Boj o moc

• USA Succession
USA, (2018–2023), 39 h 25 min (Minutáž: 56–85 min)

Tvorcovia:

Jesse Armstrong

Brian Cox, Jeremy Strong, Matthew Macfadyen, Sarah Snook, Kieran Culkin, Alan Ruck, Nicholas Braun, Hiam Abbass, Natalie Gold, Mary Birdsong (viac)

Seriál o bohatej dysfunkčnej rodine na čele s Loganom Royom (Brian Cox), generálnym riaditeľom jedného z najväčších mediálnych a zábavných konglomerátov na svete. Vzhľadom na Loganov pokročilý vek (v úvodnej časti oslavuje 80. narodeniny) všetci netrpezlivo očakávajú jeho skorý odchod do dôchodku. Každé z jeho štyroch dospelých detí sleduje svoje osobné záujmy, ktoré sa nie vždy zhodujú so záujmami ostatných súrodencov alebo samotného Logana... (HBO Max)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (44)

Boj o moc (2018)

Seriál, který mě dokáže po čtyři série tahat něčím, co silně připomíná bažinu tvořenou směsí bahna, výsledného produktu kafilerie a nelegální skládkou žíravin, aniž by sklouzával do zbytečného sentimentu a patosu mě musel nutně bavit. Byla to přesně taková záležitost, u níž váhám mezi nevolností a zvráceným nadšením. No, a přestože si můj mozek nejednou "ublinknul", zvrácené nadšení zvítězilo na celé čáře. Vzhledem k povahovým vlastnostem jednotlivých postav jsem si sice za celou dobu nenašel žádnou oblíbenou figuru, ale to mi ani trochu nebránilo v tom, abych si osudy celé dysfunkční rodiny Royových dokonale užíval. / Poučení: Jak se asi žije lidem, kteří ztratí práci a v kapse jim nezbývá víc než několik miliard? ()

Série 1 (2018) (S01)

Po trochu rozpačitém úvodu mě první sezóna začala rychle bavit. Je pravda, že ve svém životě řeším poněkud jiný typ problémů, než abych přemýšlel nad tím, do čeho investuji nějakou tu volnou miliardu, ale jinak mě pohled do života snobské "elity" zaujal. Na rozdíl od podobných seriálů se Succession soustředil spíše na vztahy v rodině Royových a sledování této sběře mi místy působilo zvrácenou radost. ()

Celebration (2018) (S01E01)

Po první epizodě ve mně zůstaly smíšené pocity. Téma mě zaujalo, potěšilo mě herecké obsazení, ale zpracování mě příliš nenadchlo. Každopádně beru jako obvykle pilotní díl jako možnost seznámení se s dějem a postavami, takže očekávám plné rozběhnutí příběhu až od druhé epizody. ()

Prů*er v továrně na sr*čky (2018) (S01E02)

Na rozdíl od většiny uživatelů se mi druhá epizoda vcelku líbila. Jednak to bude proto, že mám pochopení pro lidi stižené mozkovou mrtvicí, jednak mě převelice bavili rodinní supi, kroužící kolem JIPky. Stále víc mě taky bere postava Toma, to je neuvěřitelný blb a vlezdoprdelista. ()

Záchranné čluny (2018) (S01E03)

Na to, že v seriálu nedochází k žádným akčním scénám, se u něj zatím celkem dobře bavím. Scénáristovi se příběh zatím velmi slušně daří, velice se mu povedly i jednotlivé postavy a atmosféra plná snobství a řitního alpinismu. Shiobhanina i Kendallova návštěva u otce rozhodně stály za to. ()

Lákání peněz pro chudinky (2018) (S01E04)

Čtvrtá epizoda byla podle mého názoru tak na tři hvězdičky, dokud se Tom nenakazil smrtelným virem, o té chvíle jsem se jeho situací převelice bavil a musel jsem přidat i čtvrtý kousek. Hodně si užívám společnost všech postav, takovou tlupu sviní, aby člověk pohledal:-) ()

Šel jsem na trh... (2018) (S01E05)

