Vikingové navždy změnili Evropu, přesto polovina jich zmizela zcela z historických knih – a to ženy. Zcela neprávem, protože ve světě Vikingů hrály důležitou roli a prováděly mimořádné činy: vikinské ženy velely lodím, zakládaly kolonie, chápaly se zbraní a vyjednávaly s císaři. Jejich stopy je možné prokázat od Ameriky po Kyjev a bez jejich životopisů by byla doba Vikingů neúplná. Tento seriál podává zcela nový pohled na tuto fascinující kulturu. Exkluzivní rozhovory s odborníky celého světa vykreslují autentický obraz vikinského světa podle nejnovějších vědeckých objevů. Velmi kvalitní rekonstrukce nás zavedou do doby raného středověku Vikingů a oživí tuto fascinující a dlouho ztracenou dobu. (Viasat)

Arsenal83

Očakával som, že sa dozviem niečo z histórie, niečo skutočné, niečo, čo mi doplní vedomosti o živote Vikingov a ich žien a niečo, čo ujasní, ako to vlastne bolo s tými slávnymi ženami zo seriálu Vikingovia, ako Lagertha. Dostal som však len dlhé feministické scénky, v ktorých ženy jednajú s mužmi ako 21. storočí a nie ako pred vyše 1000 rokmi. Dramatizácia udalostí vôbec nevyšla, nakoľko bola natočená perspektívou dnešného človeka a obávam sa, že už vôbec nie ľuďmi vzdelanými v histórii. Vikingovia naozaj zmenili tvár Európy a áno, veľkú rolu v ich spoločnosti hrali ženy. Ale dokument by mal vzdelávať a nie hrať za každú cenu na emancipačnú strunu. ()

knihovna

Zajímavý dokument z doby kterou mám rád, jen mi tak chybělo to, o čem se píše v popisu. Tedy hlavně v druhém díle. Dejme tomu, že v tom prvním ta dotyčná opravdu velela lodi a získala nárok na půdu na Islandu. Ale ten druhý díl už byl jaksi zmatený. Ale i tak díky za každý dokument z této doby, který popisuje život obyčejných lidí - to je podle mě mnohem důležitější než datum bitvy. ()

Marze

V prvním dílu  na mě působily rušivě dlouhé herecké scénky. Plusem je neznámá část historie a velmi poučné. Doporučuji zajímavou beletrii Zrzavý Orm. Druhý díl je také výborná sociologická sonda do této otrokářské společnosti. ()