Thunder Road

(festivalový názov)
  • USA Thunder Road (viac)

Policajný dôstojník Jim Arnaud (Jim Cummings) prechádza ťažkým životným obdobím. Po tom, ako mu zomrie milovaná matka, prichádza jeho žena so žiadosťou o rozvod, čo znamená, že príde i o dcéru Crystal (Kendal Farr). Toto naozaj nepriaznivé načasovanie osudu môže vyústiť len v jedno: v náhly nervový kolaps. (sochoking)

Oralfabet

Jim Cummings je sice bezpochyby velice talentovaný režisér/scenárista/herec, ale tohle se mnou v konečném důsledku bohužel nic moc neudělalo. Což je škoda, protože instrumentální smyčcová verze Skinny Love by byla skvělým podkresem pro závěrečnou emocionální katarzi, kdyby k ní došlo. Ne, že by mi byla hlavní postava úplně ukradená, ale ani nemůžu říct, že by si úplně získala moje sympatie. Mohlo to být asi o něco míň depresivní a o trochu vtipnější. 6/10 ()

Qitek

Překrásnej indie zázrak, jehož si hlavní představitel ( zároveň i režisér a scénarista ) Jim Cummings v roli policajta Jim Arnauda vytírá jedním tahem (i kdyby jen desetiminutovým, nestřiženým úvodem) prdel jak Rami Malekem, tak všema ostatníma. Opomenout ho v nominacích za nejlepší herecký výkon (možná i dekády)? Něco takhle herecky opuletního, vtipného, děsivého... je přehlídnutí století a apel na facku roku. Možná se může během sledování filmu zdát, že tomu padá řetěz, ale těch hned několik geniálních scén (úvod, tleskání rukama s dcerou, první příjezd na policejní stanici, návštěva ve škole, návštěva sestry a naprosto smutně překrásný konec) a smršť dialogů, tragického humoru, emocí a brilantních hereckých výkonů mi dal něco, co mi nedal jedinej nominovanej film (neviděl jsem stále Romu, ok...). Nádhera nádherná přenádherná. Tohle je čisté diletanství a ignoranství roku. Perly sviním 2018. ()

xxmartinxx

Připomíná to indie filmy první dekády s tím rozdílem, že je film sebereflektivní a kritický vůči protagonistovi, jehož slabosti a neromantizuje, ale naopak je nechává plně vyznít. Možná to je trochu performativní - soustředěnost na dlouhé jednozáběrové scény vypjatých monologů (jistě založené na tom že s jednozáběrovým monologem, který sloužil jako předloha filmu, vyhrál Cummings Sundance) ke konci maličko hrozila zadrháváním ale nakonec ve mně vítězí sympatie vůči tomu filmu. ()

Enšpígl

Tady je mě to vysoké hodncoení záhodou, naštěstí jako místní debil si můžu dovolit ten luxus, že v klidu můžu přiznat, že nechápu proč mám dvě hodiny sledovat nějakýho pitomce, kterej pořád fňuká, ja podobný typ chlapů nemusím a tenhle začal fňukat prakticky hned a zřejmě fňuká ještě dneska. Jasně můžeme za tím vidět obrovskou lidskou tragedii z toho jak se člověku ropzadá život, ale kdybych měl stejný přístup k životu jako hlavní hrdina, tak bych fňukal především během tohoto filmu. Na druhou stranu uznávám, že Jim Cummings je dokonalej. ()

Lucretius

Festivalovka jak vyšitá. Šlo by kritizovat, že i přes určitý odstup a subtilnost do určité míry dojí emoce z klasického "čistá duše s nedostatkem intelektu se topí v složitém světě", či že jde o cvičení na téma maximalizace trapnosti (ta má ovšem v konstrukci sdělení podstatnou funkci). Narozdíl od otravných limonád typu Forest Gump, Amelie, či Beautiful Mind však Thunder Road nedělá z omezení hlavního hrdiny atrakci která amplifikuje jak je hodný, ale cíleně jde po bolestivém a nepříjemném charakteru celé věci. Což je podtrženo i tím, že přes náznaky Touretta se film snaží nedělat z Arnauda postiženého (duševní nemoc by ho vyvázala z odpovědnosti). Naopak ho jako normálního člověka "nechává ve hře" a tlačí diváka do úvah o tom do jaké míry si za problémy může a co je s ním vlastně v nepořádku. Aby byla nečí sociální identita použitelná, je potřeba aby to co dotyčný prožívá a jak vnímá svět odrážela jen sekundárně, primárně musí vycházet z společenského diskurzu, z její funkce, tj. vytvářet pro ostatní něco uchopitelného. Celý ten shitstorm kterým Jim prochází se odvíjí od faktu, že z vícero důvodů onu sociální konstrukci nezvládá. Tím je pro ostatní buď nepříjemný, nebo nesrozumitelný. S trochu nadsázky by se dal snímek označit za společenský horor s prvky komiky. V obecné rovině pak vlastně ilustruje, že sdílet s ostatními něco z vlastního světa nejen, že není automatické, ale naopak spíš vzácné. Poslední scéna filmu, která zároveň uzavře sdělení, mě emocionálně odrovnala jak už dlouho nic. P.S. pro Enšpígla, Jim pobrečí, ano, ale ufňukaný není, protože se neustále byť neobratně snaží. Ufňukaný člověk si stěžuje, ale nevynakládá energii na změnu. Chceš-li vidět někoho takového, mrkni na "já nechci nikomu ubližovat" Sílu. Tam je privilegovaný jedinec, který namísto změny dokonce ještě vytěžuje vlastní slabost skrz "nebojím se o tom mluvit a proto jsem hustej". ()

• Úvodní 12minutová scéna je předělávkou stejnojmenného krátkometrážního filmu Thunder Road (2016). (MarLin)
  • Před natáčením režisér Jim Cummings nahrál celý scénář s imitací hlasů jednotlivých postav, který poté poslal hercům a štábu. (MarLin)