"Ahoj, dědo, hezký Díkůvzdání!" " Pro indiány moc ne." Děda Ewan v celé epizodě několikrát takhle suše zahlásil, čímž si mě okamžitě získal, snažil se i Tom, blb a paranoik v jedné osobě, a korunu všemu nasadila rodinná oslava Royových. Ve chvíli, kdy se všichni sejdou pod jednou střechou, prostě musí být zábava. Bod pro Logana za toho rozmazleného spratka (chci říct to velmi sympatické dítě s nestresovou výchovou). ()

Na čí jsi straně? (2018) (S01E06)

Celá epizoda se nesla v duchu mocenského boje ve firmě a mě všechny ty tahy, protitahy, intriky a manipulace převelice bavily. Kdyby nebyl Kendall Roy takový kokot (omlouvám se, ale ani po intenzivním přemýšlení mě slušnější slovo nenapadlo), v některých chvílích bych ho i litoval. Naštěstí jsou tady všichni takoví zmetci, že k nim nemusím mít žádné pozitivní city. Tedy kromě Siobhan, které jsem ochoten odpustit kdeco, ale to je můj problém. ()

Austerlitz (2018) (S01E07)

Jak už jsem v jednom komentáři napsal, když se sejde celá Royovic famílie na jednom místě, nudu v žádném případě nečekám. Ani u rodinné terapie jsem se jí nedočkal. Příliš mě nepotěšilo, jak scénář zatočil s Kendallem, doufal jsem, že ještě něco vymyslí, na druhou stranu potěšil nový krok Siobhan, to by ještě mohlo být zajímavé. ()

Praha (2018) (S01E08)

Osmá epizoda přinesla Tomovu rozlučku se svobodou, ale já jsem se, i přes jeho novou zkušenost, tentokrát trochu nudil. Hodně mě zaujalo snad jen senátorovo vystoupení na stanici ATN a potěšilo mě, že jsem se mýlil, když jsem u minulého dílu zlomil nad Kendallem hůl. ()

Před svatbou (2018) (S01E09)

Předsvatební soustředění všech členů rodiny na jednom hradě dávalo tušit, že se budu bavit, a taky že ano. Celá situace mi připomínala pohled do jámy plné jedovatých tvorů. Každá správná svatba je hlavně o nevěstě, a tato nebyla výjimkou, Siobhan byla v centru dění, ale svatební přípravy byly spíše na Tomovi. ()

Už jsou tady všichni (2018) (S01E10)

Svatební den sice předchozí epizodu nepřekonal, ale i tak jsem se v žádném případě nenudil. Kendall tak trochu proti své vůli rozjel svou připravovanou akci a znovu došlo na spoustu tahů, protitahů a intrik, navíc jsem se naučil, že musím zachovat pokerovou tvář i v případě, že by mi v Japonsku explodovala raketa, a že si musím elektronický klíč hlídat jako oko v hlavě. ()

Série 2 (2019) (S02)

Jsem velice rád, že druhá řada seriálu nezaostala za tou první (byla dokonce lepší), a opět mi přinesla poctivou dávku hnusu v rovině rodinné, korporátní i politické. Zvrácená část mé osobnosti si přišla znovu na své a divák, jenž se rozplývá u romantických záležitostí a slzí nad emocionálními filmy o zvířátkách, by se měl seriálu vyhýbat jako kněz nevěstinci. No, radši ještě víc, známe kleriky... Od perfektního hlavního hudebního motivu, přes výborný scénář, až po skvělé herecké výkony nejen všech představitelů rodiny Royových jsem byl velmi spokojen a těším se na pokračování. / Poučení: Už před sledováním si zajisti vanu nebo sprchový kout, budou se hodit. 4*+ ()

Letní palác (2019) (S02E01)

