Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V letech 1945 - 1955 se kulturní šumavská krajina proměnila v zónu smrti. Film rekonstruuje vznik železné opony, dokumentuje případy osob zavražděných Pohraniční stráží a analyzuje dosud neznámá fakta: jen uprchlých pohraničníků bylo 1800. Ve filmu promlouvá poslední generace pamětníků, českých Němců odsunutých po válce a pomocí 3D animace rekonstruuje zapomenutou tvář Šumavy, především vesnice srovnané po válce se zemí.. (Synergia Film)

(viac)

Recenzie (5)

Slarque 

všetky recenzie používateľa

Tak trochu nevím, co si o tom mám myslet. Nejdříve to vypadá jako dokument o zmizelých šumavských vesnicích a osadách, které soudruzi v 50. letech nechali zlikvidovat. Do toho je pár hraných rekonstrukcí, což by také ještě bylo k věci (jakkoliv to vypadá filmařsky dost nezvládnutě, asi na úrovni začátečnického amatérského videa). 3D modely vypadají mnohem zvládnutěji. Ale co s tím má společného píseň Holka modrooká, která se filmem táhne jako ústřední leitmotiv, to fakt netuším. Naštěstí to ale trvalo jen hodinu. ()

sator 

všetky recenzie používateľa

Nadčasové dokumenty mám od Císařovského raději... Svou hodnotu má... Úžasné modely obcí... Znesvěcení a vraždy nekomentuji... ()

Reklama

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Vždy keď sa objaví nový dokument mám určité obavy z jeho podania. A zvlášť keď sa jedná o tak citlivú otázku, ako je otázka odsunu Čechov z pohraničia, respektíve Nemcov z Čiech a Slovenska. Zachytil som v dokumente myšlienku, že Nemci si celú vojnu o svoj odsun koledovali. Len pár nezabudnuteľných dôvodov Lidice, Ležáky, Chatyň, Cimenná, Kalište, Kľak, Ploština, Javoričko, Prlov a mnoho ďalších. Dokument je vedený veľmi jednostranne a vôbec nie je snaha o korektnosť a vyrovnanosť v argumentácii. Vedené skoky od likvidácii šumavských dedin a lazov, cez vysídlenie Nemcov až na vraždenie nevinných kopčekárov mi dali dosť zabrať. A k poslednej epizóde od ktorej sa odvodil aj názov dokumentu, pri troche snahy sa dalo zabezpečiť niekoľko archívnych materiálov, keď už o ničom tak o úmri 7 vojakov z jednej jednotky v dobe základnej služby. Na Šumave bol v roku 1952 zriadený vojenský výcvikový priestor Dobrá voda, ktorý kopíroval hranicu z Bavorskom. Zabral osadu Breznice, Prašily, Starý Brunst, Nový Brunst, Zhůří, Höhal, Paseka, Hůrka, Skelná, Stodůlky. A čiastočne aj VVP Boletice (17.5.1946). Dokument dal široký priestor nemeckým vysídlencom, ale iba jeden komentár bol zameraný na vysídlovanie Čechov z hraničnej oblasti z roku 1938, respektíve začiatok roka 1939. Kedy utekali len s maličkým batôžkom aj s rodinami do neznáma. Vysídlenie Nemcov z hraničného priestoru nebol návrh Beneša, ale Churchillov v júli 1945 na Postupimskej konferencii, ktorého na nej vystriedal Clement Attlee a britská vláda tento bod o odsune Nemcov z Československa a Poľska presadila a presvedčila vládu ZSSR a USA (podrobnejšie v komentári k filmu 1945-Krvavý mier). Celkový počet úmrtí na šumavsku zo strany utečencov bolo 257 ľudí. Najviac bolo v rokoch 1961 až 1965 168, kde prim mali úmrtia zapríčinené elektrickým prúdom až 85, tieto steny boli v roku 1969 zakázané a zrušené. Od roku 1966 do 1989 bolo usmrtených na železnej opone Šumava 31 ľudí (13 zastrelením, 1 zabila elektrika, 5 samovrážd, 3 utopením, 4 autohaváriou, 4 úmrtia po zostrelení lietadiel, 1 zomrel na zranenia psami). Na druhej strane zomrelo 648 pohraničníkov (príčiny samovraždy, zastrelenie spolubojovníkom, nešťastia na mínových poliach, autonehody, podľahli zraneniam po streľbe utečencov atd.). Česká vláda uvažuje o odškodnení prebehlíkov, a čo mŕtvi pohraničníci, títo vojaci tam neboli dobrovoľne a plnili rozkazy a zákony platné v štáte v ktorom sa narodili a žili. Je potrebné zhodnotiť opodstatnenie železnej opony a fenomén nelegálneho prechodu štátnych hraníc. ()

Marze 

všetky recenzie používateľa

Dokument doprovázený úchvatnými záběry Šumavy , smutnými osudy vysídlení a drsné vzpomínky pohraničníků. Je dobře , že zde vznikla divočina bez německé kultury, která dělala hrozné věci. Dokument plný pachuti fašismu a komunismu. ()

hiddenWrath 

všetky recenzie používateľa

Animace pěkná. Hrané scénky nic moc. Zvuk ala dvd movie. Hudba? Holka modrooká! 😣 Obsah? Chudáci němci kontra ideologie. Ještěže už jsou pryč. S Pánem Bohem.. ()

Galéria (17)

Reklama

Reklama