení trochu dochází. Já popravdě nemám problém s tím ža u Gal vytáhli spíš tu její bojovnost a jistou ctižádost, neboť i to je vlastnost Galadriel. Ale rozhodně by si zasloužila větší prokreslení. Naprosto chápu ty, kteří momentálně tuhle postavu nesnáší a doufám, že s tím tvůrci něco udělají. Nejsem jinak zklamán z nišeho ta výrazně abych mohl říci že je podprůměr nebo odpad. Kdyby to neneslo název Lotra (kvůli právům musí) a kdyby to nebylo ze světa Ardy jde o kvalitní, místy velmi nadprůměrné fantasy se slabším rozjezdem ale neurazí. Z pohledu však toho v jakém světě jsme, je to horší. Pokud však přistoupí divák na to, že se dívá vlastně na fanfikci, na to jak to asi mohlo být, pak myslím, že nelze říci, že by to bylo nekoukatelné. Abych to neprodlužoval první série si ode mne odnáší 70%, pokud bych chtěl být velmi kritický pak 65%. Souhlasím s některou kritikou ale s dogmatickým hejtem a úrážením že to je s*ačka souhlasit nemohu neb ti lidé asi nemají oči nebo nevím. Líbit se vám to nemusí, ale měli byste uznat že to má jisté kvality. To abych si rýpnul do jistých míst. A přidám citát samotného J.R.R. Tolkiena - "Cykly by měly být svázány s majestátním celkeme, a přesto nechat prostor pro jiné ruce, které vládnou barvami, hudbou a dramatem." ()

Stín minulosti (2022) (S01E01)

BYl jsem z těch co se zastávali Prstenů moci. Říkal jsem že nelze hodnotit před finálním dílem. A to tu teď máme. A za mne. Not bad. Čistokrevný Tolkien to není, ale také mu to není tak moc vzdálené. Jen těm elfům mohli dát aspoň paruky. Nu, držím palce. A popravdě, pokud se odprstíte od toho srovnávat to s Jacksonem a bude na to koukat jako příběh inspirován světem Tolkiena pak si to dle mého užije. ()

Na moři (2022) (S01E02)

Už se to malinko rozjíždí. Určitě by bylo lepší kdyby to mělo aspoň pg 16 nejlépe Rko. Ale chápu ()

Adar (2022) (S01E03)

Tak tohle bylo dobré. Zvýšil se rating takže uvidíme pár záběrů a to velmi pomohlo. Má to své zápory, ale já jsem spokojený. Ano plný počet si to nezaslouží, ale dokud to bude v modrých (což si podle mého taky nezaslouží) tak tanm těch  hvězd bude. Ale to je vedlejší. :D Popravdě největší rozopr cítím u brnění Númenorců. Nějak si jím nejsem jistý. Každopádně se tu rozbíhá další linka avyapdá takhle na začátek zajímavě. Hobitci jsou fajn a poprvé mne jejich linka baví, což je absurdní. V knihách i v Peterově adaptaci mne nudí. Neskutečné. Takže už jen za to musím chválit. Jen tak dál a budu za sebe spokojený ()

Velká vlna (2022) (S01E04)

Popravdě asi nejpomalejší začátek. Který je dosti utahaný. Linka s Arondirem alidmi je stále nejslabší. Hodně to táhne Elrond s Durinem. To je taky highlight celé epizody. Númenor mne stále nějak plně neoslovuje. Podobnost s Atlantidou je na mne až moc veliká a byť jsou kulisy dechberoucí, jakoby do celého seríálu nějak nezapadaly. Stále se však jedná o nadprůměrné fantasy ()

Odchody (2022) (S01E05)

Tak tahle epizody po minulé poněkod výplňové, byla zase tím pravým. Ale hobitci mne tentokrát nudili.. Zatím však nejvíce působila tolkienovsky.. Respektive Jacksnovky. :D Věřím, že hodnocení se po čase vytáhne celému seriálu. Teď je tu ještě plno zarputilích odpůrců. Čím tato epizoda však opravdu vynikla je práce s hudbou. Jestli bych mohl vytknout tak je to archetyp Galadriel. Je škoda že se drží učebnicové šablony. Doufal jsem že ji  prokreslý, jako v podstatě citlivou, empatickou postavu. Která však umí být děsivá. Jasně chtějí jí dát nějakž přerod, ale řekl bych že je to škoda. Asi má jediná výtka i po pěti epizodách. Kdo však válí a krade si celý seriál je elrond s Durinem. Klidně by mohl být jenom o nich. Opravdu. Ta linka mne hrozně baví. Působí dynamicky a velmi přirozeně. Dokonce je krásně vykresleno jejich přátelství a oba jsou určitě highlightem seriálu a už jen kvůli nim se ten seriál vyplatí sledovat. Zároveň je tam nejvíce cítit Tolkien  a už kvůli tomu nemůže fanda dát pod tři hvězdy. Protože za tuhle linku by se nestyděl ani mistr. ()

Udûn (2022) (S01E06)

Nooo... Smekám režisérce. Ta ponurá, místy s nádechem hororu, atmosféra je skvělá. Dvě linky se nám spojily a já jsem opravdu zvědav co přinese další epizoda. ()

Oko (2022) (S01E07)

Popravdě nevím, proč je tak nízké hodnocení. Byť nejde o ten nejlepší díl, hezkz plyne. Napětí si Isildurem moc nefunguje, neb víme, že to musí přežít. Linka kolem jižních krajů se relativně uzavřela v prvním dějství. Figurky jsou rozestavěny a byť někde ten základ není tak uplně pevný, jako je třeba příběhová archa Galadriel, který je prostě odlišná od knih (smiřte se xD), nebo Sauron který prostě do toho celkově nezapadá vizuálem. Máme tady i velmi pevné stavební kameny. Celá ta linka kolem trpaslíků a Elronda je velmi povedená a asi to nejlepší na seriálu. Jde vidět, že ta měla největší péči a Durin IV. s Elrondem se skvělý. Chemie mezi nimi je úžasná,a zbatek seroše by mohl být jen o nich.   Dovolím si ale kritizovat. Ne seriál, ale určitou část tzv. fanoušků Tolkiena. Nikdo nečekal, že to bude přesně kopírovat,. defacto nic. Nikdo neočekával, že to bude stejně dobré ne-li lepší než filmová trilogie. Možná se dá shodnout na tom, že pokud by to dělala evropská produkce, bylo by to věrnějsí. ALE! Kurňa fix! Máme tady po letech něco ze světa Ardy. Není to skvost, ale rozhodně to není odpad a to nejhorší co nás potkalo. Shadow of Mordor, což jsou hry které mají společné s Ardou tak... Název existují a nevidím že by kolem toho byl takový povyk. Takže chill. Pokud vás to nenaplňuje, proč se dívat. Já netvrdím že si seriál a tvůrci nezaslouží kritiku. Ale je rozdíl mezi kritikou a dogmatickým hejtem, ()

Slitina (2022) (S01E08)

Okey. Tak to máme za námi a já nejsem zklamán. Zvrat kolem toho kdo je Sauron bylo mažná trochu očekávatelný, ale já jsem rád že to není Eminem, Nebavil jsem se sice tolik v kolik bych doufal u finále, zase to byl spíše expoziční díl, ale ve finmále nic moc proti nemám. Uvidíme jak se vydaří druhá série a také co na to budu říkat po rewatchi, který rozhodně nastane. Takhle bych však za sebe hodnotil celkovým skóre 70% za celou sérii. Hlavně kvůli trapslíkům. Bez nich bych se pohyboval okolo 65% možná 67%. To je myslím objektivní. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)