První epizoda druhé řady navázala přesně tam, kde předchozí série skončila, a já můžu s nadšením konstatovat, jak jsem šťasný z toho, že jsem se mohl opět ponořit do této žumpy rodinných vztahů. Při sledování tohoto seriálu se mi často vybavují různé nepříjemné pachy: silně přezrálé ovoce, zahnívající zelenina, rozkládající se cibule i jeden z nejhorších odérů venkova- hnijící brambory. A přes tyto až hrůzné dojmy (nebo právě pro ně) jsem přístupem tvůrců přímo nadšený. Málokdo mě dokáže zahrnout takovou přemírou hnusu, a přitom ve mně vyvolat pozitivní reakci. / Poučení: I po smrti si hlídej svůj penis. ()

The Vaulter (2019) (S02E02)

Vztahy v rodině Royových sice nebyly zcela upozaděny, přesto tentokrát fungovaly hlavně jako kulisa pro dění ve Waystaru. A i když mě nezdravé rodinné vztahy v tomto seriálu fakt berou, náhled do firemních praktik mě v žádném případě nezklamal. Je až obdivuhodné, jak se tvůrcům podařilo držet mě už po dvanáct epizod u záležitosti, v níž si nemám koho oblíbit, a přesto cítím naprostou spokojenost. No jo, kecám, Siobhan je stejně nejlepší mrcha. / Poučení: Pozor na outsidery. ()

Lov (2019) (S02E03)

V případě třetí epizody jsem šel s hodnocením do plných, protože mě dostal maďarský teambuilding. Já jsem si tenhle termín až do dnešního dne volně překládal jako stmelování kolektivu, ale dnes mi došlo, že jsem se ani víc mýlit nemohl. No, jak jsem z tohoto dílu pochopil, ani mezi třicítkou a čtyřicítkou není pozdě na to, aby si člověk prožil trauma, které nutně povede k nočnímu pomočování. Zajímavý zážitek. / Poučení: Nemáš-li odvahu, nelez do Evropy. ()

Úkryt (2019) (S02E04)

Dění ve čtvrté epizodě mi přišlo z druhé řady zatím jako nejumírněnější. Celé to na mě působilo poněkud mdlým dojmem, prostě tomu za mě chyběla šťáva. Bylo tomu tak na firemní a k mému zklamání i na rodinné úrovni. Ještě včera jsem si byl jistý, že bude druhá série s každým dalším dílem lepší a lepší, ale teď přišel náhlý sešup a já najednou netuším, co mám očekávat. No nic, budu alespoň doufat v lepší zítřky. / Poučení: Chceš zažít paniku? Navštiv Panic Room. ()

Tern Haven (2019) (S02E05)

Tentokrát mi tvůrci dodali všechno to, co mi minule chybělo, takže rodina Royových už byla opět živoucím odůvodněním toho, proč se ve Spojených státech tak daří psychiatrům a psychologům. Setkání obou rodin bylo jistě pro každého cynického diváka čirou radostí (alespoň to předpokládám) a obsah vztahově-emocionální žumpy zase jednou temně zabublal. Jo, jo, u tohoto seriálu mi nuda zjevně nehrozí. / Poučení: Mrtvoly nevlhnou. ()

Argestes (2019) (S02E06)

To zase byla výživná záležitost. Leckterý film, v němž se vymalovávají místnosti tělními tekutinami všemožných nešťastníků, ve mně nezanechá takový nemilý pocit, že bych se po jeho shlédnutí měl jít osprchovat, jako některé epizody tohoto seriálu. Tohle byl fakt intenzivní rodinně-firemní zážitek, a přestože se odehrával v luxusním prostředí a nikdo nepřišel o život, měl místy mnohem děsivější atmosféru než mnohý "horor". / Poučení: Pozor na překvapení. ()

Návrat (2019) (S02E07)

Sedmá epizoda byla sice vcelku vydařená, ale na můj vkus působila až příliš poklidným dojmem, takže kromě Kendalla (který si za to ale mohl sám) nikdo nevykazoval sebevražedné tendence po prožití těžkého životního traumatu. Jasně, šlapalo se po nadějích, rodina trpěla svými dysfunkcemi, ale i tak jsem měl pocit, že si tvůrci dopřáli odlehčenější díl, aby se vyhnuli případné terapii. / Poučení: Je tvůj otec příliš nepřístupný? Svěř se matce. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (viac)